DSK weer vast 81 buitenland Navo in het stof na verbranden koran Polen geschokt door lot Irak-veteraan India wil einde aan 'slachting' op het spoor woensdag 22 februari 2012 Orgies Strauss-Kahn gearresteerd tijdens verhoor over orgies. Voormalig IMF-baas wordt ver dacht van souteneurschap. Strauss-Kahn zegt niet gewe ten te hebben dat de dames die de orgies bijwoonden prostituees waren. PARIJS - Voormalig IMF-baas Domi nique Strauss-Kahn is gisteren door de politie in Lille in verzeker de bewaring genomen voor onder vraging over een netwerk dat seks feesten organiseerde in luxehotels in Frankrijk, België en andere lan den. Bij het netwerk zouden poli tiemensen, hoge ambtenaren en zakenmensen betrokken zijn. Strauss-Kahn is de prominentste randfiguur in de Carlton-affaire, genoemd naar het hotel waar de orgies zich afspeelden. De voormalige IMF-directeur arri veerde even na 09.00 uur verge zeld van een advocaat bij het poli tiebureau. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan souteneur schap en misbruik van publieke gelden. Met de inverzekeringstel ling kan hij maximaal 48 uur wor den vastgehouden, en eventueel nog 48 uur langer als een rechter daar mee instemt. De politie heeft prostituees ver hoord die zeggen dat zij in 2010 en 2011 seks met Strauss-Kahn heb ben gehad in een hotel en een res taurant in Parijs en Washington. DSK's naam dook vorig jaar op in het onderzoek en volgens zijn ad vocaat wilde hij gehoord worden om zijn kant van de zaak te vertel len. Volgens een van zijn advoca ten wist DSK niet dat de vrouwen op de orgies prostituees waren. NEW DELHI - Bijna 15.000 mensen per jaar komen in India om het le ven tijdens het oversteken van een spoorweg. Dat staat in een rapport van de Indiase regering dat aan dringt op drastische maatregelen om spoorwegovergangen te beveili gen en de rails af te schermen. „Geen geciviliseerde samenleving kan dit soort slachting op het spoorwegnetwerk aanvaarden", al dus het rapport. De meeste over gangen zijn onbeveiligd en de rails is over het algemeen 'vrij toeganke lijk'. Voetgangers bepalen zelf waar en wanneer ze de spoorweg oversteken. Daardoor vallen in de dichtbevolkte regio van de metro pool Mumbay circa 6.000 van de 15.000 doden. Treinen zijn zeker op de lange af stand nog steeds het belangrijkste vervoermiddel in India dat dage lijks 18 miljoen treinreizigers telt. KABUL - De Navo is gisteren diep door het stof gegaan in verband met berichten over de verbran ding van een of meer korans in Af ghanistan. Die vormden de aanlei ding voor felle protesten. Bij de Amerikaanse luchtmachtba sis Bagram, waar het incident zou hebben plaatsgevonden, gooiden betogers met benzinebommen en stenen. Bewakers schoten met rub berkogels om de menigte van onge veer 1000 mensen uiteen te drij ven. Ook in de hoofdstad Kabul de monstreerden duizenden Afgha- nen. Zij riepen leuzen tegen de in ternationale troepenmacht en voor het in hun ogen heilige boek. Voor zover bekend zijn er geen mensen om het leven gekomen. Generaal John R. Allen, de Ameri kaanse commandant van de Na- vo-troepen in Afghanistan, kondig de een diepgaand onderzoek aan naar het incident. Daarbij worden Afghanen betrokken, om het zo transparant mogelijk te doen. In de nacht van maandag op dinsdag zou een aantal korans per abuis tussen het afval zijn beland, dat zou worden verbrand in de 'shit pit', oftewel de vuilnisbelt. Het is nog onduidelijk of er inder daad 'heilige' boeken zijn gesneu veld. Volgens overheidsfunctiona rissen in Afghanistan ontdekten Afghaanse vuilnisverwerkers dat de korans zich tussen het afval be vonden. Zij legden de werkzaam heden direct stil. Eerdere incidenten met koranver brandingen hadden dramatische gevolgen. Vorig jaar braken in Af ghanistan grote ongeregeldheden uit toen de extremistische Ameri kaanse predikant Terry jfones een koran liet verbranden. Tientallen mensen werden om het leven ge bracht tijdens lynchpartijen en uit de hand gelopen demonstraties in het Centraal-Aziatische land. On der hen waren tien VN-medewer- kers van de Verenigde Naties. De Navo wil herhaling koste wat kost voorkomen. Het bondgenoot schap maakte gisteren bij monde van Allen alvast excuses voor de koranverbranding in Bagram. Zijn verklaring werd continu herhaald op de Afghaanse staatstelevisie. Afghanen gooien stenen en schieten met katapulten bij de Amerikaanse luchtmachtbasis in Bagram nadat daar per ongeluk korans zouden zijn verbrand. foto S. Sabawoon/EPA door onze correspondent Michiel van Blommestein LODZ - Een aansteker, een nagel knipper, een ketting met kruisje en pentagram en een Rambo-mes, dat was alles wat de man die bos wachters in het Poolse Tatryge- bergte aantroffen, bij zich had. Geen enkel document. Polen zuchtte onder een koudegolf, het kwik stond op min 20 graden Cel sius. Hoe had de man overleefd? Hem vragen wie hij was en hoe hij de kou doorstond hielp niet, want de man sprak geen woord. Zijn identiteit is nu achterhaald. Zijn moeder en zus meldden zich na het zien van tv-beelden. Hij heet Wlodzimierz. Zijn achter naam wordt uit privacy-overwegin- gen afgekort tot N. Hij is 36 jaar en oud-beroepsmilitair. Wlodzimierz praat inmiddels ook: Engels en, tot grote verrassing, Ara bisch. Geen woord Pools komt over zijn lippen. Wlodzimierz is echter wel degelijk een Pool. Hij blijkt in Irak te heb ben gediend, sinds het begin van de Amerikaans-Britse inval in 2003, die Polen steunde. Hij be hoorde tot een speciale eenheid (GROM), een elitekorps dat uitzon derlijke training ondergaat en doorgaans als eerste het vijandelij ke gebied betreedt. Naast psycholo gische oorlogsvoering en het ver spreiden van desinformatie onder de vijand hadden de militairen in Irak ook de taak om collaborateurs en Al-Qaeda-aanhangers op te spo ren. Tv-zender TVP vond in de archie ven een kort interview met Wlod- zimiers, in de Iraakse woestijn vijf maanden na het begin van de in val. Hij is ontspannen, armen over elkaar, zelfverzekerd. „Het is even wennen, maar het is uit te hou den", zegt hij met een glimlach. Op de vraag of het nog een half jaar is uit te houden: „Uiteraard. Maar een jaar moeten we nog zien." Hij hield het uit. Althans, gedeelte lijk, want de oorlog eiste zijn tol. In 2006 werd de beroepsmilitair om gezondheidsredenen ontsla gen uit het leger. Twee jaar lang ontving hij een veteranenuitke- ring, maar die werd stopgezet om dat hij niet kwam opdagen bij een keuring. In september 2011 deelde hij zijn familie mee dat hij weer op missie ging. Hij verdween, tot de bos wachters hem in zuid-Polen tegen kwamen. Zijn toestand wijst op Posttraumatische Stressstoornis (PTSS). Wlodzimierz is één van de honder den Poolse veteranen die hiermee worstelen. Nu is hij het symbool van de te kortschietende zorg voor deze groep- Hoe meer details naar boven ko men, des te feller worden de reac ties uit de samenleving en het le ger. Wlodzimierz blijkt bijvoor beeld geen ziektekostenverzeke ring te hebben. Doordat hij onder koeld was, is hij naar het zieken huis gebracht, waar de rekening da gelijks verder op liep. Het zieken huis in Zakopane waar Wlodzi mierz was ondergebracht, klopte aan bij het ministerie van Defen sie. Kort daarna is Wlodzimierz overgeplaatst naar een militair hos pitaal in Warschau. „Toen die man zich niet meldde lijkt geen poging te zijn onderno men contact met hem te leggen", stelt generaal Roman Polko, oud-commandant van de GROM. Volgens hem bewijst het geval Wlodzimierz dat Polen wel militai ren kan uitzenden, maar ze na hun missie niet adequaat kan op vangen. „Wellicht was het leger zelfs blij dat het op zijn uitkering kan besparen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8