Op hysterie volgt schaamte binnenland 7 Compensatie studenten Windesheim Net zo Q Alles-in-1 maar dan super voordelig woensdag 22 februari 2012 Volgens hoogleraar Henri Beunders laten mensen zich snel meeslepen Er is veel kritiek op de ma nier waarop de media de lot gevallen van prins Friso ver slaan. Henri Beunders over het recht op privacy versus ons recht op informatie. door Marjolijn de Cocq Ongelooflijk vond neuro- chirurg Kees Tulleken het, dat de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) het goede nieuws verzweeg. Prins Friso had géén schedelbasisfrac- tuur opgelopen bij zijn ski-onge luk - dat had Tulleken in Inns bruck persoonlijk gehoord van de dienstdoende arts. Dus besloot hij het medisch beroepsgeheim opzij te schuiven en de primeur te ge ven aan zijn echtgenote, journalis te bij NRC Handelsblad. Die krant kreeg vervolgens ongenadige kri tiek. Henri Beunders, hoogleraar Geschiedenis, Cultuur en Media, over het schemergebied tussen pri-" véleven en monarchie. Volgens de critici is de privacy van prins Friso door neurochirurg en NRC geschonden. Maar hoe zit het met ons recht op informatie? „Aangezien prins Friso door zijn huwelijk met Mabel geen lid van het Koninklijk Huis meer is, heeft hij in onze rechtsstaat geen veran kerde functie. Dus gaat het hier om een privépersoon. Het is een eeuwenoude discussie hoeveel dag licht de monarchie kan velen. Te weinig betekent dat het volk zou vergeten dat er een monarchie is. En met teveel wordt het alledaags, dan gaat de glans van mystiek eraf. De koninklijke familie is dus per manent bezig met de vraag: wan neer treden we in de publiciteit en wanneer niet?" De RVD komt maar mondjesmaat met mededelingen. Als het zo stil blijft is het toch niet vreemd dat me dia andere wegen zoeken om de hon ger van het volk te stillen? „Ik heb het sterke idee dat dit on geval door koningin Beatrix en ze ker door prins Willem Alexander, die al helemaal niet zoveel met de mmmmswwstmmBm&mi&tmmmsssm pers opheeft, wordt gezien als pri- véongeval. Je kunt het vergelijken met hoe Beatrix met de publiciteit omging toen in de jaren tachtig prins Claus werd opgenomen. Dat was 'wegens klachten van depres sieve aard', meer dan dat werd niet gezegd. Toen was er ook geen we kelijks communiqué over zijn toe stand. Dit zijn voor hen privéza- ken die slechts tegen grote heugen en meugen bekend worden ge maakt. En het is ook in de geest van Friso zelf dat ze, naar ik ver moed, hebben gezegd: dit raakt niet het functioneren van de mo narchie, hier ligt de grens." Maar dan moeten er extra journaals gevuld en hebben actualiteitenrubrie ken nog maar één onderwerp. „Met die honger van het volk is iets vreemds. Vanaf vrijdagmiddag was er sprake van een aan hysterie grenzende opwinding. De week daarvoor over de Elfstedentocht. Er ontstaan in de media heel snel spiraalsgewijs opwindingsver schijnselen. De informatiehonger van het volk was vrijdag natuurlijk groot. Het volk leeft ook erg mee. Maar als wordt gezegd: we weten pas over een week meer, dan neemt het daar na de eerste schok ook wel weer genoegen mee. Dan zijn mensen gewend geraakt aan de gedachte dat het slecht kan aflo pen en leggen ze zich neer bij niet meer openheid. De mensen zijn zo gezagsgetrouw dat ze zich snel schikken in de strategie van het Koninklijk Huis en de RVD." Hoe verklaart u het dat de krant die als enige toch meer nieuws had, het bij de lezers moest ontgelden? ammrmimmamammmmmmmmmiaBtmmm UTRECHT - „Ik betreur de gebreken die de opleiding journalistiek ver toonde en vind het ontzettend ver velend voor de afgestudeerden en studenten die er nu nu nog zitten omdat de kwaliteit van de opleiding ter discussie stond." Dat zei Thom de Graaf voorzitter van de HBO-Raad, nadat gisteren bekend werd dat ongeveer een kwart van de afgestudeerden aan de opleiding journalistiek van Windesheim sinds 2009 eigenlijk geen diploma had mogen krijgen omdat het geleverde werk hbo-onwaardig is. De ex-stu denten mogen zelf kiezen of ze deel nemen aan de compensatieblokken. Hun diploma blijft rechtsgeldig. „Ze zullen zich bij NRC wel achter de oren krabben. Doen ze einde lijk eens leuk mee, krijgen ze op hun donder. Het duidt op de zeer grote gevoeligheid als het gaat om het Koninklijk Huis, je opereert in een schemergebied en de grens tus sen privé en monarchie is bijna on mogelijk te trekken. En ik geloof dat de mensen achter al die hyste rie ook wel kunnen nadenken. Dat ze na een dag bedolven onder een lawine van nieuws bedenken: hoe zou ik het vinden als ik daar zelf lag? Misschien is er een beetje schaamte dat ze zich zo hebben la ten meeslepen, en projecteren ze dat nu op de krant. Ze reageren zich af op de boodschapper." zie onze website:binnenland Tulleken legt uit waarom hij informatie over Friso doorgaf Lichaam Friso wordt langzaam opgewarmd Volgens goed ingelichte bronnen in Oostenrijk is gisteren begonnen de lichaamstemperatuur van prins Friso langzaam omhoog te bren gen om hem te laten ontwaken uit zijn kunstmatige coma. Daarna kan de prognose worden gesteld. De Rijksvoorlichtingsdienst (R.VD) herhaalde gisteren nog eens dat er geen nieuws is over de medische toestand van de prins, en er dus ook nog steeds levensgevaar is. De artsen lieten zondag weten dat het nog tot het einde van de week kan duren voor er meer duidelijkheid is. De politie zegt nog meer tijd no dig te hebben voor het onderzoek naar het lawine-ongeval. telfort.nl Werkt in je voordeel :osooi707 Telfort winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7