61 binnenland Vasten: gezond voor lijf, geest en medemens Moeder baby Sky heeft weer kind Kennisgeving Voorschot miljoenen voor slachtoffers woensdag 22 februari 2012 NIJMEGEN - Na het feesten volgt het vasten. Roderick Vonhögen, zelfbenoemd podcastpriester en RKK-presentator, roept Nederlan ders op om samen met hem vanaf vandaag - aswoensdag - 'op water en brood te gaan'. Goed voor de geest, lijf én de portemonnee. U roept zoveel mogelijk Nederlan ders - gelovigen en ongelovigen - op om tot Pasen twee dagen per week te vasten, is dat nog van deze tijd? Priester Vonhögen: „Vasten is al zo oud als Methusalem. Maar in onze maatschappij zijn we het idee dat schuilgaat achter vasten kwijtge raakt. Ons snackgedrag is uit de hand gelopen. We snaaien ons vol en diëten lijken elkaar bijna maan delijks op te volgen. We maken ons vooral druk over onze nieuwe iPad. Dat mag best een beetje min der. Ik hoop dat mensen door weer te vasten, of daar in elk geval mee bezig te zijn, een beetje losra ken van het gemak waarmee ze een zak snoep in de winkelwagen stoppen. We zijn zo verwend." Heeft u zelf wel eens gevast? „Ik heb het in het verleden vaak geprobeerd, maar merkte dat ik er niet zo goed in was en op zo'n dag vooral aan chips dacht. Ik had me zelf vromer ingeschat. Deze op roep tot vasten, is ook voor mij een experiment. Ik ben benieuwd of ik het volhoud. Voor mij was vasten altijd een abstract begrip. Het zei me niet zoveel. Maar vori ge week was ik in Ethiopië en daar zijn mijn ogen opengegaan. ]e ziet overal armoede. Toch wordt daar door veel mensen twee keer per week gevast. Het geld dat zo wordt bespaard, wordt gedeeld met men sen die het nog minder hebben. Die vanzelfsprekendheid heeft een enorme indruk gemaakt. Als het in Ethiopië kan, waarom kunnen wij, met onze groeiende buikom- vang, dat dan niet?" Vasten, hoe doet u dat? „Ik nuttig op woensdag en vrijdag één eenvoudige maaltijd, zonder vlees uiteraard, en verder probeer ik de dag door te komen op water en brood." Vasten kan gezond zijn, maar is van uit de katholieke kerk toch ook be doeld om stil te staan bij God? „Voor mij speelt God een belangrij ke rol. Misschien brengt vasten ook anderen dichter bij God, maar ik weet ook dat voor veel mensen geloof iets vreemds is geworden. Geloof begint vaak door iets te doen voor een ander. U komt vanaf vandaag op tv met een heus 'Vastenjournaal'. Waarom? „Ik ga vooral op zoek naar opmer kelijke vasteninitiatieven. Hopelijk brengt het mensen op ideeën." zie ook pagina 17: vasten uit liefde voor je lijf BREDA - Zowel de moeder van de in december 2009 omgekomen ba by Sky als de verdachte die de ba by om het leven zou hebben ge bracht, blijkt nadien een kind te hebben gekregen. De 38-jarige moeder heeft een inmiddels 14 maanden oude nieuwe dochter. Vader van de spruit is dezelfde man als de vader van wijlen baby Sky. In haar slachtofferverklaring gisteren voor de Bredase recht bank liet moeder weten dat ze 'het verlies van baby Sky nog steeds geen plaats kan geven'. „En ik weet ook niet of dat nog gaat luk ken. En al heb ik een nieuwe doch ter, nieuwe kinderen kunnen baby Sky nooit vervangen." Felix V. (29) uit Bergen op Zoom wordt ervan verdacht dat hij op 8 december 2009 in de flat Karmel in Bergen op Zoom baby Sky, het zes maan den oude dochtertje van zijn vrien din, opzettelijk van het leven heeft beroofd. Felix V. blijkt in de perio de nadien vader te zijn geworden van een vóór zijn detentie verwekt kind. De moeder van baby Sky heeft gis teren op de eerste van twee slotda gen van het monsterproces een schadevergoeding van 15.000 euro aan smartengeld van haar toenma lige vriend Felix V. geëist. Het smartengeld heeft volgens haar raadsman Marco Bos betrekking op drie onderdelen: de shockscha- de, het gemis van haar kind en het leed dat haar is aangedaan doordat zij zelf ook maanden gevangen heeft gezeten. Moeder werd door Justitie verdacht van betrokken heid bij de dood van haar baby, een verdenking die Justitie pas af gelopen december liet vallen. Volgens gedragsdeskundigen is V. een pathologische leugenaar. Daar voor en voor zijn agressie wordt hij al in een Penitentiair Psychia trisch Centrum behandeld. De zaak wordt vandaag voortgezet. Ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie Kernenergiewet Mededeling milieueffectrapportage van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA) N.V. De minister van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (verder: bevoegd gezag) maakt het volgende bekend: Op 19 december 2011 is van COVRA een mededeling voor de milieueffect rapportage (m.e.r.) ontvangen. COVRA, de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval, beheert al het radioactieve afval dat in Nederland sinds 1982 is ontstaan. COVRA is gelegen in de gemeente Borsele, op het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost. De mededeling voor de milieueffectrapportage hangt samen met het voornemen van COVRA tot: - uitbreiding van het hoogradioactief afval behandelings- en opslag gebouw, het HABOG, met twee opslagmodules; - realisatie van een verarmd uranium opslaggebouw, VOG, op een andere plaats op het bedrijfsterrein dan oorspronkelijk voorzien. Voor deze activiteit zijn onder meer vergunningen nodig op grond van artikel 15, onder a en b, en artikel 29 en artikel 34 van de Kernenergiewet. Daarnaast dienen mogelijk besluiten te worden genomen op grond van onder meer de Waterwet en de Natuurbeschermingswet. Ten behoeve van de besluitvorming over dezë vergunningen wordt door COVRA op vrijwillige basis een milieueffectrapport (MER) opgesteld. Procedure De m.e.r.-procedure wordt voorafgaand aan de vergunningprocedure doorlopen. Er is voor gekozen om de uitgebreide m.e.r.-procedure met inspraak te volgen. Daarnaast is aan de Commissie voor de m.e.r. gevraagd om advies te geven over de reikwijdte en het detailniveau van het door COVRA te maken MER. Tijdens de m.e.r.-procedure wordt er geen besluit genomen over de Kemenergiewetvergunning. Dat gebeurt pas later, namelijk nadat COVRA het MER heeft afgerond en samen met de aanvraag om vergunning bij het bevoegd gezag indient. In deze fase van de procedure krijgt u de gelegenheid om uw zienswijze te geven over de door COVRA ingediende mededeling voor de m.e.r. Alle ontvangen zienswijzen zullen worden betrokken bij het opstellen van het advies over de reikwijdte en het detailniveau van het door COVRA op te stellen MER. Inzage mededeling m.e.r. De mededeling m.e.r. ligt vanaf 23 februari 2012 tot en met 4 april 2012 ter inzage op de volgende plaatsen: - Informatiecentrum ministerie van EL&I, Bezuidenhoutseweg 30 te Den Haag. Het Informatiecentrum is geopend op maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 13.00 uur. Bij toegang tot het ministerie is identificatie verplicht. - Gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand. Het gemeente huis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur. De mededeling m.e.r. is ook in te zien op de website www.rijksoverheid.nl/ vergunningaanvragen-kernenergiewet. Inspraak Eenieder heeft de mogelijkheid om van 23 februari 2012 tot en met 4 april 2012 schriftelijk of mondeling zienswijzen naar voren te brengen over de mededeling m.e.r. van COVRA. Schriftelijk: Schriftelijk kunnen zienswijzen worden ingediend bij: Ministerie van EL&I Programmadirectie Nieuwe Kerncentrale Veiligheid o.v.v. COVRA mededeling m.e.r. HABOG/VOG Aanleverpunt C/405 Postbus 20101 2500 EC Den Haag Per e-mail: Per e-mail kunnen zienswijzen worden ingediend: Postbus.AanvraagCOVRA@mineleni.nl ondervermeldingvan 'COVRA mededeling m.e.r. HABOG/VOG'. Mondeling: Mondelinge zienswijzen kunnen worden ingediend bij het Inspraakpunt Kemenergiewetvergunningen, telefoon 070 - 379 89 80, op maandag t/m vrijdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur. Degene die een zienswijze inbrengt, kan verzoeken de door hem/haar vermelde persoonsgegevens niet openbaar te maken. Nadere informatie Heeft u vragen over de inhoud van de mededeling of over de inspraak procedure, dan kuntu op werkdagen tussen 10.00 uur en 12.00 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur terecht bij het Inspraakpunt Kernenergiewet vergunningen, telefoon 070 - 379 89 80 of per e-mail via Postbus.AanvraagCOVRA@mineleni.nl ondervermeldingvan 'COVRA mededeling m.e.r. HABOG/VOG'. Ook op de website www.rijksoverheid.nl/ vergunningaanvragen-kernenergiewet kunt u terecht voor nadere informatie. DEN HAAG - Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) heeft tot nu toe zo'n 10,5 miljoen euro voorge schoten aan ruim 3100 slachtoffers van ernstige gewelds- en zedenmis drijven. Dat meldt een woordvoer der van staatssecretaris Fred Tee- ven (Veiligheid 8c Justitie). De voorschotregeling moet ervoor zor gen dat slachtoffers die van de rechter een schadevergoeding toe gewezen hebben gekregen niet lang op hun geld hoeven wachten, omdat de dader in de cel zit en nauwelijks kan afbetalen. De regeling is 1 januari 2011 van kracht geworden en regelt dat het CJIB acht maanden na het onher roepelijk worden van het vonnis het verschuldigde (restant) bed rag in één keer aan het slachtoffer uit keert. Op 22 januari ging het om een bedrag van 5,2 miljoen euro aan zo'n 1650 slachtoffers. Het CJIB int vervolgens het openstaan de bedrag bij de veroordeelde. „Want als de dader maar een tien tje per maand aflost, kan het jaren duren voordat het slachtoffer zijn geld heeft", aldus de woordvoer der. De voorschotregeling geldt met terugwerkende kracht tot het jaar 1996, hiervoor is een bedrag gereserveerd van 10,4 miljoen eu ro. Gisteravond is voor deze groep 'oude' slachtoffers de tweede beta ling van circa twee miljoen euro gestort op de rekeningen van zo'n elfhonderd mensen. In de eerste tranche kregen meer dan 380 slachtoffers december vorig jaar bijna 3,4 miljoen euro. Vandaag is de Europese Dag van het Slachtoffer. Het huidige kabi net wil daders harder aanpakken en de positie van het slachtoffer versterken. De voorschotregeling is een van de maatregelen om dit te bewerkstelligen. De regeling geldt nu-alleen nog voor slachtoffers van geweld- en zedenmisdrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6