Carnaval eindigt met drie boerenbruiloften 221 zeeland Carnaval Paragnosten verdiepen zich in zaak-Ploegstra Harinkie zegt vlees vaarwel almanak Breuk woensdag 22 februari 2012 't zit zo door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over de kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In aflevering 8: waarom happen carnavalsvierders haring daags na afloop van het leutfeest? De meeste carnavalsvier ders hebben het na vijf dagen wel gehad. De jo lijt, gezelligheid, mu ziek en het bier komen dan bij ve len zo'n beetje de neusgaten uit De die hards houden echter tot en met de laatste traditie vol: het ha ringhappen. Tijdstip: de dag waar op fervente leutvierders meestal niet veel meer zien dan hun bed. En dus togen zij vandaag (woens dag) in tal van Zeeuws-Vlaamse carnavalsoorden naar de kroeg om een rauw visje door de keel te laten glijden. Maar waarom ha ring? Willekeurig rondvragen in Sas van Gent en Hulst leert dat bijna niemand het weet. Goed om een kater tegen te gaan, is het makkelijkste en minst betrouwba re antwoord. Omdat haring ty pisch Hollands is, zegt een ander. Kijk maar naar Antwerpen, daar houden ze er op Aswoensdag een heel andere traditie op na. Daar wordt pruimentaart geserveerd. Omdat haring vroeger het goed koopst was en bovendien goed te bewaren? Dat komt in de buurt. De haring wordt gehapt op As woensdag, de dag die in de katho lieke traditie het begin van de Vastentijd is. Die periode duurt veertig dagen, tot Paaszaterdag. Op Aswoensdag deelt de priester het zogenoemde askruisje uit. Hij zet een kruisje op het voorhoofd van een kerkganger en roept hem op tot bezinning, boete en beke ring. En daarna gaat de ware ka tholiek naar huis, waar de vis in de koelkast ligt te wachten. Of in het geval van de carnavalsvierder, je gaat naar de kroeg. Of je nu wel of geen askruisje hebt opgehaald. Om het antwoord op de vraag of je überhaupt wel gaat vasten maar helemaal in het midden te laten. In het café ruikt het dan naar schoonmaakmiddel, als te ken dat het carnaval nu toch echt ten einde is en het normale leven weer begint. En bij dat ene teken blijft het te genwoordig dan ook wel. Vroeger was dat anders. Vroeger volgde As woensdag na Vette Dinsdag, de laatste dag dat de drank rijkelijk mocht vloeien en er vlees met dik ke vetranden werd gebakken. Op woensdag werd het vlees voor veertig vastendagen vaarwel ge zegd. In het Latijn noemen ze dat 'came vale', oftewel 'vlees vaar wel'. Maar vis? Dat mocht wel. En zie hier: de geboorte van de ha- ringhaptraditie. Aan de ene tradi tie houd je wat makkelijker vast dan aan de andere, dus happen veel carnavalvierders vandaag een harinkie. Als carnavalstoetje. En na het happen? Dan gaat iedereen lekker naar huis. Om na het veror beren van een sappig stukje vlees de batterij in bed weer op te la den voor het normale leven. In Antwerpen eten ze op Aswoensdag geen haring, maar pruimentaart. In café Ambiance in Sint Jansteen werden vorig jaar op aswoensdag ook tra ditioneel de tanden in een haring gezet. foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl Een dakdekker uit Goes kreeg op zijn werk een vreemd telefoontje van het Goese ziekenhuis. Waar hij bleef, kreeg hij licht vermanend te horen. „U hoort nu op de operatietafel te lig gen." „Pardon", antwoordde hij, „ik weet van niks." „Jawel", klonk het, „u heeft een gebroken been." „Er mankeert niets aan me", zei de dak- bedekker." Het ziekenhuis was echter niet te vermurwen. „Jawel, u heeft een gebroken been want zo staat het in ons systeem. Uw naam klopt en ook uw burgerservicenummer." Dat kon de man niet ontkennen. Maar die breukBlijkbaar is er sprake van een dwaling van het computer systeem. Maar er moet nu iemand zijn met een gebroken been die met smart zit te wachten... Op veel plekken vierde Zeeuws-Vlaanderen gisteren carnaval. Er waren boerenbruiloften in Aardenburg, Hulst en Clinge en optochten in Sas van Cent en Kloosterzande. De dinsdag met carnaval is traditioneel voor de boeren bruiloften en optochten in Sas van Gent en Klorianen- land. Altijd sfeervol en druk bezocht. Het moet gisteren in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren erg rustig ge weest zijn. Behalve in Klorianenland dan. Daar verzamelden de carna valliefhebbers zich om met volle teugen te genieten van de optocht die als een kleurrijk lint door Kloosterzande slingerde. Van hein de en verre waren ze gekomen om zich te laven aan fraai uitgedoste loopgroepen en gigantische wa gens die zich met de nodige moei te door de soms nauwe straten van het Klorianenrijk wurmden. Tot ver in de polder stonden de au to's die uiteraard op het parkoers geweerd werden. Dat parkoers was bestemd voor de honderden deel nemers aan de optocht die in Bra bant en Limburg absoluut niet zouden misstaan! De Boerenbruiloft vormt een tradi tioneel onderdeel van carnaval. In Hulst, Clinge en ook in Aarden burg. Op ludieke wijze vond giste ren in woonzorgcentrum Coensdi- ke de plechtige inzegening plaats van het huwelijk van Gerard en Thea Calus uit Heille als jonge heer Camiel van de Zanddiek en mejuffrouw Lena van Turkeye. Met een boerenwagen waren bruid en bruidegom met getuigen, familieleden, vrienden en beken den 'aangevoerd' voor de dienst. IJZENDIJKE - Het programma Het Zesde Zintuig op RTL 4 besteedt morgen van 21.30 tot 22.30 uur aan dacht aan de zaak van de 26 okto ber 2010 spoorloos verdwenen Her man Ploegstra (35) uit IJzendijke. Vier paragnosten worden ingezet om te achterhalen of Ploegstra het slachtoffer is geworden van een misdrijf of dat hij zijn verdwijning misschien zeifin scène heeft gezet. Het is alweer de derde keer dat de zaak-Ploegstra op de landelijke tele visie komt. Misdaadverslaggever Peter R. de Vrees dook vorig jaar in de kwestie en wijdde er in okto ber een aflevering van zijn pro gramma aan. Dit leverde ruim 150 tips op, maar leidde niet tot een De boeren kapel De Bloasuuln zorgde onderweg en tijdens de in zegening voor passende muziek. Bomvol zat ook het stadhuis in Hulst waar Carlos van Onne van Rustwat van Camiel van 't Koegat, ook bekend als Den Koopman, trouwde met Mirai van Fons van de Graauw van Camiel van 't Koe gat, bekend als Den Ambiance. En uiteraard werd ook de aansluiten de receptie in het Bonte Hert druk bezocht. In Clinge maakten Toon uit den polder (Etienne de Deck- ere) en Lieneke uit het Bospad (Lonneke Allaert) een rondgang door het dorp alvorens ze het ja woord gaven in een afgeladen Mal- pertuus. Druk was het ook in Narrentem pel café Marinet in Philippine waar dj Sven ongeveer 150 jonge ren uit het dorp aan de gang hield op de dansvloer. DE STELLING Zeeuws-Vlaamse vlag halfstok hangen tegen Waterdunen is overdreven. Reageer op pzc.nl oplossing van het mysterie. Twee broers van Ploegstra traden eerder op in het Tros-programma Ver mist, maar ook dat bleef zonder re sultaat. Kraanmachinist Ploegstra ver dween 26 oktober 2010 plotseling, nadat hij 's avonds een bezoek had gebracht aan een sportschool in Breskens. Zijn auto is aangetroffen bij Nummer Een, op weg van Bres kens naar Hoofdplaat. Van hem ontbrak elk spoor. Wat er met Ploegstra is gebeurd, is tot op he den een raadsel. Hij stond bekend als een harde werker en leidde op het eerste gezicht een normaal (ge- zins) leven. Later bleek dat hij ook een buitenechtelijke relatie had. UW MENING 1373 reacties Hulst is te saai voor woorden eens oneens Op ludieke wijze vond in woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg de plechtige inzegening plaats van het huwe lijk van Gerard en Thea Calus uit Heille als Camiel van de Zanddiek en Lena van Turkeye. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50