'Een onverstandig en 41 binnenland Cohen Onderzoek: mogelijk genezing in toekomst voor jeugdsuikerziekte Kamervragen reorganisatie Wegener Na Job Cohens vertrek beraadslaagde de PvdA-fractie over het ontstane gat. Opmerkelijk was het besluit van partijvoorzitter Spekman om de leden de nieuwe voorzitter te laten kiezen. KRAS.NL woensdag 22 februari 2012 door Joost Bosman LEIDEN - Er is hoop voor suikerziek tepatiënten. Professor Bart Roep, hoogleraar diabetologie aan het Leids Universitair Medisch Cen trum, stelt dat mensen met diabe tes type in de toekomt mogelijk kunnen worden genezen. Wat is uw belangrijkste bevinding? „Essentieel is dat we onomstotelijk hebben vastgesteld waardoor dia betes type ontstaat. Dat is de vorm waarbij het lichaam onvol doende insuline aanmaakt, veel voorkomend bij kinderen. We kunnen de ontstekingscellen aan wijzen, iets wat met reuma of mul tiple sclerose nog steeds niet kan. En als je weet hoe een ziekte ont staat, kun je werken aan een oplos sing. Daarnaast is uit ons onder zoek gebleken, dat diabetespatiën ten nog steeds cellen hebben die insuline kunnen aanmaken. Dat is van belang, omdat we er eerder al tijd van uitgingen dat ze helemaal waren verdwenen. Dat zijn ze niet, ze zijn alleen inactief Slagen we er in die cellen opnieuw te activeren, dan kunnen we in de toekomst mensen mogelijk genezen." Dat is nu nog niet mogelijk? „Er is een heel ingrijpende metho de, waarbij door beenmergtrans plantatie de patiënt insuline-onaf- hankelijk kan worden. Maar die is heel heftig en succes is niet verze kerd. Vergelijk het met een compu ter die door een virus is getroffen en waarbij alles opnieuw moet worden geïnstalleerd. We moesten dus op zoek naar iets anders." Kun je diabetes type voorkomen? „De aanleg voor Type wordt al heel vroeg in het leven bepaald. Het lijkt erop dat vitamine D3 (in bijvoorbeeld vette vissoorten, red.) in de kinderjaren jeugdsuiker te gengaat. Ook borstvoeding of glu tenvrij dieet bij pasgeboren baby's. Diabetes type 1 is echter niet erfe lijk, al zijn er wel erfelijke elemen ten die maken dat je er meer aan leg voor hebt. Bij type 2 (ook wel 'ouderdomssuiker' genoemd) spe len slechte leefgewoontes een rol, maar nog veel meer erfelijke facto ren. 'Eigen schuld, dikke bult' gaat hier dus niet altijd op." Hoe lang duurt het nog voordat pa tiënten volgens uw methode genezen kunnen worden? „Dat is natuurlijk wat iedereen wil weten, maar er is nog veel meer onderzoek nodig. DEN HAAG - De reorganisatie bij uit geverij Wegener heeft geleid tot Kamervragen. De SP wü van het kabinet weten welke ondersteu ning het regionale nieuws krijgt, nu die voorziening ernstig dreigt PAUL KUSTERS TOP 10: TIPS OM t>E CRISIS TE OVERLEVEN! MR. IO: VERVROE© EEM ERFEMIS. IK TSURF NIET TE KIJKEM, HENK... te verschralen. Wegener verspreidt een groot aantal regionale dagbla den, waaronder deze krant, en huis-aan-huisbladen. Bij de uitge ver dreigen ongeveer 350 banen te verdwijnen. De nieuwe leider van de PvdA moet uit de fractie ko men. Maar de leden gaan die leider kiezen, zo heeft partijvoorzitter Hans Spek man besloten. door Frits Bloemendaal Binnen de PvdA is de strijd om het politiek lei derschap begonnen na het onverwachte vertrek van Job Cohen. Leden van de partij kiezen volgende maand een nieuwe politiek leider. De Tweede Kamerfractie zal hem of haar ver volgens ook als fractievoorzitter be noemen. Hoogleraar staatsrecht Paul Bo- vend'Eert en PvdA-prominent Jac ques Wallage vinden deze manier van kiezen politiek onverstandig en staatsrechtelijk bezien 'wonder lijk'. Een besluit van de ledenraad heeft bij de PvdA de status van een zwaarwegend advies, maar de Tweede-Kamerfractie sprak giste ren af om het advies hoe dan ook over te nemen. Daarmee geeft ze alle speelruimte om zelf een leider aan te wijzen weg. En dat is 'zeer onverstandig', zegt hoogleraar Paul Bovend'Eert. „Een fractieleider moet eerst en vooral steun van de fractie hebben. Het draait om dat vertrouwen. Wat als de leden een leider aanwijzen die niet het volste vertrouwen heeft? Dan heeft de fractie een pro bleem." Staatsrechtelijk is er niets dat deze procedure verhindert, zegt Bovend' Eert. „Er wordt geen grondwetsar tikel overtreden. Maar het is wel heel wonderlijk dat de fractie zich door de partijvoorzitter zo onder druk laat zetten om de eigen keu zemogelijkheid weg te geven." Voorzitter Hans Spekman erkende gisteren dat hij het besluit eigen standig en zonder overleg met de fractie heeft genomen. „Het was een crisissituatie, en dan neem je als voorzitter je verantwoordelijk heid. Daar ben ik voor gekozen en daar vlucht ik niet voor weg." Jacques Wallage, van 1994 tot 1998 zelf fractievoorzitter voor de PvdA, adviseert de fractie 'nog eens heel goed over het besluit na te denken'. Hij vreest dat op deze manier talent wordt verspild. „Als je nu een fractievoorzitter door de leden laat kiezen, loop je vooruit op de lijsttrekkersverkie zing. Die persoon steekt zijn nek uit, maar wordt een soort lijsttrek- ker-op-proef" Wallage doelt daarmee op het feit dat de Amsterdamse wethouder Lodewijk Asscher als gedoodverfd lijsttrekker wordt gezien, en dat de politiek leider die in maart wordt aangewezen het tegen hem vrijwel zeker zal afleggen. Die persoon wordt daarmee onnodig geschaad, vreest hij. Wallage vindt dat de fractie nu zelf iemand moet aanwijzen die de periode tot de verkiezingen 'met plezier' de fractie leidt. Die persoon heeft per definitie de meeste steun van de fractie, en dat is nog lang niet zeker als de keuze door de leden wordt bepaald. „De lijsttrekker moet je pas kiezen als de verkiezingen in aantocht zijn. Je hebt het wel over de kandi daat-premier, hè." Voor het fractievoorzitterschap hebben zich tot dusver geen kandi daten gemeld. De dertig Tweede Kamerleden hebben nog tot vol gende week dinsdag de tijd om zich verkiesbaar te stellen. Daarna gaan de kandidaten in verschillen de regio's met elkaar in debat. Half maart wordt de uitslag van de ledenraadpleging bekend, en op 20 maart wijst de fractie de nieu we voorzitter aan. Tot die tijd blijft Jeroen Dijsselbloem waarne mend fractievoorzitter. Kamerleden beraden zich over opvolging „Mijn ambities zijn grenzeloos, maar ik ga er heel goed over naden ken", antwoordde Diederik Samsom gisteren op de vraag of hij zich kandidaat stelt als fractievoor zitter. Ook fractiegenoten Ronald Plasterk en Martijn van Dam zei den zich te beraden. Ook de na men van Frans Timmermans, Mariëtte Hamer en Nebahat Albay- rak doen de ronde als mogelijke op volger van Cohen, hoewel zij niet wilden reageren. De magie komt tot leven in Disneyland® 27 maart zijn kinderen t/m 11 jaar gratis! Paris! U verblijft in een 3-of 4-sterren hotel, Ook te boeken als treinreis vanaf 319 inclusief ontbijt en entreetickets voor de p.p. (o.b.v. 4 pers.) beide Disney* Parken gedurende het I Aankomstdata: van 29/2 t/m 5/11 I gehele verblijf. Kinderen t/m 6 jaar 11 ontvangen gratis verblijf en toegang. T/m Zie www.kras.nl/disney door Annemieke Kooper DEN HAAG - Anderhalf miljoen Ne derlanders stemden bij de Twee de-Kamerverkiezingen van juni 2010 op Job Cohen. Op Mark Rut- te (WD) na werd hij daarmee de populairste politicus van Neder land. Hij werd fractievoorzitter van de PvdA, kreeg een zetel in de Tweede Kamer. Immers, het volk wilde Cohen. Het is die zetel die de voormalig PvdA-fractievoorzitter nu ook ver laat. Formeel was het dan ook juist geweest als hij dat niet had gedaan Ga er een paar heerlijke dagen tussenuit Boek naar eigen wens uw entreetickets met de hele familie! Geniet t/m eind maart bij. Ook te boeken als treinreis van van Disney's Festival vol Magische februari t/m mei, vanaf 199. Momenten! U verblijft in een comfortabel I Aankomstdata: van 29/2 Vm 31/10 I appartement o.b.v. logies of in een 3- of 1 1 4-sterren hotel inclusief ontbijtbuffet. Zie www.kras.nl/disney waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 397 15 cpm f en Ca amiieiteï.'afias. Overnachtingen - inclusief ALLE DAGEN ENTREE Overnachtingen - LOSSE TICKETS bij te boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4