Europa eist schoner water 261 zeeland r~ Als obesitas in je hoofd begint, pak je het daar aan Koopwoningen in Zeeland bijna twee procent in prijs gedaald Stel uw vraag aan een van de topchefs Man vindt zichzelf niet snel te dik woensdag 22 februari 2012 Waterschap moet installaties aanpassen door Edith Ramakers MIDDELBURG - Waterschap Schelde- stromen vreest dat de kosten voor waterzuivering 8 a 12 miljoen jaar lijks stijgen, door nieuwe Europese normering voor hormoonstoffen en ontstekingsremmers. Als het doorgaat moeten de water schappen 15 extra stoffen uit het riool zuiveren. Die worden nu in het oppervlaktewater geloosd. Alle waterschappen samen zou den jaarlijks een bedrag van een half miljard euro extra kwijt zijn. Bestuurder Willem Ginjaar van Waterschap Scheldestromen: „Aan het einde van de zogenoemde pijp (de waterzuiveringsinstallaties) moet een soort koolfüter geplaatst worden om de medicijnen af te vangen. Die filters raken verza digd, moeten regelmatig ver schoond worden en vragen dus voortdurend om onderhoud. Ook daarom is het bedrag zo hoog." Paniekeren heeft geen zin, want 'we weten nog niet of en hoeveel waterzuiveringsinstallaties aange past moeten worden'. De Unie van Waterschappen pleit voor nader onderzoek naar de noodzaak van de strengere regels. „Er is nog veel onduidelijkheid over deze maatregel. Maar feit is wel dat het beter voor mens, dier en milieu is om de pijnstillers en antibiotica niet in het oppervlakte water te laten komen", zegt Gin jaar. „We vinden alleen dat Europa erg plotseling voor de dag komt met de strengere normering en ze wil ook nog eens dat alles snel uit gevoerd wordt." Het is een misvatting te denken dat waterzuiveringen alle schadelij ke stoffen uit het rioolwater halen. Medicijnresten en hormonen ko men al jaren terecht in het opper vlaktewater. Daardoor kunnen mannelijke vissen bijvoorbeeld vrouwelijke geslachtsdelen krijgen. „Alle waterdieren hebben last van die stoffen", beaamt Ginjaar. Ook komt het voor dat koeien die het slootwater drinken niet meer drachtig kunnen worden. Wat de directe gezondheidseffecten hier van voor de mens zijn, is nog on duidelijk. „Maar als de sloten schoner wor den, is dat uiteraard beter voor het ecosysteem. De maatregel heeft tot gevolg dat de tarieven voor een ge zin met 10 euro jaarlijks omhoog gaan, als de installaties zijn aange past. Het kan nog even duren voor dat de verhoging ingaat." !HSSi®»S£S5£5S5S5B: Heeft u altijd al een vraag wil len stellen aan een van de ze ven chefkoks met een of meer Michelinsterren die Zeeland nu rijk is? Dan heeft u nu de kans. Binnen kort zit de PZC aan tafel met de koks. Mail uw bondige vraag vóór maandag 27 februari door naar de PZC-redactie. U hebt grote kans dat uw vraag tij- gemeentes luis Onteigening van onroerende zaken in gemeente Sluis voor de uitvoering van het inpassingsplan Waterdunen De burgemeester van Sluis maakt bekend, dat ingevolge artikel 78, zevende lid, van de onteigeningswet, in het gemeentehuis van Sluis met ingang van donderdag 23 februari 2012 tot en met woensdag 4 april 2012 ter inzage ligt het koninklijk besluit van 15 november 2011nr. 11.002723. De in het koninklijk besluit ten name van de provincie Zeeland ter onteigening aangewezen onroerende zaken zijn nodig voor de uitvoering van het inpassings plan Waterdunen. De door de Kroon ter onteigening aangewezen gronden hebben de bestemming 'Natuur', 'Natuur-Recreatie'.'Recreatïe-T, 'Verkeer', 'Verkeer- Beschermde dijken' en 'Water' alsmede - gedeeltelijk - de dubbelbestemming 'Waterstaat-Waterkering'. Op de gronden zullen werken en werkzaamheden ten behoeve van die bestemmingen worden uitgevoerd. Het koninklijk besluit is geplaatst in de Staatscourant van 12 december 2011, nr. 21774. Tegen het besluit staat geen beroep open. Een afschrift van het koninklijk besluit ligt: elke werkdag van 08.30 uur tot 13.00 uur en op woensdag van 08.30 uur tot 16.00 uur ter inzage in het Klanten Contact Centrum (KCC), Nieuwstraat 22 te Oostburg; en bij Rijkswaterstaat Corporate Dienst, Griffioenlaan 2 te Utrecht van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur. Bij de receptie kunt u vragen naar de afdeling BJV, team Publiekrecht, tst 71329 of 71310. dens het interview wordt voorgelegd aan: Sergio Herman (Oud Sluis), Eric van Bochove ('t Vlasbloemeken), Rut- ger van der Weel (Katseveer), Francois de Potter (La Trinité), Jannis Brevet (In- ter Scaldes), Syrco Bakker (Pure C) en Edwin Vinke (de Kromme Watergang.) Mail naar: verslaggeving@pzc.nl door Ondine van der Vleuten Emergis, de Zeeuwse in stelling voor geestelijke gezondheidszorg, heeft een speciale therapie ontwikkeld voor volwas senen die kampen met psychische problemen en overmatig of dwang matig eten. Omgaan met obesitas (zwaarlijvigheid) heet dat program ma. Wie wil afvallen denkt allereerst aan minder of anders eten en meer fysieke inspanning. Maar minstens zo belangrijk is het om iets te doen aan de verkeerde ge dragspatronen die het overgewicht veroorzaakt hebben. In de geeste lijke gezondheidszorg komt steeds meer aandacht voor overgewicht, vanwege de psychologische facto ren die een rol spelen. Zo hangt extreem overgewicht vaak samen met emotionele pro blemen (het 'wegeten' van ver driet, angst, eenzaamheid of zor gen). Voor sommige mensen is 'emotie-eten' een reactie op de constante druk van de presta tie-maatschappij of een slecht zelf beeld. Overgewicht kan ook het ge volg zijn van schranspartijen als reactie op extreem diëten. Eind maart gaat de eerste groep deelnemers aan Omgaan met obesi tas van start. In twintig wekelijkse bijeenkomsten leren de deelne mers hoe ze verkeerde eetpatro nen kunnen veranderen, hoe ze meer zelfrespect kunnen krijgen en hoe ze hun gewicht kunnen verminderen: tien tot vijftien pro cent wellicht. Ze krijgen gedragstherapie, gaan naar de sportschool, krijgen trai ning om met spanning te leren omgaan en impulsen te beheer sen. Kortom: de deelnemers leren weer controle te krijgen over het eigen (eet)gedrag. Dat gebeurt met een persoonlijk plan, dat rekening houdt met de eigen valkuilen. De cursus kan nuttig zijn vóór of na een chirurgische ingreep zoals een maagverkleining of een 'baria- trische ingreep', zoals het plaatsen van een maagband. Omgaan met obesitas: informatie en aanmelden via 0113-267766 Nederlanders worstelen wat af, met hun gewicht. Twaalf procent van de Ne derlanders van 20 jaar en ouder kampt met ernstig overgewicht. Opmerkelijk genoeg zijn het voor al de te dikke vrouwen (44 pro cent van de 30 tot 70-jarigen) die zich bewust zijn van hun teveel aan lichaamsgewicht. De mannen denken er lichter over, terwijl maar liefst 60 procent van de 30- tot 70-jarigen met een BMI van 25 of meer in de gevarenzone zit. Eén op de acht 5-jarigen in Zee land is te dik; onder de 10-jarigen is het één op de vijf (GGD/Scoop, 2011). Hoe ouder, hoe dikker. Van de Zeeuwen tussen de 19 en 65 jaar is bijna de helft te dik. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Koopwoningen in Zeeland zijn in januari 1,9 procent goedkoper geworden ten opzichte van januari 2011. Dat blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publi ceerde. De daling is sterker dan de twee maanden daarvoor. In decem ber namen de prijzen van koopwo ningen af met 1,1 procent en in no- vember 2011 blijven ze gelijk. De sterkste prijsdaling was overigens in Gelderland, ruim 5 procent. Landelijk waren de prijzen van ver kochte bestaande woningen gemid deld 3,3 procent langer dan in ja nuari 2011. In december werden de huizen nog 4 procent goedkoper, meldde het CBS. In januari wissel den landelijk iets meer dan zeven duizend woningen van eigenaar, ruim 15 procent minder dan in ja nuari 2011. In Zeeland werden in januari volgens cijfers van het CBS 170 woningen verkocht, bijna 27 procent minder dan in 2011. Voor al appartementen en twee-on- der-een-kapwoningen waren met respectievelijk een daling van 36,4 en 32 procent moeilijk aan de man te brengen. We worstelen wat af met ons gewicht. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48