Cruisekade miljoenen goedkoper Celina Korstanje (10) Zeeën van ruimte in Galerie-atelier De Kaai 221 Dow vestigt record met kraker 3 Tekeningen Terneuzen duidelijker' woensdag 22 februari 2012 1 B Voordeel nodig voor reserves Vlissingen door Maurits Sep VLISSINGEN - De aanleg van een nieuwe cruisekade in de Buitenha ven van Vlissingen is niet meer no dig. De miljoenen die daarvoor op zij waren gezet, zijn dat juist wel: om de tekorten van de gemeente te dekken. Dat blijkt uit stukken die in bezit zijn van de PZC. De gemeente wilde vlakbij de ter minal van het fietsvoetveer een cruisekade aanleggen waar ook an dersoortige schepen kunnen aan leggen. Dat zou miljoenen kosten en daarvoor was geld opzij gezet: 4,3 miljoen door de gemeente zelf en er was subsidie van 4,9 miljoen van het Rijk voor de ontwikkeling van de Buitenhaven (cruisekade en andere plannen). Maar de kade komt er niet in deze vorm. Volgens wethouder Piet Pol derman is er een ander plan dat veel goedkoper is én sneller te reali seren. De gemeente wil de bestaan de kade bij het bedrijf Finsa in de Buitenhaven gebruiken. Daar kun nen ook cruiseschepen aanleggen. Probleem was alleen dat het be drijf stilgelegd moest worden voor de ontvangst van een cruiseschip. „We gaan het terrein anders inrich ten, zodat het bedrijf gewoon lean doorwerken. We zijn hierover in gesprek met het bedrijf en met de provincie en komen in het voor jaar met een uitgewerkt plan", zegt Polderman. De raad moet dat dan nog goedkeuren. Het nieuwe plan is miljoenen goedkoper dan het oude. De ge meente wil daarom drie van de 4,3 miljoen euro voor de cruiseka de gebruiken om haar spaarpotje (algemene reserve) aan te vullen. Dat is hard nodig, want Vlissingen is financieel in een kwetsbare posi tie beland. „Dat betekent overi gens niet dat dat geld weg is", merkt Polderman op. „Die miljoe nen zitten in de reserve. Als we ze alsnog nodig hebben, dan kunnen we ze daar weer uithalen." Dat Vlissingen minder betaalt voor de cruisekade, betekent niet dat het Rijk ook een deel van de subsidie terug wil hebben, ver wacht Polderman. TERNEUZEN - Chemieconcern Dow in Terneuzen heeft een record ge boekt. Eén van de naftakrakers, kraker 3, heeft vanaf maart 2006 onafgebroken productie geleverd. De positie van Dow Terneuzen is daarmee wereldwijd gemarkeerd. In 2001 is naftakraker 3 gebouwd. Van de mensen die daarbij betrok ken waren, werkt nog zestig pro cent bij Dow. Zij kennen elk bout je, elk pijpje. Die kennis is cruciaal om bij storingen oplossingen te kunnen vinden, zonder de produc tie te moeten stoppen. Naftakrakers komen er in West-Eu ropa weinig bij. Het komt erop aan zo rendabel mogelijk de draaien. Naftakrakers maken van fossiele brandstoffen grondstoffen voor plastics. Kraker 3 draaide niet alleen 2130 dagen onafgebroken; dat gebeurde ook zonder een enkel ongeluk. Schreef jeugdboek over de wederwaardigheden van Ruimtehondje en Rooddraakje, twee figuren van een andere planeet, die in een droom naar haar toe kwamen. TERNEUZEN - Ambtenaren in Ter neuzen doen hun best ingewik keld, ambtelijk taalgebruik in brie ven, notities en andere stukken zo veel mogelijk te vermijden. Ze heb ben daar zelfs een cursusje voor ge volgd. Maar het gaat niet alleen om hel der taalgebruik, licht raadslid Peter Clijsen (GroenLinks) toe op schrif telijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Hij signaleert dat (bouw)tekeningen die de gemeente Terneuzen ver stuurt over bijvoorbeeld het grond gebruik door burgers, helemaal niet duidelijk zijn. Op de tekenin gen ontbreken vaak de simpelste aanduidingen, zoals een noordpijl, arcering en andere aanduidingen, die mensen wegwijs kunnen ma ken. Ze scheppen vaak alleen maar verwarring. Clijsen vindt dat daar in verandering moet komen. door Luc Oggel GOES - Bij galerie-atelier De Kaai in Goes, dagbesteding voor cliën ten van gehandicaptenorganisatie Gors, wordt dinsdagmiddag gecon centreerd en in serene rust ge werkt. Het pand heeft onlangs een metamorfose ondergaan en dat doet de kunstenaars, zoals de cliën ten worden genoemd, goed. „Er komen veel nieuwe dingen uit", zegt begeleider Iris de Maaker. Het historische pand aan de J.A. van der Goeskade heeft een half jaar geleden een nieuwe eigenaar gekregen. Die liet hét dak aanpak ken, wat zeker niet voor zijn tijd was. Het balkenplafond was rot en zat vol houtworm en andere scha delijke beestjes. „Tegelijkertijd heeft Gors besloten om ook te ver bouwen", zegt De Maaker. Het pand heeft nu een compleet andere indeling gekregen, bezoe kers staan nu bij binnenkomst meteen in een grote expositieruim te, die voorheen boven was. Daar zit nu het atelier, het toilet en de keuken zijn daar ook naartoe ver plaatst. De artotheek, waar de wer ken kunnen worden geleend, is nu op de benedenverdieping. „Het oogt veel uitnodigender en is veel ruimer", zegt De Maaker. „We heb ben een uitwisselingsprogramma met Belgische ateliers, die mensen kunnen we nu ook veel beter ont vangen." Voor rolstoelers is er een automatische deur in de gevel ge plaatst. Het werk is uitgevoerd door bouw bedrijf J. van de Linde uit Kloetin- ge, dat volgens De Maaker gewel dig werk heeft afgeleverd. „Er is heel goed meegedacht, zo is er bij voorbeeld veel materiaal gerecy cled en zijn er spullen gebruikt die het bedijf zelf nog had, zoals de deur voor het invalidentoilet." Op de vraag van De Maaker aan de cliënten of het nieuwe De Kaai een verbetering is, klinkt een vol mondig ja'. Cliënten Simone Booister en Ariska Schilperoort (r) bij de artotheek, die in de verbouwde galerie De Kaai nu een plek op de begane grond heeft gekre gen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44