Ramp verdreef krabben uit Krabbenhoeke Boerderijnaam FZC Paragnosten verdiepen zich in zaak-Ploegstra 241 DVD-box Efteling Sprookjesboom woensdag 22 februari 2012 De 'tunne' Wim Kesteloo koestert veel herinneringen: „Er is ook nog een echt emmertoilet (binnen). Je zit op een platte bruine plank met een gat er in en er hangen netjes afgeknipte vierkante stukjes 'Zierikzeesche Nieuwsbode' aan een eindje pluizig bruin bindertouw." Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Er zitten allerlei soorten vogels, waaronder kie kendieven en torenval ken. Maar krabben nam Petervan der Wekken (46) nog nooit waar op of rond zijn boerderij in het noordooste lijk deel van de Vierbannenpolder tussen Sirjansland en Nieuwer- kerk. Toch wordt dit gebied al ruim vier eeuwen aangeduid als Krabbenhoeke. Een naam die in het bijzonder van toepassing is op Peters hoeve die aan de Krabbenhoekseweg ligt en Krabbenhoeke als huisnaam draagt „In 1619 stond op deze plek al een boerderij", weet Peter uit Veldnaamboeken van die periode. De toenmalige hofstede Crabben- hoecke van raadsheer Huibertus Steengracht was uiteraard niet het zelfde pand als waarin Peter nu woont met echtgenote Mieke van der Wekken-Boer (46) en hun kin deren Andries, Emma, Sietse en Anna. Maar hij stond op dezelfde locatie. De akkerbouwer veronderstelt dat de naam Krabbenhoeke is geba seerd op krabben die in haventje de Staert zaten, aan het eind van de Krabbenhoekseweg. „Maar dat is nooit door deskundigen met fei ten onderbouwd." De Staert was indertijd een kleine getijdehaven aan het Dijkwater dat tot 1953 een uitstulping vórmde van de Greve- lingen, de zeearm die toen nog 'Sommige mensen om schrijven het als 'een uit hoek', maar wij vinden het hier heertijk vrij' rechtstreeks in verbinding stond met de Noordzee. „Bij hoog water konden beurtschippers het haven tje invaren om landbouwproduc ten te laden, waaronder suikerbie ten." Door de uitvoering van het Deltaplan werd de route naar de Staert afgesloten voor de zee en daarmee voor de krabben. „Dat gold ook voor de haventjes Ste- vensluis, Nieuwe Veer en Beldert. We kregen er natuurgebied Dijk water voor terug." Dat was reeds het geval toen zijn ouders, Stoffel van der Wekken en Alie Dalebout, in 1966 met hun ge zin vanuit buurtschap Capelle ver huisden naar de familieboerderij aan de Krabbenhoekseweg die Jan Dalebout in 1928 aankocht voor zijn zonen Martinus en Leendert. „Martien was mijn opa. Ik was bijna 1 jaar toen mijn ouders de hoeve overnamen omdat hij en zijn broer stopten met boeren." Zo werd Peter groot 'op Krabbenhoe ke'. „Sommige mensen omschrij ven het als 'een uithoek', maar wij vinden het hier heerlijk vrij met prachtige uitzichten." Hoewel in het voorjaar en de zo mer veel recreanten voorbij fietsen of de boerderij waarnemen vanuit de open boerenwagen waarmee zij een tocht maken vanuit boerderij De Stokroos aan de overkant, krij gen Peter en Mieke zelden reacties op de naam van hun hoeve. „Wel op het golfje in de voorgevel dat aangeeft hoe hoog het water in 1953 kwam. Je ziet vaak hoofden draaien om daar naar te kijken." Krabbenhoeke staat op de schuur, die na de ramp werd gebouwd om dat de oorspronkelijke schuur on der het geweld van storm en water bezweek. Hoewel de hoeve reeds vier eeuwen in de buurt algemeen bekend staat als Krabbenhoeke prijkt die naam pas sinds 1980 op de gevel. „Toen kreeg mijn zuster verkering met een schilder, Ad de naambord te laten maken", lacht Wit. Dat was voor mijn vader een Peter, die het bedrijf in 1993 over- mooie aanleiding om hem een nam van zijn ouders. Assepoester en Draak Het leukste cadeau voor uw (klein)kind! Deze exclusieve box bevat 2 dvd's uit de populaire reeks van de Sprookjesboom uit de Efteling, Assepoester en Draak. Op elke dvd staan 12 afleveringen met spannende verhalen en muziek. Als extra zijn er 3 leuke Sprookjesboom ansichtkaar ten van populaire sprookjes toegevoegd. Speelduur 140 minuten, Nederlands gesproken. Adviesprijs €22,95 Lezersprijs €14,95* exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie dvd's en games IJZENDIJKE - Het programma Het Zesde Zintuig op RTL 4 besteedt morgen, donderdag, van 21.30 tot 22.30 uur aandacht aan de zaak van de 26 oktober 2010 spoorloos verdwenen Herman Ploegstra (35) uit IJzendijke. Vier paragnosten worden ingezet om te achterhalen of Ploegstra het slachtoffer is geworden van een misdrijf of dat hij zijn verdwijning misschien zelf in scène heeft gezet. Peter R. de Vries besteedde vorig jaar een aflevering van zijn mis daadprogramma aan Ploegstra. Dit leverde meer dan 150 tips op, maar deze leidden niet tot een oplos sing van het mysterie. Ook in het Tros-programma Vermist is zijn verdwijning aan de orde geweest, ook zonder resultaat. Kraanmachinist Ploegstra ver dween 26 oktober 2010 plotseling, nadat hij 's avonds een bezoek had gebracht aan een sportschool in Breskens. Zijn auto werd aangetrof fen bij Nummer Een, op weg van Breskens naar Hoofdplaat. Van i hem ontbrak elk spoor. Wat er met Ploegstra is gebeurd en j waarom, is tot nu toe een groot raadsel. Hij stond bekend als een harde werker en leidde op het eer ste gezicht een normaal (gezins) le ven, maar later bleek dat hij ook een buitenechtelijke relatie had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40