PvdA moet sociaal worden Cohen is uit, nu de toekomst Twee meningen over deeltijdwonen zeeland 13 Studenten RA bloggen voor PZC 35% commentaar Gehannes woensdag 22 februari 2012 30 2010 Het komt allemaal nog wel goed met de PvdA. De partij heeft ai eerder op vijftien zetels in de peilingen gestaan en er uiteinde lijk dertig in de Tweede Kamer gekregen. Je moet je niet door de peilingen laten leiden in de politiek, maar door je potentie. door René Schrier "TT aap van der Doef, PvdA-man I in hart en nieren: „De PvdA I staat voor een moeilijke taak. i De partij moet vóór de vol- gende verkiezingen duidelijk maken waar ze voor staat. En de nieuwe partijleider moet daar ei genlijk al op anticiperen." Als het aan Van der Doef ligt ont wikkelt de partij een visie en een identiteit die herkenbaar zijn en Ze is jong en idealistisch. Geen salonsocialist die daar iets van af doet. Geen partij die rechtvaardi ger is dan de Partij van de Ar beid ervaart Joyce Vermue in hart en nieren, voor wie open staat voor nuance tenminste. Al leen nu nog goed uitleggen- door Marcel Modde zelf dan ook gekscherend 'sociale huisarts'. „Mensen uit alle lagen van de bevolking en diverse achter gronden lopen hier binnen. Ik zie veel." Die voeding is essentieel voor een MIDDELBURG - Deeltijdwonen biedt Zeeland kansen - aan deel tijdwonen moeten geen hoge ver wachtingen worden gekoppeld. Twee rapporten over deeltijdwo nen met twee verschillende con clusies. Beleidsmakers krijgen het er niet makkelijker mee. Het dagelijks provinciebestuur ziet deeltijdwonen als een praktische oplossing om de krimp van de be volking in bijvoorbeeld Zeeuws- Vlaanderen op te vangen en wil waarvan mensen zeggen: daar kan ik me in vinden, daar wil ik bij ho ren. Hij heeft het dan niet over een 'arbeideristische partij', maar over een progressieve volkspartij die dingen bij elkaar brengt die bij elkaar horen. In een samensmelting met de SP ziet Van der Doef niets. Volgens- hem wakkeert de SP te veel de angst voor Europa aan, terwijl Ne derland het door de eeuwen heen juist heeft moeten hebben van handel en contacten met andere landen. De PvdA moet - zegt hij - afstand nemen van de individualisering en sterker de sociale kant van de samenleving opzoeken. „Je moet je ogen niet sluiten voor de onvre de van de burgers. De nieuwe par tijleider zal een tolk moeten zijn van de onvrede en de onzekerheid die bij de mensen leeft, bijvoor goed politicus en individuele par tijeleden, vindt Joyce Vermue. Be stuurders die alleen nog maar in ei gen kringen verkeren, verliezen het zicht op de samenleving. Lan delijk partijvoorzitter Hans Spek man is het prototype nieuwe lei der zoals Vermue graag ziet. „Een man van het volk." Het zou vol gens haar goed zijn voor de PvdA als de nieuwe fractievoorzitter uit het zelfde hout wordt gesneden. „Iemand die met heldere taal kan vertellen waar we staan. Die duide lijk kan maken welke noodzakelij ke hervormingen de PvdA voor ogen heeft. Die de kleine verhalen van de man uit de wijk, uit Sluis, uit Terneuzen, uit Zeeland kent en weet te vertalen naar het landelijk platform." Emil Roemer? Vermue gaat nog maar eens verzitten op de rode bu reaustoel in de Terneuzense kan- dit fenomeen krachtig stimuleren. Vorige maand concludeerde sta giair Ronald van Leeuwen in zijn afstudeerscriptie in opdracht van de provincie Zeeland dat van twee de woningen geen wonderen voor de leegstand in Zeeuws-Vlaande- ren mogen worden verwacht. Hij stelt vast dat tweede woningen al leen aan de kust populair zijn. Bo vendien sluiten leegstaande wonin gen vaak niet aan bij de voorkeu ren van mensen die op zoek zijn beeld als het gaat om zaken als Eu ropa en globalisering. Probeer in de huid van de burgers te krui pen", is het advies van de oud-bur gemeester van Vlissingen. Job Cohen werd verweten dat hij niet de juiste snedige antwoorden paraat had in de debatten. Maar volgens Van der Doef moet een partijleider meer zijn dan een scherp debater. „Mensen hebben het zo goed door, als je goedkope en makkelijke beloftes doet. Dat werkt misschien even, maar dat gaat over. Daarnaast moet een par tijleider emotie tonen: Het is mis schien belangrijk dat je af en toe eens lacht, maar emotie is min stens zo belangrijk. Ook dat heb ben mensen door, of je authentiek bent." „Je moet je ook realiseren: waar zijn we voor opgericht. Misschien moet je daar nieuwe inhoud aan toorkamer en grijnst breeduit. „Het verhaal dat Roemer vertelt is helder. Maar de nuances die de PvdA op die zelfde thema's maakt, zijn gewoon veel moeilijker te ver kopen. Wel cruciaal!" Waar het de SP volgens Vermue gaat om gelijk heid, zoekt de PvdA het meer in gelijkwaardigheid. „Bij gelijkheid draait het om verdelen van inko men en goederen. Terwijl wij op het standpunt staan dat de men sen vooral ook eigen keuzes moe ten kunnen blijven maken." Opheffen van de Partij van de Ar beid en opgaan in een sterk links blok met de SP en GroenLinks gaat Vermue dan ook net even een paar stappen te ver. „We zijn goed op weg, vind ik, door elkaar op grote gezamenlijke thema's zoals armoede en werkgelegenheid steeds vaker op te zoeken met ma nifestaties en zo één boodschap te naar een huis dat ze als tweede wo ning of voor deeltijdwonen kun nen gebruiken. Van Leeuwen ver wacht dat dit zich in de toekomst sterker zal doen gelden, omdat tweedewoningzoekers steeds hoge re eisen stellen. Hij is het dan ook niet eens met hoogleraar demogra fie Jan Latten die in een makelaars blad de aanbeveling heeft gedaan deeltijd wonen actief te bevorde ren. Harrie Ozinga en Stephan Steve- geven, maar dat is waar het om gaat. Want er is nog steeds kolossa le ongelijkheid, er zijn nog steeds geen gelijke kansen en je ziet om je heen de solidariteit afbreken." De maatschappij is veel individua- listischer geworden en er zijn poli tieke partijen die daar op inspelen, stelt Van der Doef vast. Dat is wat hem betreft zeker niet de kant die de PvdA op moet: „Dat is niet duurzaam, niet deugdelijk. Dat doet mensen tekort. Er is wel dege lijk een verlangen bij veel mensen naar een samenleving die recht vaardig in elkaar zit. Ook al heb ben die mensen dan misschien niet de tijd van de SDAP meege maakt. Dat gevoel bestaat is echt nog wel aanwezig." Van der Doef heeft nog één tip voor de nieuwe partijleider, eigenlijk voor ieder PvdA-Kamerlid: „Je moeten weten voor wie je het doet." brengen. Maar verder moet je niet gaan. Zoals ik het zie, is dat ook een beetje het verhaal van de macht en een tegenmacht op de linkervleugel. Er moet iets te kie zen zijn. Ik denk dat het beter is de discussie die Job Cohen en Frans Timmers nu in gang hebben gezet, verder te voeren. We weten wat we als PvdA kunnen bieden, maar hóe brengen we het over." Politiek is ook een bedrijf met pie len en dalen beseft Vermue. De partij heeft vaker in zwaar weer verkeerd. Waar het dan mis gaat, valt zelfs achteraf lastig te bepalen. Met een zeteltje meer bij de laatste verkiezingen was Cohen mogelijk premier geworden en was alles an ders gelopen. „Hij is een zeer be kwaam bestuurder en geen opposi tieleider. We moeten voor nu voor al even op zoek naar dat andere type. Iemand met charisma." rink van het adviescollectief Castel- ler delen Lattens visie wel en zien voor Zeeland mogelijkheden in deeltijdwonen als daar creatief mee wordt omgegaan. Ze denken dat deeltijdwonen bedrijven kan helpen bij de werving van perso neel. Voor zelfstandigen zonder personeel kan een deeltijdwoning een handige uitvalsbasis zijn. Ozin ga en Steverink suggereren ook in te spelen op Het Nieuwe Werken voor ambtenaren. Hans Spekman han nest met partijproce dures. De voorzitter van de PvdA heeft de ledenraad van zijn partij in spraak gegeven bij de keuze van een nieuwe fractievoorzit ter in de Tweede Kamer. Het gaat weliswaar slechts om een advies, maar de fractie buigt meteen nederig voor de wil van de partijkaders. Dat is een slechte zaak. Want de geachte afgevaardigden zitten zonder last of ruggespraak in de Twee de Kamer. Net zo vrij moeten zij uit hun midden een voorzit ter kunnen aanwijzen. Dit biedt de beste kans dat de kie zer het geluid van de fractie her kent en dat de afstand tussen de burger en de Kamer klein blijft. Wat de leden van partij vinden, is van een andere orde. Hun beurt komt als de PvdA een nieuwe lijsttrekker kiest. Wie ook de nieuwe partijleider wordt, en of hij uit de huidige fractie komt of niet, een beetje tijd om te rijpen, is zeker no dig. Hans Spekman maakt het allemaal onnodig moeilijk. MIDDELBURG - De PZC is met een nieuw - tijdelijk - blog op internet begonnen. Op Roosevelt's first freedom kijken studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg vooruit naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards, op 12 mei in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Centraal staat de eerste vrijheid die op 6 januari 1941 door presi dent Franklin Delano Roosevelt werd geformuleerd: de vrijheid van meningsuiting en expressie. Op het blog zal dit thema regelma tig worden toegespitst op persvrij heid. De bedoeling is bijna drie maanden lang over dit thema te bloggen, waarna het project wordt afgesloten met een openbaar debat in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Dat vindt plaats op 2 mei, aan de vooravond van de interna tionale Dag van de Persvrijheid. Roosevelt Academy, Zeeuwse Bi bliotheek en PZC hebben bij voor gaande uitreikingen ook side events over de Four Freedoms Awards georganiseerd. Daarbij is al tijd een grote rol weggelegd voor RA-studenten die het vak journa listiek volgen. De verhalen op het PZC-blog worden beoordeeld door hun docent. Daarnaast is het een proef om te onderzoeken of het mogelijk is de discussie over het thema vrijheid van meningsui ting op internet aan te wakkeren en welke strategieën daarbij nuttig zijn. Het blog is tweetalig. Van elk artikel wordt een Engelse en een Nederlandse versie gepubliceerd. www.pzc.nl/persvrijheid Door haar werk wordt ze vrijwel dagelijks met 'onrechtvaardig heid' geconfron teerd. Ze noemt zich-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3