Jeugdcentrum uitdaging voor Oportun dad 22|zeelar Kusthoreca kampt met een chronisch personeelgebrek Energiemarkt in gemeentehuis Metalbands en deejays louw O'Moda kan deze op podium RegioRuis zomer van start gaan woensdag 22 februari 2012 door Wout Bareman en Carla van de Merbei MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van Koninklijke Horeca Nederland bespreekt maandag in Goes de moeizame werving van horecaper- soneel. Vooral de horeca in West-Zeeuws-Vlaanderen kampt met een bijna chronisch gebrek aan personeel voor komend zo merseizoen, zegt Ralf Flemm, afde lingsvoorzitter voor Zeeland. „Het staat als één van de prioriteiten op m'n lijstje. We kennen de proble men, maar de vraag is hoe je ze adequaat oplost. Misschien moe ten we nauwer gaan samenwerken met het onderwijs. Ik denk bij voorbeeld aan een deal met de ROC's in Zeeland of elders in het land, die bijvoorbeeld dertig stu denten leveren en die de horeca hier dan (collectief) onderdak biedt." Flemm weet niet of het ook op Walcheren een probleem is om ho- recapersoneel voor de zomer te vinden. „Dat hoor ik maandag. Dan komen alle Zeeuwse afdelin gen bij elkaar, ook de Walcherse." Daarna worden de knelpunten geïnventariseerd en worden moge lijke oplossingen besproken. Flemm: „Niet de hele branche kampt met personeelsproblemen. De strandpaviljoens bijvoorbeeld lijken er minder last van te heb ben." Volgens voorzitter Frans Meijer van de afdeling Vlissingen van Ko ninklijke Horeca Nederland speelt het probleem minder aan de Vlis- singse kust. „Ik denk dat het in Vlissingen makkelijker is om perso neel te vinden omdat hier het ROC en de HZ dichtbij zijn." Of de horecaondernemers in de ge meente Veere problemen hebben met het vinden van personeel voor de zomer, is niet duidelijk. De Veerse vertegenwoordigers van Horeca Nederland waren gisteren niet bereikbaar, onder meer we gens vakantie. Marloe de Witte van brasserie De ZIERIKZEE - Wat leveren zonnecol lectoren op, kun je subsidie krij gen om je woning beter te isoleren en wat zijn de nieuwste producten om elektriciteit te besparen? Op deze en andere vragen kunnen inwoners van Schouwen-Duive- land antwoord krijgen op de ener giemarkt die maandag 26 maart in het gemeentehuis plaatsvindt. Energiebewuste huiseigenaren kunnen luisteren naar een presen- ZIERIKZEE Klaerinetensemble in filmhuis FiZi Het Zierikzeese klarinetensemble 'Klezz' geeft zondag 26 februari haar jaarlijkse traditionele concert in filmtheater FiZi in Zierilczee. Het ensemble bestaat uit 18 leden en staat al sinds haar ontstaan in 1999 onder leiding van klarinetdo cent Hans Hest. Op het programma onder meer Peer Gynt van Edvard Grieg en een duo-concert van Men- §15.00 uur. tatie van de Zeeuwse Milieufedera tie over de voordelen van het ge bruik van zonnecollectoren. De ge meente geeft voorlichting over de 'Meer met minder'-regeling, waar burgers die hun huis energiezuinig willen verbouwen aanspraak op kunnen maken. Deze regeling wordt maandag 7 maart door ge meente Schouwen-Duiveland en andere Zeeuwse gemeenten offici eel beklonken bij de provincie Zee- WOLPHAARTSDIJK Dode bij autobrand op boerenerf Bij een autobrand op een boeren erf aan de Egbert Petruspolderweg tussen Wolphaartsdijk en Arnemui- den is gisterochtend een man om het leven gekomen. De brand werd rond kwart voor acht gemeld. Hulpdiensten konden niets meer voor de man doen. De technische recherche heeft onderzoek gedaan. De politie houdt rekening met een Drie Wijzen in Sluis zit in deze va kantieperiode met de handen in het haar. „Ik zou wel twaalf sei zoenskrachten kunnen gebruiken, maar er zijn er twee met vakantie en ik heb er dus één over. Je moet op den duur klanten weigeren." Ze vreest daardoor fikse omzetder- ving. En niet alleen bij haar, ook veel andere collega's klagen hun nood. „Door de vergrijzing en het wegtrekken van jongeren die el ders gaan studeren, is de spoeling sowieso al dun. En de jongeren die achterblijven, halen kennelijk hun neus op voor de horeca. Terwijl we heus niet slecht betalen en het personeel ook voldoende vrije tijd gunnen." Ook De Witte denkt dat werving op de scholen misschien helpt. „Al leverde dat op het Zwin college in Oostburg nog niet veel op." Voorzitter Sancho Jansen van de middenstandsvereniging denkt dat de spoeling óók dunner is, om dat het aantal horecazaken nog toe neemt. In West-Zeeuws-Vlaande ren zijn het er nu honderdzestig. land. Afhankelijk van de verbete ring van het energielabel ontvan gen woningbezitters een premie van 700 of 1400 euro. In totaal is voor de uitvoering van deze rege ling 100.000 beschikbaar. Ook is er op de energiemarkt ruim te voor bedrijven om energiebespa rende diensten en producten on der de aandacht te brengen. Bedrij ven kunnen zich nog tot 10 maart melden bij de gemeente. TERNEUZEN Koperdieven stelen uit oude loods gemeente Koperdieven hebben voor 9.000 eu ro gestolen uit de voormalige kwe kerij met loods en kantoor van de gemeente Terneuzen aan de Ka- merlingh Onnesstraat. De dieven namen de elektrische bedrading en de boiler mee. De gemeente heeft gisteren aangifte gedaan. De pan den zijn leeg sinds de verhuizing van gemeentewerken naar de Koe- Ze staan te koop. In 2009 vertrok Zierikzeeënaar Danny Pantekoek naar Colombia omdat hij iets wilde gaan doen voor kansarme kinderen en jon geren op straat. Bijna drie jaar la ter staat hij met zijn stichting La Oportunidad voor een nieuwe uitdaging. door Esme Soesman Het streven is het straatwerk uit te brei den met de vestiging van een jeugdcen trum. „Zodat we ook preventief iets kunnen doen." In het centrum moeten onder meer een crèche, buitenschoolse opvang en gezinshulp worden on dergebracht. Het wordt een plek waar kinderen sport, spel en edu catie krijgen aangeboden, zodat ze zich kunnen ontwikkelen en een reden hebben om niet over straat te zwerven. De stad Armenia waar Pantekoek woont telt zo'n 2000 kinderen die op straat leven. Hun toekomst is vaak uitzichtloos. In de strijd om een slaapplaats en wat voedsel lig gen, zo blijkt uit het verhaal van Pantekoek, de gevaren van onder meer prostitutie en drugsgebruik op de loer. „Het is belangrijk ze zo snel mogelijk van de straat te krij gen. Het is zo'n triest gezicht. Dat gun je niemand", zegt Pantekoek na bijna drie jaar straatwerk. De Zierikzeeënaar heeft na vesti ging in Colombia eerst zijn licht opgestoken via vrijwilligerswerk bij verschillende hulporganisaties. Bij één van deze organisaties leer ZIERIKZEE - Bij de tweede ronde van Regioruis komen een metal- band een DJ en drie solisten naar popzaal Brogum in Zierilczee. De deelnemers presenteren zich vrij dag 24 februari als nieuwe Zeeuw se popacts voor zowel publiek als een deskundige jury. Die bepalen tevens welke deelne mers doorgaan naar de RegioRuis finale tijdens het Anywavefestival op zaterdag 9 juni in Brogum. Voor DJ's heeft RegioRuis dit sei zoen een aparte DJ-contest opge zet. Vrijdag treedt DJ Overtracked en zijn MC Hizpaniq op in Brogum. De Zuid-Bevelandse me- talformatie RaptuRed is de vijfde band die dit jaar aan RegioRuis meedoet. Zang met lange melodie lijnen en akoestische gitaarbegelei ding vormen de voornaamste in grediënten voor singer-songwriter Tim Gorter. De nog jonge gitarist Julio Melio gebruikt een speciale manier van fingerpicking om ver schillende gitaarstijlen in zijn num mers te combineren. Hij zorgt op die manier, en zonder technische hulpmiddelen, voor een echte one-man-band. Tabitha Wagen voort maakt gedichten die ze op een sfeervolle manier voordraagt. Uit een keyboard haalt ze de ge luidseffecten en melodieën die daar op aansluiten. S door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Schoenhandel O'Moda kan als alles meezit na de zomerva kantie beginnen met de bouw van het nieuwe bedrijfsgebouw op het Business Park aan de rand van Zie- rikzeë. De omgevingsvergunning voor de bouw is momenteel in pro cedure bij de gemeente Schou wen-Duiveland. Eind volgende maand neemt de gemeenteraad een beslissing over het bouwrijp maken van de grond. Welk bedrag de gemeente daar voor heeft uitgetrokken, wil wet houder Ad Verseput niet zeggen. Immers, de aanbesteding moet de hij zijn vrouw kennen, met wie hij zich in Armenia vestigde. Aan zijn plan de boer op te gaan met La Oportunidad hield hij - on danks zijn contacten met colle ga-organisaties - vast. „Ik probeer het beste te halen uit de ervaringen die ik heb opge daan, maar ik wil het wel doen zo als ik denk dat goed is. En dat is proberen problemen vooraf te tackelen." Uit contacten met straatkinderen - waar hij via het aanbieden van eten, drinken, sport en spel con tact mee weet te leggen - is de oud-Zierikzeeënaar (en oud-Cios- student) -heel wat wijzer gewor den over de problematiek. Veel van de jongeren zijn het huis ontvlucht vanwege geweld en mis bruik. Maar er zijn ook kinderen die op straat moeten werken om dat hun ouders geen geld hebben om school te betalen of omdat ze onder druk worden gezet door bendes. Het snuiven van lijm of het gebruik van marihuana of ba- sulco (een mengsel van' cocaïne, he roïne, bijtende soda en ammoni ak) is een manier om vergetelheid te vinden. Met het jeugdcentrum denkt Pan tekoek veel kinderen te kunnen be hoeden voor die neerwaartse spi raal. Zwerfkinderen maar ook kin deren die door het werk van hun ouders noodgedwongen uren stuk slaan op straat kunnen er terecht. „Mits ouders iets bijdragen aan het centrum, financieel of door op een andere manier mee te helpen. Bijvoorbeeld door er schoon te ma ken." Met het stellen van voor waarden wordt gemikt op betrok kenheid vanuit de wijk. nog plaats vinden en daarbij wil de gemeente niet in haar kaarten laten kijken. „We verwachten dat in april bekend wordt aan wie we het werk gunnen", zegt hij. Vervolgens moet in het tweede of derde kwartaal van 2012 de grond bouwrijp worden gemaakt, waar na rond de zomervakantie de bouwgrond kan worden opgele verd aan Verton Beheer. Op het perceel aan de oostelijke en tree van Zierikzee moet een distri butiecentrum komen die de der tien schoenenwinkels in Zuid- west-Nederland gaat bevoorraden, Ook heeft het bedrijf er kantoren gepland. 'FRED/DE VERBOUWING' Ali Pankow zag de première-voorstel ling bij het Middelburgs Theater, zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij MEEST GELEZEN 1. Dodelijk ongeluk in Zonnemaire 2. Nieuwe duintjes Brouwersdam 3. Weigerambtenaar kansloos S-D TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in eèn album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38