Dow boekt wereldrecord Er gloort weer hoop voor hofje van Janse 24I zeeland Wings to Victory zoekt nieuwe vrijwilligers Nieuw leven voor timmerwerkplaats Paragnosten verdiepen zich in zaak-Ploegstra DVD-box Efteling Sprookjesboom Jarenlang dossier woensdag 22 februari 2012 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Chemieconcern Dow in Terneuzen heeft een record ge boekt. Eén van de naftakrakers op het gigantische bedrijventerrein, kraker 3, heeft vanaf maart 2006 onafgebroken productie geleverd. De positie van Dow Terneuzen is daarmee wereldwijd gemarkeerd. Het kost dinsdag rond het middag uur moeite het kantoor van de baas van de naftakrakers, Dik Schipper, en de manager van kra ker 3, Henk Benthem, te bereiken. Op tal van plekken wordt gewerkt aan buizen en leidingen, waarvoor wegen zijn afgesloten. Het Dow- terrein is gewoonlijk voor een bui tenstaander al een doolhof de werkzaamheden maken het zoek- plaatje compleet. Maar geen nood, Dik Schipper wijst telefonisch de juiste route. Zo is het ook met kraker 3, trek ken Dik Schipper en Henk Bent hem bij aankomst een vergelijking. „In 2001 is die gebouwd. Van de mensen die daarbij betrokken wa ren, werkt nog zestig procent bij ons. Zij kennen elk boutje, elk pijp je. Die kennis is cruciaal om bij sto ringen oplossingen te kunnen vin den, zonder de productie te moe ten stoppen." Kraker 3 is de jongste van Dow Ter neuzen. Nummers 1 en 2 zijn van 1970 en 1972. „Maar daar is in de loop der tijd zo veel aan veranderd. Er zit weinig origineels meer in", geeft Dik Schipper aan. Eind jaren zestig, be gin jaren zeventig waren de hoog tijdagen van investeringen in de chemie in Nederland. Het zwaarte punt verschuift de laatste jaren steeds meer naar het Midden-Oos ten en opkomende economieën als China. Henk Benthem: „In 2001, het jaar van de investering in kraker 3, zat er nog groei in de Eu ropese chemie." In West-Europa zijn geen mega-in- vesteringen in de chemie meer te verwachten. Het komt er nu meer dan ooit op aan zo rendabel moge lijk te produceren. In het geval van naftakrakers: uit nafta, gasolie of Ipg de basisgrondstoffen voor plas tics maken. Voor kraker 3 komt dat dagelijks neer op 5,5 miljoen ki lo eindproduct (benzeen, propeen en ethyleen). Schipper en Benthem: „Wij moe ten de goedkoopste zijn. Om dat te bereiken, moeten we constant draaien. Uitval is kostbaar en zeker bij het opstarten kan altijd iets ka pot gaan. Dat wil je dus voorko men en dat is ons bij kraker 3 ge lukt. De fabriek heeft na beëindi ging van de laatste onderhouds- stop in maart 2006 meer dan 2130 dagen productie gedraaid zonder één dag oponthoud." Er is sinds 2006 niet alleen onafge broken geproduceerd met kraker 3, er waren ook geen persoonlijke on gevallen en technische incidenten. Henk Benthem: „Dat is een abso luut record. Wereldwijd doen wei nigen ons dit na." ÏK»JJS5B3Z^55S5 ARNEMUIDEN - De Zeeuwse stich ting Wings to Victory, die vliege niers uit de Tweede Wereldoorlog herdenkt, zoekt nieuwe vrijwilli gers. Er zijn mensen nodig voor het organiseren van activiteiten, onderzoeken van vliegtuigongeval len, het houden van interviews, ge ven van rondleidingen, conserve ren en restaureren van vliegtuigde- len, artikelen schrijven, model bouw, onderhoud vliegtuigen, col- Het hofje van Janse aan de Duin weg in Zoutelande is geveild. Projectontwikkelaar Piet Juten heeft noodgedwongen de stek ker uit zijn nieuwbouwproject getrokken. Er gloort weer hoop aan de horizon voor het jaren lang slepende dossier. door Annemarie Zevenbergen De verloedering van het hofje van Janse in Zou telande nam jaar na jaar toe. Het is al lang een doorn in het oog van het dorp. Maar er gloort weer hoop voor de voormalige timmerwerk plaats van de familie Janse. Die hoop is nu gevestigd op de nieuwe eigenaren: Michel van Dis en Ben- no Groeneweg. Zij verwierven het complexje op een executieveiling begin deze maand. Die veiling betekende het definitie ve einde van de plannen van pro jectontwikkelaar Piet Juten uit Ber gen op Zoom. Geruchten dat het faillissement van zijn bedrijf de re den is van de veiling spreekt hij te gen. „Mijn bedrijf bestaat nog. Maar dit trekt wel een hele zware wissel. Zowel privé als zakelijk. Het is een enorme strop voor mij, waarvan ik de draagwijdte nog niet kan overzien." Wethouder Chris Maas van de ge meente Veere geeft aan dat er al overeenstemming was bereikt met de voormalige eigenaar. „Het is jammer dat dit niet doorging, maar het zij zo. Het zou om de bouw van twaalf woningen gaan, maar dat is dus nooit tot uitvoe ring gebracht. Het huidige bestem mingsplan is geënt op de bestaan de bebouwing; wonen aan de straat in de vorm van lintbebou wing. We wachten nu af wat de Het hofje van Janse in Zoutelande is geveild. De kopers willen er snel mee aan de slag. nieuwe eigenaar van plan is. Hij heeft nog geen contact met de ge meente gezocht. Veere is dit mo ment bezig met een visie voor het centrumgebied van Zoutelande. De aanzet daarvoor moet voor de zomer op papier staan. We moe ten straks kijken of de nieuwe plannen daar in passen." Het hofje verkeert zo langzamer hand in deplorabele toestand door de jarenlange leegstand. De dorps raad van Zoutelande luidde vorig jaar al de noodklok. Voorzitter Jea- nette Marcusse nam zelfs termen als 'verkrotte zooi' enverloede ring' in de mond. Zij toont zich dan ook verheugd met de verkoop „Michel van Dis is van doen en aanpakken. Hij heeft het niet gekocht voor leegstand. Het is sneu voor de projectontwik kelaar. Ik heb begrepen dat hij nog niet eens de helft van zijn aan koopsom terugkrijgt. Maar het wordt tijd dat er iets gebeurd. Tijd voor iets nieuws in Zoutelande. En voor iets dat daar ook goed in de omgeving past." lectieregistratie, werkzaamheden museum, administratie, databank- beheer, websitebeheer en meer. Geïnteresseerden kunnen zaterdag middag 25 februari van 13.00 tot 17.00 uur het museum bezoeken aan de Calandweg, vliegveld Mid den-Zeeland te Amemuiden. Medewerkers van de stichting zijn aanwezig om nadere informatie te - verschaffen over de werkzaamhe den. door Annemarie Zevenbergen De plannen voor het hofje van Janse in Zoutelande gaan nog alle kanten op, maar één ding weet Michel van Dis zeker. Er komt iets 'moois'. „Zodra het officieel op onze naam staat, gaan we onmiddellijk met de gemeente in gesprek over wat er wel en niet kan en mag. En dan gaan we snel aan de slag. Dat moet ook wel want het is erg vervallen." Van Dis kocht het samen met dorpsgenoot Benno Groeneweg. Er gloort dus eindelijk weer hoop aan de horizon voor het hofje van de familie Janse, die er vroeger een timmermanswerkplaats had. Van Dis is geen onbekende onder nemer op Walcheren. De namen Bouwman en Dis That waren ja ren aan hem verbonden. In Zoute lande (Langstraat) en Domburg ('t Groentje) heeft hij nog de dames kledingzaken Seven. Daarnaast ver huurt hij vakantieappar'tementen en winkelpanden. „Wij hebben het hofje voor een la ge prijs kunnen kopen. Dat geeft ons meer mogelijkheden om er iets te ontwikkelen, dan de project ontwikkelaar die er jaren mee be zig is geweest. Ontwikkelen kost veel geld. Wij kunnen er met een frisse blik tegen aan kijken. We hebben veel ideeën, maar er is nog niets concreet." „Het dorp heeft ook weer wat nieuws nodig. Zoutelande heeft een beetje stilgestaan. Langzamer hand zie je dat veranderen, er komt een nieuwe stroming op gang. Met ondernemers die willen aanpakken. Natuurlijk is dit voor ons een commercieel project. We zijn niet Roomser dan de paus, we doen dit echt niet alleen voor de gemeenschap. Maar als Zoutelan- der wil ik wel dat er iets komt dat past in de omgeving." Assepoester en Draak Het leukste cadeau voor uw (klein)kind! Deze exclusieve box bevat 2 dvd's uit de populaire reeks van de Sprookjesboom uit de Efteling, Assepoester en Draak. Op elke dvd staan 12 afleveringen met spannende verhalen en muziek. Als extra zijn er 3 leuke Sprookjesboom ansichtkaar ten van populaire sprookjes toegevoegd. Speelduur 140 minuten, Nederlands gesproken. Adviesprijs 22,95 Lezersprijs €14,95* exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie dvd's en games ijzendijke - Het programma Het Zesde Zintuig op RTL 4 besteedt morgen, donderdag, van 21.30 tot 22.30 uur aandacht aan de zaak van de 26 oktober 2010 spoorloos verdwenen Herman Ploegstra (35) uit Ijzendijke. Vier paragnosten worden ingezet om te achterhalen of Ploegstra het slachtoffer is geworden van een misdrijf of dat hij zijn verdwijning misschien zeifin scène heeft gezet. Peter R. de Vries besteedde vorig jaar een aflevering van zijn mis daadprogramma aan Ploegstra. Dit leverde meer dan 150 tips op, maar deze leidden niet tot een oplos sing van het mysterie. Ook in het Tros-programma Vermist is zijn verdwijning aan de orde geweest, ook zonder resultaat. Kraanmachinist Ploegstra ver dween 26 oktober 2010 plotseling, nadat hij 's avonds een bezoek had gebracht aan een sportschool in Breskens. Zijn auto werd aangetrof fen bij Nummer Een, op weg van Breskens naar Hoofdplaat. Van hem ontbrak elk spoor. Wat er met Ploegstra is gebeurd en waarom, is tot nu toe een groot raadsel. Hij stond bekend als een harde werker en leidde op het eer ste gezicht een normaal (gezinsle ven, maar later bleek dat hij ook een buitenechtelijke relatie had. mmiiii 111111111 mwi 1111 1 111 nnnnn 1nnnmnnnuimiriiiii iriiiiiiiiimr'-'nnriwwwgrrrr~"- ïrf Het hofje van Janse aan de Duinweg in Zoutelande staat al jaren leeg. Aan de nieuwbouwplannen kwam definitief een einde door de veilig van het complex. De projectontwikkelaar die er jaren mee bezig was, is nu niet meer aan zet. Twee dorpsbewoners hebben het complexje nu gekocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24