Zesde overval sinds de jaarwisseling 221 zeeland Kusthoreca zoekt zomerpersoneel Nieuwe technieken en tactieken Personeel VW's Vrouwenpolder en Westkapelle wijkt voor computers Veerse sportambassadeur Nieuwbouw van zes huurwoningen voor 55-plussers in Meliskerke Zorgelijk over overvallen woensdag 22 februari 2012 door Wout Bareman en Carla van de Merbel MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van Koninklijke Horeca Nederland bespreekt maandag in Goes de moeizame werving van horecaper- soneel. Vooral de horeca in West-Zeeuws-Vlaanderen kampt met een bijna chronisch gebrek aan personeel voor komend zo merseizoen, zegt Ralf Flemm, afde lingsvoorzitter voor Zeeland. „Het staat als één van de prioriteiten op m'n lijstje. We kennen de proble men, maar de vraag is hoe je ze adequaat oplost. Misschien moe ten we nauwer gaan samenwerken met het onderwijs. Ik denk bij voorbeeld aan een deal met de ROC's in Zeeland of elders in het land, die bijvoorbeeld dertig stu denten leveren en die de horeca hier dan (collectief) onderdak biedt." Flemm weet niet of het ook op Walcheren een probleem is om ho- recapersoneel voor de zomer te vinden. „Dat hoor ik maandag. Dan komen alle Zeeuwse afdelin gen bij elkaar, ook de Walcherse." Daarna worden de knelpunten geïnventariseerd en worden moge lijke oplossingen besproken. Flemm: „Niet de hele branche kampt met personeelsproblemen. De strandpaviljoens bijvoorbeeld lijken er minder last van te heb ben." Volgens voorzitter Frans Meijer van de afdeling Vlissingen van Ko ninklijke Horeca Nederland speelt het probleem minder aan de Vlis- singse kust. „Ik denk dat het in Vlissingen makkelijker is om perso neel te vinden omdat hier het ROC en de HZ dichtbij zijn." Of de horecaondernemers in de ge meente Veere problemen hebben met het vinden van personeel voor de zomer, is niet duidelijk. De Veerse vertegenwoordigers van Horeca Nederland waren gisteren niet bereikbaar, onder meer we gens vakantie. Marloe de Witte van brasserie De Drie Wijzen in Sluis zit al wel met de handen in het haar. Ze vreest fikse omzetderving. En niet alleen bij haar, ook veel andere collega's in West-Zeeuws-Vlaanderen kla gen hun nood. „Door de vergrij zing en het wegtrekken van jonge ren die elders gaan studeren, is de spoeling sowieso al dun. En de jon geren die achterblijven, halen ken nelijk hun neus op voor de horeca. Terwijl we heus niet slecht betalen en het personeel ook voldoende vrije tijd gunnen." DOMBURG - Tim Pleijte is gistermiddag in het gemeentehuis in Domburg be noemd tot sportambassadeur van de gemeente Veere. De atleet is één van de beste hardlopers van Nederland. Middelburg heeft al een sportambassa deur, turner Jeffrey Telussa. Vlissingen en Goes volgen nog. De kersverse Veerse ambassadeur hield het sportief, na afloop keerde hij hardlopend te rug naar zijn woonplaats Zoutelande. foto Ruben Oreel MELISKERKE - Het dorp Meliskerke krijgt er zes sociale huurwoningen bij, bedoeld voor mensen vanaf 55 jaar. Wethouder Chris Maas slaat komende maandag de eerste paal, samen met de toekomstige bewo ners. De huizen worden gebouwd aan de Brouwpit. Aanvankelijk zou Woonburg daar koopwoningen bouwen voor starters. Maar die vonden de woningen te klein, waarna ze besloten om hun hui zen in eigen beheer te laten bou wen, elders in het nieuwbouw- wijkje. De zes woningen voor 55-plussers zijn ruim van opzet. Het hele Frans Meijer (Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Vlissingen) en Pim Kraan van de Vereniging Winkelcen trum Vlissingen geven los van elkaar aan dat ze het zorgelijk vinden dat zoveel middenstanders in een zo korte tijd te maken kregen met een overval. Maandagavond werd het Chinees-Indisch restaurant De Lange Muur aan de De Vis serstraat in Vlissingen overval len. De dader vertrok met een hoeveelheid geld. Het is de zes de overval van dit jaar op Wal cheren. door Emile Calon "T" e bent aan de goden overgele- I verd, verzucht voorzitter I Frans Meijer van de Vlissingse I afdeling van de Koninklijke Horeca als hij hoort dat weer een ondernemer het slachtoffer is geworden van een overval. Deze maal de eigenaar van het Chi nees-Indisch restaurant aan de De Visserstraat in Vlissingen. Maandag rond 20.45 uur kwam een man het Vlissingse restaurant binnen, bedreigde het aanwezige personeel met een wapen en ver dween met de kassalade. De eige naresse van het restaurant liet gis teren weten dat het weer goed gaat met haar en haar man. Op ver zoek van de politie is ze echter zeer terughoudend met het geven van details over de overval. Wel vertelde ze dat de dader een grote tas bij zich had waar hij de kassala de in deed en vertrok. Volgens de politie droeg de dader donkere kle ding, een opvallend wijde broek en een muts. Hij moet tussen de 1,70 en 1,75 meter lang zijn en heeft: mogelijk een getinte huids kleur. Na de overval ging hij er te voet vandoor richting de Goeman Borgesiusstraat. Sinds begin dit jaar hebben er op Walcheren al zes overvallen plaats gevonden, waarbij vooral midden standers het doelwit waren. Op 5 januari vond de eerste overval plaats: op een cafetaria aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg. Der tien dagen later was de videotheek in winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg het doelwit. Op 27 januari vielen overvallers een wo ning aan de Vreedenburg in Mid del burg binnen. De eerste dag van februari kreeg cafetaria Lammers in Middelburg te maken met een overval. Vrijdag was er een gewa pende overval op een edelsmid aan de Korte Noordstraat in Mid- „Een overval heeft een gigantische impact, ook al is de directe financiële schade klein." delburg en afgelopen maandag dus De Lange Muur in Vlissingen. Zo ver nu bekend heeft de politie al leen twee verdachten voor de over val op de Middelburgse woning kunnen aanhouden. Recent nog stelde de Middelburg se officier van justitie Gunar van der Hofstede dat middenstanders er tegenwoordig rekening mee moeten houden dat ze op enig mo ment overvallen worden. Frans Meijer en Pim Kraan van de Vereniging Winkelcentrum Vlissin gen geven los van elkaar aan dat ze het zorgelijk vinden dat zoveel middenstanders in een zo korte tijd slachtoffer zijn van overval lers. Ze stellen dat een overval een gigantische impact heeft op betrok kenen. „Zelfs als de financiële scha de minimaal is." Volgens hen neemt na zo'n misdrijf het wan trouwen toe en is het veel moeilij ker om een onbekende klant onbe vangen tegemoet te treden. „Er kan een sfeer van angst en wan trouwen ontstaan", aldus Kraan. De middenstanders in het Vlissing se centrum waarschuwen elkaar als ze iets verdachts zien, vervolgt Kraan. Meijer: „Een dergelijk sys teem werkt echter niet als het om een horecagelegenheid gaat buiten het centrum, als de Lange Muur." Met nieuwe technieken en tactieken probeert de Zeeuwse politie de da ders van overvallen snel op te spo ren. Na een dergelijk misdrijf wor den zoveel mogelijk rechercheurs op een zaak gezet, aldus politie woordvoerder Mirja Vis. „We pro beren dan met zoveel mogelijk mensen zoveel mogelijk informa tie te vergaren." Deze methode wordt de heterdaadkracht ge noemd. Ondanks de zes overvallen van de afgelopen weken op Walcheren vindt de politie nog niet dat deze regio aangemerkt moet worden als een gebied met veel overvallen. „Ook in andere Zeeuwse regio's vinden deze misdrijven plaats", al dus Vis. Volgens haar mag ook niet gecon cludeerd worden dat overvallers het vooral op de horeca en de mid denstand hebben gemunt. „Ook woningen zijn het doelwit van overvallers." Dat komt volgens Mirja Vis vooral omdat banken en benzinestations steeds beter beveiligd zijn. Daar door richten veel overvallers zich op plaatsen waar zonder al te veel risico nog wel geld is te halen. woongedeelte, met slaapkamer en badkamer, is op de begane grond, zodat de huizen ook comfortabel kunnen worden bewoond door mensen die slecht ter been zijn. De bovenverdieping biedt ruimte aan een tweede slaapkamer en een berging. In het achtertuintje komt een berging met een oplaad- punt voor een elektrische fiets. Voor de huizen bleek meer belang stelling te bestaan dan verwacht. Ze worden gebouwd door aanne mer Van de Linde uit Goes. Bij het slaan van de eerste paal wordt een traditionele houten heistelling ge bruikt. Tevoren zijn er toespraken. Aanvang 13.30 uur. door Henk Postma DOMBURG - Het personeel in de VW-agentschappen van Vrouwen polder en Westkapelle wordt ver vangen door computers. De ge meenteraad beslist hierover in april. CDA-wethouder René Molenaar (recreatie en toerisme) ziet een 'trend' van 'onbemande informa tiepunten met 24 uurs terminal', liet hij eerder al weten aan de dorpsraad in Vrouwenpolder. „We willen daarmee beginnen in Vrouwenpolder en Westkapelle, zegt directeur Carla Schönknecht van de VW Walcheren en Noord-Beveland. „We gaan daar bekijken hoe we onze rol van in formatie-makelaar op een nieuwe manier kunnen vervullen." Het is de bedoeling de VW-kan- toortjes te sluiten, en die functie onder te brengen bij een winkel of museum. In Westkapelle zou dat het Polderhuismuseum kunnen zijn. Daar komt dan een computer waarmee toeristen informatie kun nen opvragen uit de database van de VW. „Met in de zomer, als het heel druk is, misschien nog ie mand van de VW erbij." Op die manier kan geld worden vrijgemaakt dat hard nodig zou zijn voor toeristische promotie. Volgens Schönknecht staat dat los van het gemeentelijk streven om per 2013 te bezuinigen. „We willen niet alleen meer kantoortjes, maar 24 uur per dag op steeds meer plekken digitaal aanwezig zijn." Veere steekt jaarlijks 335 mille in de VW. Volgens directeur Schönknecht is eerder meer, dan minder geld nodig, onder meer voor digitalisering van informatie. Die moet overal opvraagbaar wor den via interactieve televisie en apps voor iPads en slimme tele foons. „Anders verliezen we uitein delijk de concurrentieslag. Maar daarnaast vraagt de toerist ook per soonlijk contact."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22