Touw doorkruist Bewaerschole <zmmm Middelburgse uitgever lag tussen de hortensia's agenda woensdag 22 februari 2012 door jan van Damme Op het boekenweblog 'zeelandge- boekt' van de PZC wordt aandacht besteed aan nieuwe Zeeuwse boeken, Zeeuwse tijdschriften en Zeeuwse au teurs. In de PZC verschijnt elke woensdag een selectie van wat er op het weblog is gesignaleerd. X an J.B. Kuipers (Zaamslag 1953) I is wat men noemt een 'mul- I ti-genre auteur'. Geschiedenis - al dan niet regionaal - scien ce-fiction, poëzie. En thrillers. Een ruime week geleden ver scheen van hem De put - een lite raire polderthriller, zegt de onder titel. Het is het derde boek van Kui pers met de Groningse privé-detec- tive Siebe Edens in de hoofdrol. Siebe deed voor het eerst van zich spreken in Moord aan boord van de PSD, het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek in 1998. In het De Ruyterjaar 2007 verscheen de tweede korte roman met de speurder: In de schaduw van Michiel. Edens is een speurder op leeftijd, die niet in zijn eerste leu gentje is gestikt. Hij is gestopt met roken, maar heeft daar moeite mee. Hij drinkt. En bezigt een mooi Gronings accent: 'Zo lcunn'n we ja geen gesprek voeren!' Waar bij de ingeslikte klinker en 'ja' symptomatisch zijn. Het verhaal: de Middelburgse uit gever Egbert Hogemoer van firma Paardekoper 8c De Bree wordt tij dens een verblijf in Groningen ver moord. Met een duidelijke verwij zing naar de moord op Theo van Gogh (pag. 14): „Op de rug had Eg- bert gelegen. Wijdbeens tussen de armetierige hortensia's. Bladzijde uit Hogemoers eigen uitgave Vijf tig en één inspirerende plekken in Zeeland op de kabeltrui ter hoogte van zijn borst geprikt Eg berts vader Thom heeft geen ver trouwen in het reguliere politie werk en schakelt Siebe Edens in. De speurder reist af naar Zeeland. Zo komen we terecht in de Singel straat in Middelburg, waar zijn vriendin Sophie Duvelaer woont; op de Middelburgse Dam, waar hij logeert in De Witte Ruiter en waar een moord wordt gepleegd; bij het in de boektitel verwerkte Vrouweputje langs de A58, het 'zweefveldje' van een stelletje Zuid-Bevelandse 'ecofeministen'; het gekkendorp Emergo, waar de ongenaakbare Patsy Mijnheer de scepter zwaait; in een huisje in de Spoorstraat van Arnemuiden, zijn tijdelijk onderdak; in cafe de Vriendschap in Middelburg, waar hij een tijdbom plaatst in het hu welijk van Machteld en Arend Ko nijn; in Brouwershaven, met zicht op Jacob Cats. Kuipers laat het niet bij Zeeuwse locaties. Er wordt gesproken over de uit zijn functie gezette korps chef Flip Goedewaard. Het provin ciebestuur komt voorbij: 'die grif- fo's en middenstanders van Gede puteerde Staten'. En ook de 'Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland, een instelling die molens be schermt en dialecten vastlegt ge loof ik'. Waarbij de lezer natuur lijk weet dat Jan Kuipers bij die stichting werkt. Jan J.B. Kuipers: De put, een literaire polderthriller - Uitg. Liverse, €15,-. Vier jonge kunstenaars knopen letterlijk de eindjes aan elkaar Vier studenten van de Academie voor Beeldende Vorming in Til burg werken deze week in De Bewaerschole in Burgh-Haamste- de aan het project 'Storm op komst'. Zij knopen daar letterlijk de eindjes aan elkaar. Wie wil mag komen kijken. door Ali Pankow Langs het tuinpad van de Bewaerschole in Burgh -Haamstede zijn touwtjes gespannen. Het betreft de uitloop van wat binnen gebeurt in deze expositieruimte voor heden daagse kunst: Pien School, Joost Ariëns, Lindsay Jane Mills en Hil- de Peters, de vier eindexamen-stu denten werken hier deze week ge zamenlijk aan een installatie. Waarom zij? „Omdat wij op de op roep hebben gereageerd. Aanvanke lijk waren er zes belangstellenden, maar twee moesten om praktische redenen afhaken", vertelt Pien. Stijn Kriele, samen met Desiree de Baar, curator dit expositieseizoen in De Bewaerschole, gaf de studen ten vooraf een toelichting op dit kortlopende project. Hij studeerde destijds zelf ook aan de Academie in Tilburg en bewaart goede herin neringen aan vergelijkbare projec ten. „Zo'n hechte samenwerking in een select groepje brengt een energie te weeg, waarnaar in je la tere leven eigenlijk steeds op zoek blijft", zegt Kriele. De curatoren lieten de studenten volledig vrij in de invulling van het project. Uitgangspunt is zoals gebruikelijk wel De Bewaerschole als gebouw zelf, al of niet in relatie met zijn omgeving. Pien, Hilde, Lindsay Jane en Joost kwamen ook zelf met de titel: Storm op komst. „Dat heeft niet al leen betrekking op Zeeland, maar slaat ook op onszelf: studenten voor hun eindexamen, dus wereld we komen er aan", zegt Hilde. De vier studenten waren het er snel over eens dat zij inderdaad zouden samenwerken. Confronta tie of ieder voor zich waren ook een mogelijkheid, maar collectief was praktischer. „In zo'n korte pe riode kom je dan sneller tot resul taten. Bovendien zijn we vaak indi Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Biezelinge Filosofieavond. Prof. dr. Herman De Dijn over 'De betekenis van Benedictus de Spinoza voor de mens van toen en nu'. De HeyZon, 20.00 uur Burgh-Haamstede Vier studenten van de Academie voor Beeldende Vorming Tilburg wer ken als 'artists in residence' aan het pro ject 'Storm op komst'. Belangstellen den mogen binnenlopen om het werk proces te aanschouwen, De Bewaerschole 11.00 - 17.00 uur PODIUM Goes Erik van Muiswinkel speelt zijn caba- retvoostelling '4-8-61'. Óp die datum werden zowel Barack Obama als Erik van Muiswinkel geboren. Toeval? En tree 22,50 euro. Theater de Mythe, 20.00 uur Middelburg Hoe overleef ik (zonder) liefde? Mu sical naar het boek van Francine Oomen. Entree 20 euro. Stadsschouwburg 19.00 uur Jazzsessie. Desafinado, 21.00 uur Vlissingen 'Het jaar rond met Padder en Kik', vrolijke kindervoorstelling (4-8 jaar) over vriendschap en verschillen. De voorstelling wordt gespeeld door Laris- sa de Keijzer en Derek Meijer. Café De Concurrent, 15.00 uur. Pien School, Joost Ariëns, Lindsay Jane Mills en Hilde Peters in De Bewaerschole. foto's Dirk-Jan Gjeltema Ali Pankow zag de première bij het Middelburgs Theater. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl van emotionele zaken. Pien focust zich op het leggen van verbindin gen tussen anderen en tussen zich zelf en de ander. Zo plaatste zij tekstbordjes met Talk and Listen op diverse plekken in Dublin, een zeer drukke stad waar mensen el kaar voortdurend voorbij jagen. In het werk van Lindsay Jane spe len verzamelingen een belangrijke rol en Joost creëert tweedimensio nale beelden uit non-figuratief ma teriaal. Kortom: een week werken met touw in De Bewaerschole is geheel nieuw voor hen. Het eindresultaat wordt zaterdag middag om 16.00 uur officieel ge presenteerd. Echter ook tijdens het maakproces is het belangstel lend publiek dagelijks welkom tus sen 11.00 en 17.00 uur. Bezoekers kunnen binnenlopen, met de kun stenaars in gesprek gaan en desge wenst toelichting krijgen op hun keuzes. Contact met het publiek spreekt deze studenten zeer aan. Zij volgen ook alle vier een docen tenopleiding en vertellen derhalve graag over hun werk. Zij leggen de ze week hun ervaringen van dit sa menwerkingsproject vast op hun weblog: stormopkomstbewaer- schole.wordpress.com vidueel bezig dus is deze aanpak voor ons een aardige afwisseling", volgens Pien. De studenten legden zichzelf voor af de beperking op met slechts één materiaal aan de slag te gaan. Hun keus viel op sisaltouw. Daarmee doorkruisen zij op talrijke manie ren de ruimte en leggen er verbin dingen mee. Met de compositie in wording langs het tuinpad breekt het object als het ware ook naar buiten. Touw is voor geen van de ze jonge talenten een gebruikelijk materiaal. Hilde legde zich de afge lopen tijd toe op het verbeelden van herinneringen en gedachten door middel van indexen en regis tratie en creëerde zo een boeiende tegenstelling: rationeel bewaren De installatie met touw baant zich ook een weg buiten de expositieruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15