Bedrieglijke rust na deal ander economie13 n 1 1..1 J 1 1 Radicaal 0 beleid TNT Express CSM wil activiteiten opschudden woensdag 22 februari 2012 Ondanks bijdrage akkoord met Grieken aan kalmte, kan deze van korte duur zijn Dat de crisis in Griekenland explodeert is even voorko men, maar er zijn nog veel beren op de weg. De komen de maanden zijn cruciaal voor blijvende stabiliteit. door Maurice Wilbrink Het nieuwe pakket lenin gen dat Griekenland tot in 2014 in leven moet houden doet op veel plekken pijn: het vergt het uiterste van de bevolking, is een hoge prijs voor beleggers in staatsschuld, roomt de winsten van centrale banken in het eurosysteem af, en vergroot weer iets meer het risico voor ons, de belastingbetaler. De overeenkomst draagt ook bij aan de bedrieglijke rust die sinds eind vorig jaar heerst in de eurozo- AMSTERDAM Dagbladsites worden steeds populairder De websites van dagbladen wor den steeds beter bezocht. In 2010 klikten 6,7 miljoen Nederlanders van 13 jaar en ouder maandelijks op één of meer dagbladsites. Vorig jaar steeg dit naar 7 miljoen. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting In ternet Reclame, zo meldde marke tingorganisatie Cebuco gisteren. Het totale bereik van de dagblad websites liep vorig jaar op tot 80 procent van de bevolking van 13 jaar en ouder. De website van De Telegraaf werd door de meeste mensen bezocht. Per maand trok de site gemiddeld ruim 3,6 miljoen bezoekers. Wegener, onder meer uitgever van deze krant, maakte vo rige week bekend zich meer te gaan concentreren op het digitaal aanbieden van nieuws. ne. De euroministers van Financi ën hebben zichzelf weer wat tijd verschaft om hervormingsmaatre gelen door te voeren, vooral in de zuidelijke landen. Er is voorkomen dat de Griekse crisis explodeert ge durende finale onderhandelingen over het nieuwe verdrag waarin de eurolanden zich vastleggen op ver gaande begrotingsdiscipline. De hoop is dat het Griekse pro bleem nu echt is geïsoleerd. Grie kenland gaat voorlopig niet failliet, de inkomsten gaan verplicht naar schuldaflossing. Private crediteu ren, waaronder grote Franse en Duitse banken, hoeven niet extra af te boeken op Griekenland. Daarmee is het eurogebied nog niet uit de gevarenzone. Er is al op gemerkt dat de monetaire unie moet vermijden dat het van een acute crisis in een chronische crisis belandt. Die zou worden geken merkt door een economie die nau welijks herstelt, waardoor de finan cieringstekorten en staatsschulden DEN HAAG Inlijven C1000 De Nederlandse Mededingingsauto riteit (NMa) is akkoord gegaan met de overname door Jumbo van ruim 400 winkels van C1000. Voorwaar de is wel dat Jumbo in achttien plaatsen een winkel van Jumbo of C1000 verkoopt aan een concur rent die de NMa moet goedkeuren. Dat heeft de concurrentiewaak- hond gisteren bekendgemaakt. DEN HAAG Groei wereldhandel De wereldhandel is in december 2011 met 1,4 procent gegroeid ten opzichte van de voorgaande maand. Dat meldde het Centraal Planbureau (CPB) gisteren. De stij ging volgt op een groei met 0,8 pro cent in november. In heel 2011 nam de wereldhandel met 5,6 procent toe. te hoog blijven. Op de kortere ter mijn kan er bovendien een tame lijk rommelige periode aanbreken, als nationale parlementen hun fiat moeten geven aan de Griekse schuldendeal. En als private beleg gers moeten instemmen met het verlies op hun Griekse staatsobliga ties. Ook ligt er nog altijd de op dracht om een groter Europees Verdamping steun regeringspartijen ATHENE - De voorheen grootste par tijen van Griekenland hebben in een peiling hun laagste score ooit bereikt. De conservatieve Nieuwe Democratie (ND) heeft nog 19,4 procent van de ondervraagden ach ter zich en de socialistische Pasok nog slechts 13,1 procent. De twee zijn bittere rivalen die als gevolg van de schuldencrisis een monster verbond sloten. FRANKFURT Korte leningen Het tijdelijke noodfonds van de eu rolanden (EFSF) heeft gisteren 1,99 miljard euro opgehaald met de uit gifte van korte leningen. De vraag van investeerders overtrof het aan bod daarbij ruim driemaal. Het gemiddelde rendement op de leningen met een looptijd van 6 maanden kwam uit op 0,2 pro cent. AMSTELVEEN Topvrouwen Vrouwen bezetten in Nederland 19 procent van de topposities, meldde gisteren het bureau Mercer op grond van onderzoek. Bestuurs functies worden in Europa voor 29 procent door vrouwen bezet. Mer cer schrijft het achterblijven van Nederland toe aan het hoge percen tage vrouwen dat in deeltijd werkt. noodfonds te vormen, dat specule ren tegen de euro kan voorkomen. De komende maanden staat er bo vendien veel druk op de financiële markten: eurolanden moeten gro te bedragen herfinancieren, net als de Europese banken. Opnieuw zal dus aan de renteni veaus op de markt voor staatsobli gaties zichtbaar zijn hoeveel ver trouwen beleggers hebben in de monetaire unie om orde op zaken te stellen. Er kan ook politieke tur bulentie ontstaan die de huidige kalmte in de eurozone verstoort. Eind april en begin mei kiezen de Fransen een president. Het is niet uitgesloten dat de tandem 'Merko- zy' dan ophoudt te bestaan en Frankrijk meer afstand gaat hou den tot Duitsland. Beleggers zul len dat niet waarderen. Ook de Grieken moeten naar de stembus, en het is de vraag of er een werkba re coalitie kan worden gevormd die het zeer pijnlijke beleid daad werkelijk wil en gaat uitvoeren. Aardappelen (droog uit de schuur, 40 mm opwFrites, geschikt: 4,00 - 6,00 (rustig); Export: 4,00 - 5,00 (rustig). Zaaiuien (droog uit de schuur 30%: 0,50- 1,75; 60%: 0,50- 1,75. Granen, zaden en Peulvruchten Tarwe, Maal: 194,00; Tarwe, Voer: 192,00; Blauw maanzaad; Kapucijners; Karwijzaad; Brouwgerst: Geen handel; Voergerst: 192,00. (prijzen per 1000 kg exclusief btw uit op slag collecterende handel Nieuwe oogst (per ton) Weide/dijkhooi: 175,00 - 180,00; Veld- beemd, laatste notering, 150,00 - 155,00; Engels Raaigras hooi: 145,00 - 165,00; Rood-Rietzwenk, laatste note ring: 130,00 - 150,00; Tarwestro, kleine balen, droog uit de schuur: 150,00 - 160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit de schuur: 125,00 - 135,00; Gerstestro, grote balen, droog uit de schuur: 100,00 - 120,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO: www.zlto.nl DEN HAAG - TNT Express heeft gis teren een radicale herziening van zijn strategie aangekondigd. Het grootste expressebedrijf van Euro pa gaat zich voortaan richten op het eigen continent. Activiteiten in Brazilië en China komen in de etalage te staan. Daarnaast gaat het bedrijf fors snijden in kosten, on der andere in de vliegtuigvloot. Het gaat om een drastische koers wijziging. De afgelopen jaren zette TNT Express juist in op groei in opkomende markten als China en Brazilië. Die globaliseringsstrategie is mislukt en wordt nu verlaten. Vooral op de Braziliaanse activitei ten is de afgelopen jaren veel ver lies geleden. Mede daardoor kwam het verlies over heel 2011 uit óp 270 miljoen euro: De koerswijziging staat los van het feit dat TNT Express inmiddels in zet is geworden van een overname strijd. De veel grotere Amerikaan se rivaal UPS deed vorige week een overnamebod (9 euro per aan deel) dat door het bedrijf als te laag werd afgewezen. Analisten gaan er van uit dat TNT Express zal worden overgenomen. Waarschijnlijk door UPS, maar mogelijk gaat ook FedEx zich met de overname bemoeien. zie onze website:economie Financieel directeur TNT Express over bod UPS DIEMEN - Producent van melkzuur en leverancier van bakkerij-ingre diënten CSM gaat na een moeilijk 2011 de activiteiten in Europa on der handen nemen. In het kader van een herpositione ring die het concern weer winstge vend moet maken, doet CSM een deel van de Europese tak van de hand. Dat maakte het bedrijf giste ren bekend bij de presentatie van de cijfers over 2011. Circa 30 procent van de tak Bakery Supplies Europe voldoet niet aan de eisen van CSM en is onvoldoen de winstgevend. Een deel van de ze activiteiten, met een omzet van in totaal 100 miljoen euro, wil CSM nog dit jaar verkopen. De andere zwak bevonden onder delen moeten het resultaat opkrik ken of zullen eveneens worden verkocht. Het bedrijf zal daar in de loop van 2012 of 2013 een beslis sing over nemen. CSM moest in 2011 een afschrij ving op de Europese bakkerij beno digdheden doen van 249 miljoen euro. Daardoor kwam het nettore sultaat uit op een verlies van 174,3 miljoen euro. De omzet steeg ruim 4 procent tot 1,31 miljard eu ro. Het bedrijfsresultaat, exclusief belastingen en afschrijvingen, kwam uit op 40,3 miljoen euro, te gen 56 miljoen euro in 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13