Hu zoekt nu nog mannetje voor topper Dolce Vita 'Duiven houden is een oude hobby van me. Net als auto's: daar woensdag 22 febman 2012 heb ik er ook te veel van verzameld om op te noemen' 11 Hu Zhen Yu, de nieuwe eigenaar van Dolce Vita Hu Zhen Yu betaalde een kwart miljoen voor een Nederlandse duif Van daag komt de rijke Chi nees een kijkje nemen bij de Friese fokker. door onze correspondent Remko Tanis De covergirl van het tijd schrift Wedstrijddui ven Nieuws China is duifNL2008-202982i, ofwel mevrouw Dolce Vita. Het blad ligt op de koffietafel in het kantoor van scheepsmagnaat Hu Zhen Yu (43). Hij kocht de duif voor maar liefst 250.400 euro van Nederlander Pieter Veenstra, op dit moment de beste duivenmel ker ter wereld. „Ik heb al duiven die tienduizen den euro's waard zijn, maar op Dolce Vita ga ik extra goed pas sen", zegt Hu. Hij heeft een team van tien experts in dienst, die voor zijn zeshonderd duiven zorgen. „Dolce Vita komt hier over een paar dagen aan. Ze mag dan twee maanden acclimatiseren, daarna gaan we fokken." Terwijl het aantal duivenhouders in Nederland snel daalt, groeit die groep in China. „Ik kan niet meer bijhouden hoeveel er zijn en waar overal races zijn", zegt Hu. „Ik doe alleen mee met de tien belangrijk ste wedstrijden." Deelname daaraan kost hem soms wel twaalfduizend yuan (1.500 eu ro). De winnaar neemt dan ook een miljoen yuan (122.000 euro) mee naar huis. Hu: „Dit jaar is er voor het eerst een wedstrijd waar je zelfs tien miljoen kunt win nen." Rijke Chinezen als Hu hebben de duivensport ontdekt als nieuwste bestemming voor hun geld. „De sport groeit als een gek", zegt Hu. De naar schatting driehonderddui zend Chinese duivenfanaten druk ken een steeds groter stempel op de internationale handel in topdui- ven, waardoor de prijzen omhoog schieten. Ze zien het kopen van een topduif als betere investering dan een dure fles wijn of een zo veelste auto. Grote kans dat nako melingen van een topduif bij wed strijden immers veel prijzengeld bijeen vliegen voor hun eigenaren. Hu glundert als hij over duiven praat. Hij verdient zijn miljoenen als baas van scheepswerf Zhenyu. Toch ademt zijn kantoor, op de bo venste verdiepingen van een hotel in de oost-Chinese stad Wenzhou, meer duif dan schip. In een hoek staat een stuurwiel. Voor de rest zijn het bekers en andere prijzen die hij met zijn vogels heeft gewon nen en foto's en posters van dui ven. Hij vindt het niet vreemd om miljoenen uit te geven aan de vo gels. „Het is een oude hobby van me. Net als autojs: daar heb ik er ook te veel van verzameld om op te noemen." Vandaag bezoekt Hu duivenmel ker Pieter Veenstra in het Friese Drachtstercompagnie. „Ik wil een mannetje uitzoeken voor Dolce Vi ta, zodat ik hier topduiven kan fok ken." Over een paar jaar is het de wereld op z'n kop, verwacht hij. „Chine zen kopen nu de Nederlandse en Belgische topduiven om mee te fokken. Daardoor krijgen we hier duiven die steeds betere prestaties leveren. Straks zullen Europese lief hebbers dus hierheen moeten ko men om de beste duiven van de wereld te kopen." Fokker zelf betreurt verkoop aan Chinezen Fokker Pieter Veenstra zegt het 'aan de ene kant jammer' te vin den dat veel Nederlandse topdui ven worden verkocht aan het bui tenland, met name Azië. „Het was mooier geweest als ze in Neder land waren gebleven." Dat is op merkelijk, omdat de Fries vorige maand bijna tweehonderd van zijn duiven via een veiling heeft ver kocht aan Aziaten, overwegend Chinezen. „Deze veiling was een malig, normaal doe ik dat niet", vertelt Veenstra aan de telefoon. Tot nog toe heeft hij niet met de pers willen praten over de veiling, die het recordbedrag van 1,9 mil joen euro opleverde. „Om privére- denen wilde ik mijn kolonie halve ren. Ik kon de duiven weggeven of verkopen", aldus Veenstra. De duif van een kwart miljoen: Dolce Vita. foto Martin Kwakernaat h: Nederland waar 'dure' manifesteren. Hij schat dat er zijn, die oie zakcent ver andere di- fiteren, omdat de deiner worden. )pers die altijd al- 1 niet meer bij. verschil hebt tus- Zo'n prof- hier in Neder- zowel financieel gener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11