Hoera, de Chinezen kopen onze duiven io duivensport De duivensport legt over twintig jaar het loodje, als het aantal houders in het huidige tempo blijft afnemen. Rijke Chinezen die 'onze' topvogels op kopen zijn de reddende engelen. woensdag 22 februari 2012 Terug naar het nest Postduiven hebben een fenomenaal oriëntatievermogen: ze vliegen tot meer dan duizend kilometer terug naar de plek waar ze zijn opgegroeid. Op dat kenmerk is de duivensport gebaseerd: vanaf een bepaald bekend punt worden de vogels losgelaten; wie het eerst terug is op zijn nest, heeft gewon nen. Nederlandse duiven die aan buitenlanders worden verkocht, slijten hun verde re leven achter tralies; ze zouden immers nooit meer terugkomen bij de nieuwe eigenaar. Een vrouwtjes duif legt gemiddeld acht tot tien eieren per jaar, zo'n tien jaar lang. Een kwart miljoen betalen voor een duivin om mee te fokken kan daar om lucratief zijn. Garanties zijn er niet. Goede genen zijn niet meer dan de basis van een topduif, zeggen experts. Goede voeding, training en verzorging zijn evenzo belangrijk. door Niek Opten Postduiven verkoop je niet. Als je ze al kwijt wilt, dan deel je ze uit onder je colle ga-liefhebbers. Zo dachten de meeste duivenhouders er vroeger over. Tegenwoordig gelden andere wetten: een goede duif is geld waard. Een eigenaar steekt veel tijd en energie in het fokken van topduiven; daar mag best wat tegenover staan. Hoeveel? Bijna 250.000 euro, als het om een van de beste sportduiven ter wereld gaat, zo bleek vorige maand. Hu Zhen Yu, een schatrijke scheepsmagnaat uit China, telt dit bedrag neer voor Dolce Vita, gefokt door Pieter Veenstra uit het Friese Drachtstercompagnie, een heel grote naam in het wereldje. Het is voor zover bekend het hoogste bedrag ooit dat voor zo'n vogel is neergeteld. Dat Aziaten de Europese vogels kopen, is overigens niet nieuw. „Het is zo'n vijf tien jaar geleden begonnen, met de op komst van veilingen op internet", vertelt George de Jongh, directeur van de Ne derlandse Postduivenhouders Organisa tie. Vanaf dat moment kon iedereen waar ook ter wereld bieden op Neder landse en Belgische duiven, die wereld wijd gelden als de beste in hun soort. Het heeft ertoe geleid dat rijke Aziaten op de markt zijn gaan meebieden. In lan den als Japan, Thailand en met name China gelden de grijze vogels niet alleen als een statussymbool, maar valt er ook veel geld mee te verdienen via gokwed- strijden. Ter vergelijking: van de 245 dui ven die fokker Pieter Veenstra vorige maand veilde, is tweederde gekocht door liefhebbers uit het verre Oosten, voor het merendeel Chinezen. Slechts een handjevol is in Nederlandse handen gekomen. In totaal bracht de veilingver koop het enorme bedrag van bijna 1,9 miljoen euro op, ook een wereldrecord. „Er worden de laatste jaren steeds vaker exorbitant hoge bedragen betaald voor duiven, ook hier in Europa", vertelt De jongh. „Vorig jaar hebben we voor een olympiade in Polen dertig duiven laten verzekeren voor in totaal 1,5 miljoen eu- 'Een profleague kan de duivensport in Nederland enorm opvijzelen' ro. Het is moeilijk uit te leggen waarom een duif zo veel waard is. Het is net als met kunst: een selecte groep hecht waar de aan iets en heeft daar geld voor over." De bloeiende duivencultuur in het oos ten steekt steeds schriller af tegen die in Nederland. In de jaren '70 waren er nog zo'n 50.000 duivenhouders, vorig jaar nog minder dan de helft, zo'n 22.500. Ge middeld neemt hun aantal nu met ruim 1.500 per jaar af In buurland België is het niet veel beter. Als die trend een beetje doorzet, dan zijn er over vijftien of twintig jaar in ons land geen houders meer over. „Veel leden zijn heel actief maar er is nauwelijks aanwas. Duiven houden kost veel tijd, je bent er dage lijks een paar uur mee bezig. De sport di rigeert het gezinsleven. Jongeren zien dat niet zo zitten", stelt De Jongh, voor heen beroepsmilitair. Rondom zijn hoek woning in Eist is overigens geen duif te bekennen. Het bestuur van de Nederlandse Postdui venhouders Organisatie heeft twee jaar geleden bewust een buitenstaander aan gesteld, om de wat in zichzelf gekeerde organisatie nieuw leven in te blazen. In middels snapt hij helemaal wat houders bedoelen met het 'duivenvirus'. „Ik zou het ontzettend jammer vinden als de duivensport verdwijnt. Het is cultureel erfgoed, dat al sinds 1840 als sport wordt beoefend." Dankzij rijke Chinezen lijkt de dui vensport in Nederland dezelfde kant op te gaan als het voetbal: een land dat ster spelers levert die in het buitenland schit teren. De Jongh ziet dat anders. „Een topfokker als Pieter Veenstra heeft als het ware twee Van Persies en verkoopt er eentje. De andere houdt hij zelf om mee verder te fokken. De kwaliteit blijft zo in ons land aanwezig." Sterker, de NPO-directeur hoopt, dat er nog heel veel rijke Aziaten Nederlandse topduiven kopen voor heel veel geld. Het kan zorgen voor een professionalise ring van de duivensport. De Jongh ziet het al helemaal voor zii krijgt een aparte proflc topduiven zich kunner Het potentieel is er we zo'n vijftig houders als met hun vogels een nu dienen. „Van zo'n profleague k visies, de amateurs, pre onderlinge verschillen Immers, de absolute to les winnen zitten er da Net zoals je bij voetbal sen de profs en de ama league kan de duivensp land enorm opvijzelen als wat imago betreft." reageren? nieuwsredactie@w€

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10