even skiën PvdA tussen hamer en aambeeld binnenland 15 weekendcompany® €49 Lawinegevaar blijft groot 'Meer info over kans op lawines' Ook in Oostenrijk groot nieuws Rutte gaat toch op wintersport Onderzoek naar nalatigheid 4-sterrenhotel op de Veluwe! 50 5 pp* www.weekendcompany.nl H maandag 20 februari 2012 Lech 2011 LECH - In de Oostenrijkse kranten werd ook gisteren veel aandacht be steed aan het ski-ongeluk van prins Friso. 'Beven om Friso' kopt de Tiroler Tageszeitung over de vol le breedte van de krant Bijna de he le voorpagina wordt in beslag geno men door een foto van koningin Beatrix en prinses Mabel, genomen bij het verlaten van het universi teitsziekenhuis in Innsbruck een dag eerder. Binnenin heeft het dagblad drie pa gina's ingeruimd, waarin onder meer melding wordt gemaakt van Beatrix' zware tocht naar het zie kenhuis. Prinses Mabel bezocht za terdagavond het ziekenhuis op nieuw, vergezeld door haar zus en door prins Constantijn. Ze bleven een klein uur in de kliniek. Günther Platter, de Landeshaupt- mann (premier) van Tirol, staat in contact met de koninklijke familie. Hij heeft de koningin en prinses Mabel zijn medeleven betuigd en alle nodige ondersteuning aangebo den. De koninklijke familie ver blijft overigens nog steeds in Lech, in Vorarlberg, op zo'n 200 kilome ter van Innsbruck. Daar loopt sinds de prins vrijdag onder een lawine werd bedolven een onderzoek naar de vraag of de als gevaarlijk om schreven helling die Friso en een vriend uit Lech afdaalden, vanwe ge het lawinegevaar niet gesloten had moeten zijn. Prins Friso's jongere broer Constantijn stapte gisteren weer de piste op om te gaan skiën. foto Felix Kastle/AP door Bjinse Dankert DAVOS - Temperatuur, windrich ting, sneeuwval, zon em de vorm van sneeuwkristallen bepalen de kansen voor het ontstaan van sneeuwlawines. Glacioloog Benja min Zweifel van het Zwitserse In stituut voor Sneeuw- en Lawine- onderzoek (SLF): „Tientallen facto ren beïnvloeden de vorming van een lawine. En ze veranderen per dag, soms per uur." Zweifel en zijn collega's hebben er een dagtaak aan. Net als vele ande re instituten in de Alpenlanden, publiceert het SLF dagelijks een analyse van het gevaar op lawines. Veel data worden aangeleverd door honderden mensen die elke dag op pad gaan. Niet alleen het opstapelen van ver schillende sneeuwlagen, ook de ei genschappen van individuele sneeuwvlokken hebben invloed op het vormen van lawines, ver telt Zweifel. Die bepalen hoe ge makkelijk vlokken aan elkaar plak ken. Dat heeft gevolgen voor de stabiliteit van een sneeuwlaag. Zelfs als sneeuw op de grond ligt, kunnen kristallen van vorm veran deren. Het is één van de oorzaken waarom het risico op lawines in de bergstreken op het moment zo hoog is, zegt Zweifel. Ook de combinatie met vers geval len sneeuw pakt niet gunstig uit. Zweifel: „De verse sneeuw be stond uit andere kristallen en is compacter. Die combinatie, een dik pak verse sneeuw op een oude re, instabiele sneeuwlaag, vergroot het risico op verschuivingen." SALZBURG - Oostenrijk moet win tersporters beter informeren over de gevaren van de bergen, zodat minder toeristen in de problemen komen. Dat willen de reddings ploegen uit dat land. „Helaas is de toerisme-industrie niet geïnteresseerd. Ze denken dat ze dan betalende gasten afschrik ken. Maar juist dit weekeinde, waarin reddingsploegen ontelbare keren zijn ingezet, bewijst dat men het probleem niet kan dood zwijgen", zegt Estolf Müller, voor zitter van de bergredders in de deelstaat Salzburg. Müller wil onder meer dat hotels en skizaken brochures aan hun klanten geven. In skiliften en gon dels kunnen boodschappen wor den afgespeeld om de skiërs te waarschuwen. Skiërs zijn beter uitgerust dan vroeger, maar dat is volgens Müller juist een deel van het probleem. „Het is opvallend hoe veel mensen al airbags, lawinepiepers en schep pen bij zich hebben. Maar daar mee zijn mensen ook bereid meer risico's te nemen." DEN HAAG - Premier Mark Rutte gaat alsnog enkele dagen op win tersportvakantie, 'gezien de laatste berichten over de gezondheidssi tuatie van prins Friso'. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren bekend. Rutte zou zaterdag al zijn vertrok ken, maar stelde dat uit vanwege het ongeluk met Friso. De artsen kunnen mogelijk niet eerder dan eind van de komende week een prognose geven over de prins, werd eerder op de dag bekend. Mi nister-president Rutte gaat nu dus alsnog. „Hij houdt nauw contact met de koninklijke familie en zal terugke ren naar Nederland mochten de omstandigheden daar aanleiding toe geven", aldus de RVD. LECH - Na het skiongeluk van prins Friso onderzoekt de Oostenrijkse politie of sprake is van het toebren gen van lichamelijk letsel door na latigheid. Het gaat om een stan daard onderzoek, dat altijd wordt ingesteld bij dit soort lawineonge vallen, zo melden de autoriteiten in Lech. Het Openbaar Ministerie zal later bepalen of er vervolging wordt ingesteld tegen iemand. Friso was aan het skiën met een 42-jarige inwoner van Lech. Die zal worden verhoord, net als perso nen die in de buurt waren toen de lawine plaatsvond. Positie Job Cohen staat ter discussie De Partij van de Arbeid is weer negatief in het nieuws. Interne strubbelingen en de ontevredenheid over partij leider Job Cohen duwen de partij verder in het dal. door Lianne Sieutjes Het is een oeroude poli tieke wet: de kiezer houdt niet van ruzie. En dus kreeg de onder ling twistende PvdA dit weekein de de zoveelste dreun: in de weke lijkse peiling van Maurice de Hond staat de partij op veertien ze tels, zestien minder dan ze nu in de Tweede Kamer heeft. Vorige week was er mot vanwege een dubbelinterview met fractielei der Job Cohen en partijvoorzitter Hans Spekman. Volgens sommige PvdA'ers verlegden zij de politieke koers te veel naar de SP. De dag eindigde met een fractievoorzitter die vinnig zei dat de fractie verder gaat 'onder mijn leiding'. Zo'n zinnetje is dodelijk. Daarmee geeft Cohen openlijk aan dat wordt getwijfeld aan zijn leider schap. Als iets duidelijk is, wordt er immers niet over gesproken. Dat de partij in een dal zit, wordt hem persoonlijk aangerekend. Even, direct bij zijn aantreden, was de PvdA blij met Job Cohen als partijleider. Maar al tijdens de stembusstrijd in 2010 sloeg de twij fel toe. In politieke debatten wordt hij gemangeld door tegenstanders die verbaal in de eredivisie spelen: premier Mark Rutte, PW-leider Geert Wüders. Cohen is een man van rust, van bedachtzaam formu leren, iemand die tijd nodig heeft voor een weerwoord. Naar buiten toe zegt zijn fraaie na elke strub beling dat zij achter hem staat. Maar achter zijn rug wordt over hem geklaagd. De PvdA'ers zijn'zich echter pijn lijk bewust dat er geen onbetwiste opvolger klaar staat. Dat weer houdt hen er waarschijnlijk van om Cohen te vragen de eer aan zichzelf te houden. Maar het is ook te gemakkelijk de gehele PvdA-neergang in zijn schoenen te schuiven. Het politie ke tij is ongunstig voor middenpar tijen in het algemeen. Kiezers heb ben op dit moment een voorkeur voor meer uitgesproken partijen als de SP ën de PW. Het valt niet mee om daar op korte termijn ver andering in te brengen. De nieuwe bezuinigingsronde die nodig is om het begrotingstekort terug te dringen, kan een strohalm voor de PvdA zijn. Cohen heeft al gezegd het bezuinigingspakket van de gedoogcoalitie niet te steunen. Om niet met lege handen te staan - ook sociaal-democraten willen het begrotingstekort immers bin nen de perken houden - zal de PvdA zelf met geloofwaardige alter natieven moeten komen. Overne men zal de coalitie die waarschijn lijk niet, maar als leider van de grootste oppositiepartij moet je er in elk geval het kabinet mee om de oren slaan. Maar zelfs de groot ste optimist aan het Binnenhof be twijfelt of Cohen dit lukt. VcuLax£i£,ao ^manaoia ■>cs ;/\- A' 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet Gratis 30 minuten bowlen Gratis zwembad fitness Even buiten Hoenderloo Verblijf tot 23 mei 2012 Van€£4ïSff Korting 48% 126 beschikbaar! OP=OF 0% 10 20 30 4C 50 60 70 8 I I I I I I I I 0 90 100% MÊÊB Reserveren via: 0000 700 7004 0,25 p.m.) •Exd. reserverlngskosten 12,50 per boeking. Let op! Alleen op 20 februari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5