Oranjes gaan toch nog maar 41 binnenland TO©S Laat ontwaken verslechtert prognose maandag 20 februari 2012 X<60iX^S!SSiSSSSSSiSSSlX^SSeSBim Het ski-ongeluk van prins Johan Friso zorgt nog altijd voor commotie in Nederland én Oostenrijk. Een deel van de koninklijke familie ging even skiën voor de nodige afleiding. Het laatste nieuws rond Friso Alles over het ski-ongeluk, het onderzoek naar nalatigheid, de bezoeken van de konink lijke familie en de gezondheid van de prins. O www.pzc.nl/uitgelicht Prinses Maxima en kroonprins Willem-Alexander namen samen met prins Constantijn hun kinderen en de twee dochtertjes van prinses Mabel en prins Friso gisteren even mee naar de skipiste. foto Felix Kaestle/AP De chique wintersport plaats Lech zoekt samen met de Oranjes naar een normaal ritme, na het dra matische ski-ongeluk van prins Friso. door Hans Jacobs In een luxe oord als Lech val len de onopvallend opvallend over de hoofdstraat slenteren de fotografen en cameraploe gen niet echt op. Er houden zich regelmatig beroemdheden op in het sneeuwrijke Oostenrijkse dorp, dat qua beschaving en uit straling in alles het tegenoverge stelde is van het misschien beken dere Sankt Anton. Maar dit keer zijn er wel meer camera's dan ge bruikelijk, en bovendien zijn ze al lemaal gericht op één hotel: Gast hof Post. Daar logeert ook dit jaar weer ko ningin Beatrix, voor de 47ste keer. Lech is onderdeel van haar leven, en sinds hun prilste jeugd ook van haar zoons en inmiddels ook van haar kleinkinderen. Lech op haar beurt is al even gehecht aan haar koninklijke skigasten. „Die staan gewoon bij de lift te wachten en gedragen zich als ieder ander", vertelt Marlies Schneider van pension Alwin aan de rand van Lech, in Zug, niet ver van de plek waar prins Friso vrijdag door een lawine werd getroffen. Haar zoon is lid van het reddingsteam dat na de noodoproep van een in de buurt skiëride skileraar meteen uitrukte. „De prins heeft geluk ge had", weet Schneider. In de eerste plaats omdat hij het ongeval over leefde, de Oostenrijkse kranten staan dezer dagen vol met berich ten over lawineslachtoffers die te laat of helemaal niet werden ge vonden. „Dat hij zo snel werd ge vonden maakt zijn overlevingskan sen groter. Elke seconde telt", ver telt Schneider. Friso was ook niet alleen op de piste. Zijn metgezel zou Florian Moosbrugger zijn ge weest, de uitbater van Gasthof Post, die sinds jaar en dag met de koninklijke gasten optrekt. Ie mand die het gebied dus op zijn duimpje kent. „Die kennis is be langrijk", aldus Schneider, „dan kun je precies vertellen waar je bent." Wie bij Friso was, wil ze overigens niet zeggen en ook de Oostenrijk se media en autoriteiten doen er discreet het zwijgen toe. Het is een discretie die de Oranjes ook moet aantrekken in Lech, want niet al leen vinden de 'einheimischen' dat zij gewoon doen, andersom worden ze ook 'normaal' behan deld en worden ze er met rust gela ten. Ook in de tijd dat er nog geen mediacode was. Die beschermcode ligt nu even op de plank, niet geheel tot genoegen van de koninklijke familie. Maar die kent zelf ook de ontsnappings clausule uit de regeling die het ma ken van foto's van privégebeurte- nissen beperkt: 'nieuwsfoto's' mo gen wel, en dat de familie ondanks alle zorgen en smart om Friso toch gaat skiën - de beste afleiding voor de kinderen, met name die van Fri so en Mabel - is zelfs wereld nieuws. Willem-Alexander, die gis teravond voor het eerst zijn broer in het ziekenhuis opzocht, bedank te zaterdag belangstellenden voor hun steun, maar vroeg meteen wel om zo veel mogelijk met rust te worden gelaten. Een verzoek dat gisteravond ook in een wat forme ler vorm werd gedaan, aldus de aanwezige fotografen. Het normale ritme moet in Lech, dat gisteren weer een verse laag sneeuw kreeg, terugkeren - al hel pen de schreeuwende koppen in de kranten, die in Oostenrijk in aan lantaarnpalen opgehangen doorzichtige plastic zakken overal aan de man worden gebracht, niet echt om de aandacht af te leiden van de in Innsbruck in het zieken huis liggende Friso. PAUL KUSTERS door Jacqueline Steenwijk en Hans Jacobs INNBRUCK - Bij de hoofdingang van het academisch ziekenhuis in Innsbruck lijkt het een dag als geen ander. Bovenop het complex ligt het helikopterdek waar het een af en aan vliegen is van gele reddingshelikopters. Niemand die ervan opkijkt. Het is immers hoog seizoen in het wintersportgebied en door de vele sneeuwval is het la winegevaar groot. Naar het ziekenhuis in Innsbruck komen de ernstige slachtoffers, zo als prins Friso die vrijdag tijdens het skiën bedolven werd door een lawine bij Lech. Dat er pas in de loop van deze week meer bekend wordt over zijn vooruitzichten hoeft niet per se een negatief te ken te zijn, legt internist Michaël Kuiper van het Medisch Centrum Leeuwarden, tevens voorzitter van de Landelijke Reanimatieraad, uit. „De testen die je in zo'n geval kunt uitvoeren, zijn alleen be trouwbaar als de uitkomst negatief uitvalt voor de patiënt", zegt hij. Oftewel, alleen als prins Friso op geen enkele manier reageert op de testen, kan er gesteld worden dat er geen menswaardig leven meer voor hem in zit. Alle andere uit komsten zijn onbetrouwbaar. „Een patiënt kan nu goed scoren en toch uiteindelijk niet herstel len. Het allerbelangrijkste zijn nu nog niet die testresultaten maar de vraag of hij wakker wordt. Hoe lan ger dat duurt, hoe slechter de uit eindelijke prognose." Bij traumaslachtoffers die onder koeld en mogelijk gestikt zijn in een lawine, is het zaak het lichaam langdurig koel te houden. Volgens Kuiper schrijven de richtlijnen voor dat deze patiënten de eerste 24 uur gekoeld blijven. Gemiddeld op een temperatuur tussen de 32 en 34 graden. Gedurende die perio de krijgt de patiënt medicatie om hem in slaap te houden. Dit om er voor te zorgen dat de patiënt niet constant hoeft te rillen van de kou. Na die eerste periode wordt iemand langzaamaan weer op tem peratuur gebracht. „En dan is het wachten of iemand weer bij komt." Het koelen kan maximaal 72 uur worden volgehouden. Daar na kan het nog dagen duren voor dat het lichaam weer op pen nor male temperatuur is gebracht en de slaapmedicatie is uitgewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4