Koorplein haalt voorronde NKF naar Zeeland i6l zeeland Het mosselmannetje Mischa van der Wekken let op tellen zeeland in de vorige eeuw maandag 20 februari 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvan gen een waardebon. Zeg ken jij de mosselman, de mosselman, de mossel man?' 'Ja ik ken de mossel man', lieten onze lezers massaal weten. 'Het bronzen beeld staat op het puntje van de Konin gin Julianahaven in Yerseke.' Volgens het oude kinderliedje komt de mosselman uit Schevenin- gen. Volgens Peter de Rooij uit Kloetinge is dat een vorm van ge schiedvervalsing. „De mosselman komt gewoon uit Yerseke. Zijn bronzen standbeeld staat er aan de ingang van Vissershaven. De man lijkt zó te zijn weggeplukt van een van de mosselkotters, die de haven in- en uitvaren. Lieslaarzen om de benen, schipperspet op de kop, een mand met mosseler\ in de hand. Wie het krachtige, metershoge beeld op de vierkante sokkel be kijkt, komt onwillekeurig in de ver leiding om tegen de man te zeg gen: 'Doe mij maar een paar kilo'." Suzanne de Jager, W- gids in Yer seke: „In december 1980 kreeg de heer L. Boonman opdracht van de gemeente om een beeld te maken ter gelegenheid van de opening van de Koningin Julianahaven. Zijn eerste ontwerp werd verwor pen, omdat het teveel weg had van oesterkwekers, hij heeft toen een echte Yersekse pet, echte mos- selmand en lieslaarzen meegekre gen als voorbeeld." Frank Zoetewei uit Kapelle: „Bij wijze van aanmoediging van de 'Tourheid van 2011', Johnny Hoo- gerland, werd het mosselmannetje door supporters tijdelijk aange kleed met de bolletjestrui." Winnaars van de waardebonnen: Jantien van Pagee, Krabbendijke; Frank Zoetewei, Kapelle; A de Visser, Goes. i«t}6G5iSGS2S$s9ZS&&aax'X2S0Q0K*:jxm:« 'Meedoen aan een zangcompetitie is als je eigen huis na een verbouwing eens door de ogen van een ander bekijken. Dan zie je wat er net nog iets beter kan' Rob van der Meule, zangpedagoog, dirigent en bestuurslid Stichting Koorplein. Stichting Koorplein Zeeland tekent voor de organisatie van de eerste Zeeuwse voor ronde voor het Nederlands Koorfestival in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. door Ali Fankow Van cantorij tot popkoor. De Stichting Koorplein Zeeland beoogt als op volger van de SAKO (Sa menwerkende Koren Organisatie) een zo groot mogelijk gebied van de amateürkoorzang in deze pro vincie te stimuleren en te verster ken. Dat gebeurt met dienstverlening zoals het inrichten van een digi taal informatiecentrum. Daarmee kunnen vraag en aanbod beter op elkaar worden afgestemd. Verder richt Koorplein zich op scholing: studiedagen, cursussen en work shops voor koren, dirigenten en koorbesturen. „Maar dus ook het binnenhalen van een Zeeuwse voorronde voor het tweejaarlijkse Nederlands Ko renfestival leek ons een stimule rende activiteit", zegt zanger, zang pedagoog en dirigent Rob van der Meule uit Oost-Souburg. Hij is be stuurslid van Koorplein en om schrijft zichzelf daarin vooral als 'doe-mens', ofwel: iemand die put tend uit zijn brede netwerk aan contacten binnen de muziek- en zangwereld activiteiten in Zeeland op touw zet. Als dirigent van het Zeeuws-Bra bantse Koor A58 deed Van der Meule ruime ervaring op met het Nederlands Kóor Festival (NKF). Koor A58 stond als winnaar in zijn categorie 'lichte muziek' al twee keer in de landelijke finale. „Voor de voorronde moesten wij dan uitwijken naar een andere pro vincie. Daar moest maar eens ver andering in komen, vond ik. Zee land telt heel veel enthousiaste ko ren. Bij Stichting Koorplein staan er nu 67 geregistreerd." Voor Van der Meule was dat reden genoeg te pleiten voor een voor ronde voor het NKF in deze pro vincie. Uiteraard moet de organisatie aan bepaalde eisen voldoen. In de eer ste plaats betreft dat een goede lo catie. Met de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg kan de toets der kri tiek uitstekend worden doorstaan. Als juryleden treden op Hans Smout voor de klassieke koorzang en Hans van den Brand voor de ca tegorie 'lichte muziek'. „Het is geen kwestie van één, twee of drie worden, elk 'koor dat 255 punten weet te behalen, gaat door naar de finales per categorie. Be langrijke onderdelen voor de be oordeling zijn: koorklank, balans, programmakeuze, presentatie en dynamiek", legt Van der Meule uit. Volgens hem is het absoluut geen kwestie van 'appels en peren vergelijken', maar beoordelen op grond van duidelijke criteria. „Goed zingen is goed zingen", luidt zijn motto. De beste koren uit alle voorron den gaan door naar de finale die van 15 t/m 17 juni in Haarlem wordt gehouden. Zij krijgen een coaching voor verdere kwaliteits ontwikkeling aangeboden. Van der Meule is groot voorstan- door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Die noot heeft vier tel len en dan komt er een noot met twee tellen. Het zou mooi zijn als jullie in de derde noot op de derde tel pas ademhalen." In de work shop die professioneel saxofonist Mischa van der Wekken zaterdag middag gaf voor de muzikanten van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer in Zierikzee was het letterlijk een kwestie van op de tel len letten. Van der Wekken ver zorgde" een workshop ter voorbe reiding van het jaarconcert dat Kunst en Eer zaterdag 31 maart zal geven. Hij soleert daarin zelf in het nummer Love is stronger than pride van zangeres Sadé. Henri Ger- rits, een collega van Van der Wek ken heeft een speciale bewerking gemaakt voor uitvoering door het Zierikzeese harmonie-orkest. Deze bewerkte compositie lag zaterdag middag kersvers op de lessenaars van de muzikanten. Onder enthou siaste leiding van Van der Wekken werd het nummer bijna tel voor tel tot leven gewekt. Dirigente Ca thy Kotoun is blij met het feit dat hij als het ware de muzikale grond heeft ontgonnen. „Mischa is naast zijn klassieke opleiding ook gespe cialiseerd in lichte muziek en kan dat dus heel goed overbrengen. Op de basis die hij nu heeft gelegd, kan ik verder werken. Het allerbe langrijkste bij een compositie als deze is timing", zegt Kotoun. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44