't Paerehat kriegt d'r echt nooit genoeg van 1 141 zeeland Echtpaar Komejan uit Krabbendijke viert 75-jarig huwelijksfeest 'Discpline, ik wil een mooie klank krijgen' Zaterdag 16 juni 2012 Fiets mee tegen kanker www.deltaridefortheroses.nl Prins Richard Ride for the Roses Ga samen de strijd aan en schrijf nu in maandag 20 februari 2012 door Lilian Dominicus KRABBENDIJKE - Het komt niet zo heel vaak voor dat een echtpaar 75 jaar met elkaar getrouwd is. De kamerheer van de koningin was er zaterdagmorgen dan ook speciaal voor naar verzorgingshuis Nieulande in Krabbendijke geko men. Mét een grote bos gele en oranje bloemen. De heer P. Komejan (94) en me vrouw P. Komejan-de Bel (91), tot voor kort nog helemaal zelfstandig wonend, hielden in het restaurant van het verzorgingshuis receptie, waar vele mensen naar toe kwa men om ze te feliciteren. Ze trouwden op 18 september 1937 op jonge leeftijd, mevrouw Kome jan was nog maar zestien jaar oud. En ze was bijna de jongste wedu we van Nederland geworden, want nog hetzelfde jaar belandde de heer Komejan in het zieken huis. „Hij mocht niets drinken van de artsen, maar hij had zo'n dorst dat hij het water uit de bloemenvaas opdronk", vertelt zijn dochter Jo. De heer Komejan kon het avon tuur gelukkig navertellen. Het echtpaar werkte zijn hele le ven enorm hard. De heer Komejan werkte in de vlasteelt, handel en fruitteelt bij de firma Suy in Kruiningen. Vooral het werk op de vlasakker was zwaar, met lange werkdagen. Mevrouw Komejan deed het huis houden en zorgde voor de kinde ren. Ook was ze hulp bij andere gezin nen en sprong ze bij tijdens de bes senpluk en aardappel- en uien- oogst. Het echtpaar Komejan kreeg twee kinderen, een zoon en een doch ter, twee kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Een trieste episode beleefde het echtpaar toen hun zoon Anton kwam te overlijden. door Maurits Sep VLISSINGEN - Geschokt is ze, blij ge schokt. En enorm trots. Emilia Ta- batchnik-Li mag zich voortaan lid in de Orde van Oranje-Nassau noe men. Zaterdagavond kreeg ze de koninklijke onderscheiding uit handen van de Vlissingse wethou der Jacques Damen. De geboren Oezbeekse woont sinds 1992 in Vlissingen en is al ve le jaren dirigente van drie bekende Zeeuwse koren: het 'Zeeuws By zantijns Koor Srétenje' (sinds 1996), het 'Vrouwenkoor Cadans' (sinds 1997) en het shantykoor 'Het Veerse Scheepstuig' (sinds 199). Ze maakt arrangementen, geeft stemscholing en besteedt veel van haar vrije uren aan bege leiding tijdens concerten en con certreizen. 'Eigenlijk heb ik drie hofdames. De derde zit thuis maar is wel de allerbelangrijkste. Zij zorgt dat ik dit hier kan doen.' door Lilian Dominicus Werkelijk. Het motto van dit jaar is helemaal van toepassing op 't Paerehat, zoals 's-Heerenhoek dezer dagen heet. In 't Paerehat krijgt namelijk geen normale sterveling genoeg van het carnaval. Ook prins Ri chard niet. Die is op u-11-11 voor de 11de keer verkozen tot Prins Carnaval. En hij is daarin echt niet alleen. Ook zijn hofdame Femke volgt al voor de elfde keer in zijn kielzog. „Jammer van het weer", verzucht prins Richard, terwijl hij in dorps huis De Jeugdhoeve even schuilt voor de miezerregen. „Maar goed, liever nu dan morgen." Het is za terdagmiddag en de kinderoptocht staat op het punt van beginnen, zijn zoon is jarig en dus wordt hij continu van alle kanten gefelici teerd, maar voor de krant heeft hij wel een minuutje of wat tijd. „De optocht kan ik niet missen hoor", zo verontschuldigt hij zich bij voorbaat. Het prins carnavalschap verveelt hem geen moment, verzekert hij. „Het is hartstikke leuk om dit te mogen doen." Stoppen op een ju bileum, daar heeft prins Richard dan ook nog niet eens over na ge dacht. Mits hij volgend jaar wordt voorgedragen zal hij er zó weer voor gaan. „Als iemand anders zich aanmeldt, is dat een ander ver haal. Maar dit is een functie die je niet gedwongen moet vervullen, dan werkt het niet." De sleuteloverdracht, deelname aan de optochten, presenteren van het schoolcarnaval en de prijsuit reikingen, de voorbereidingen naar het carnaval toe: het hoort al lemaal bij het takenpakket van de prins. „Je hebt er een bepaald voor komen voor nodig, je zou kunnen zeggen dat je er 'redelijk gebekt' voor moet zijn", aldus prins Ri chard. Als prins staat hij officieel aan het hoofd van het carnaval in Paere hat. „Maar zonder de organisatie die erachter zit, zou ik het echt nooit kunnen doen", zegt hij. Dat geldt niet alleen voor het bestuur, ook voor het gevolg tijdens de car- navalsweek. Zoals de veldwach ters. „Een prins kun je niet zo maar allen over straat laten gaan." De twee hofdames delen de bloe men en de zoenen uit, zorgen dat iedereen er netjes bij loopt. „Eigen lijk heb ik drie hofdames. De der de zit thuis, maar is wel belangrijk. Zij zorgt dat ik dit hier kan doen." 'Dit is een functie die je niet gedwongen moet vervullen, dan werkt het niet' Het echtpaar Komejan-de Bel vierde afgelopen weekeinde in Krabbendijke zijn 75-jarig huwelijksfeest. foto Willem Mieras Ingrid en Wannes Martens in de tuin van het mooist versierde huis van 't Paerehat. Na een jubileumconcert van Ca dans (25 jaar oud) in de Grote Kerk in Goes, waaraan ook Sréten je en Het Veerse Scheepstuig mee werkten, kreeg ze zaterdagavond de koninklijke onderscheiding uit gereikt door wethouder Jacques Damen van Vlissingen. „Ik was ge schokt, ik was mijn adem kwijt, sprakeloos was ik. Het was abso luut onverwacht", reageerde ze. Maar het was natuurlijk wel een leuke verrassing. Zeker voor haar, geboren in Oezbekistan. „Het is een hele grote waardering voor wat ik doe dat ik in Nederland zo'n onderscheiding krijg." De zangers vinden haar streng, weet ze, maar zelf vindt ze dat wel meevallen. Althans op het mense lijke vlak, muzikaal is ze wel veelei send. „Ik wil discipline, want ik wil een mooie klank krijgen." DELTA\ tUi in samenwerking met J LIVESTROHG' ten behoeve van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42