zeeland 13 Gemalen en sluizen niet betrouwbaar Karla Peijs zegt af voor carnavalsoptocht Effecten verandering klimaat op de Schelde Controles in Thoolse horecabedrijven maandag 20 februari 2012 sssseeooKSissassgg Veel mensen zijn op de been om de stoet in Sas van Cent te bekijken. foto Peter Nicolai foto Peter Nicolai HULST/LAMSWAARDE - De commis saris van de koningin Karla Peijs heeft haar bezoek aan de Prinsen receptie in Hulst en de carnavals stoet in Lamswaarde afgezegd. Reden is het lawineongeluk van vrijdagmiddag waarbij prins Johan Friso gewónd is geraakt. De ernst van de situatie is niet te verenigen met het leutfeest, dus liet Peijs we ten dit jaar verstek te laten gaan. Het is overigens het tweede jaar op rij dat zij een bezoek voor het carnavalsfeest aan de gemeente Hulst heeft afgezegd. Vorig jaar kwam ze niet omdat de garnalen- kotter Nieuwpoort 28 bij Duinker ken was omgeslagen, waarbij drie garnalenvissers uit Amemuiden en Oost-Souburg vermist raakten. Karla Peijs HEINKENSZAND - De Stichting De Levende Delta houdt een (dona- teur)bijeenkomst op dinsdag avond 6 maart, aanvang 19.30 uur in het Vergader- en Congrescen trum De Stenge in Heinkenszand. De bijeenkomst is openbaar. R.J. van der Kluit (Hoofdinge nieur-directeur van Rijkswater staat Zeeland) en I. de Vries (se nior adviseur en specialist marine ecologie bij Deltares) verzorgen beiden een lezing. Van der Kluit gaat in op de werk wijze van 'Rijkswaterstaat en de Zuid-Westelijke Delta' en De Vries spreekt over de perspectieven op voornamelijk de langetermijn voor de Westerschelde met het oog op de zeespiegelrijzing en klimaatver anderingen. Stichting 'De Levende Delta' is ont staan in 1999 in Rilland. Een aantal Zeeuwen stond op en verenigde zich. Zij wilden zich ver zetten tegen het idee om in Zee land te ontpolderen voor de derde verdieping van de Westerschelde. De initiatiefnemers van het eerste uur zeiden in te willen springen op de onvrede die er algemeen heerste over de in hun ogen 'een zijdige natuur- en milieu-benade ring van de ontpolderingsplannen voor de verdieping van de Wester schelde. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het gemaal in Cad- zand en de keersluis in de Michiel de Ruyterhaven in Vlissingen zijn niet bestand tegen een zware stormvloed in combinatie met ex treem hoog water. Nog negen an dere werken van Waterschap Scheldestromen moeten nader on derzocht worden. De overige 'kust- werken' zijn goedgekeurd. Dat blijkt uit een recente controle van het waterschap van alle 79 Zeeuw se waterkundige werken. „Het is geen penibele situatie", zegt waterschapsbestuurder Guil- jam van der Schelde. „We hebben alle kustwerken tegen een strenge meetlat gelegd. Daar kwam ook uit dat de Oranjedijk ter hoogte, van de Vlissingse jachthaven ver stevigd moet worden." De werkzaamheden staan voor 2017 op de agenda. „Bij een zware storm en springtij zou het water over de keersluis kunnen slaan. Dan loopt de jachthaven vol en kan de jachthaven overstromen. De kosten zijn geraamd op een half tot 1 miljoen euro." De zwakke plek bij Cadzand wordt binnen twee jaar gerepa reerd. Het gemaal maakt deel uit van het project de Zwakke Scha kels. Als het water bij extreem slecht weer overslaat, moet het worden opgevangen in het achter liggende uitwateringskanaal. Het nader onderzoek van elf kust werken is soms theoretisch van aard. Het gemaal in de Moer en de uit wateringssluis bij Walsoorden zijn niet opgenomen in het draaiboek van de dijkbewaking. Van negen andere waterkundige werken ont breken tekeningen, waardoor on duidelijk is of er gebruik is ge maakt van kwelschermen. Als er geen schermen gebruikt zijn bij de bouw, dan kunnen kwelwater en gronddeeltjes aan de binnendijkse kant naar de buitenkant meege voerd worden. Door de uitspoeling van grond- deeltjes kan zelfs een soort pijp ontstaan. Als dat maar lang ge noeg doorgaat, treedt verzakking op. Het gaat om de keersluis in Zierik- zee, het gemaal de Luyster (Tho- len), de stroomsluis bij Stavenisse, gemaal Loohoek bij Poortvliet, Stroomsluis Colijnsplaat, de Helle woud bij Ellewoutsdijk, gemaal Groenewege bij Hoedekenskerke, de schutssluis en gemaal in het Goese Kanaal. THOLEN - Bij een controle op het naleven van het rookverbod in de Thoolse horecabedrijven zijn ne gen cafés en horecagelegenheden beboet vanwege het niet naleven van het rookverbod. De controle werd uitgevoerd door de nieuwe Voedsel- en Warenauto riteit (nVWA) en de politie en vond plaats op vrijdagavond tus sen 22.00 en 02.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3