Paarden hunkeren naar frisse H f 141 zeeland Dirigent lid orde Oranje- Nassau Zaterdag 16 juni 2012 Fiets mee tegen kanker www.deltaridefortheroses.nl Ride for the Roses Ga samen de strijd aan en schrijf nu in! Onderzoek naar gedumpte berg afval met asbest f:PZC maandag 20 februari 2012 Zeeuwse koren door Maurits Sep VLISSINGEN - Geschokt is ze, blij ge schokt. En enorm trots. Emilia Ta- batchnik-Li mag zich voortaan lid in de Orde van Oranje-Nassau noe men. Zaterdagavond kreeg ze de koninklijke onderscheiding uit handen van de Vlissingse wethou der Jacques Damen. De geboren Oezbeekse woont sinds 1992 in Vlissingen en is al ve le jaren dirigente van drie bekende Zeeuwse koren: het 'Zeeuws By zantijns Koor Srétenje' (sinds 1996), het 'Vrouwenkoor Cadans' (sinds 1997) en het shantykoor 'Het Veerse Scheepstuig' (sinds -199). Ze maakt arrangementen, geeft stemscholing en besteedt veel van haar vrije uren aan bege leiding tijdens concerten en con certreizen. Na een jubileumcon cert van Cadans in de Grote Kerk in Goes, waaraan ook Srétenje en Het Veerse Scheepstuig meewerk ten, kreeg ze zaterdagavond de ko ninklijke onderscheiding uitge reikt. „Ik was geschokt, ik was mijn adem kwijt, sprakeloos was ik. Het was absoluut onverwacht", reageerde ze. Maar het was natuur lijk wel een leuke verrassing. Zeker voor haar, geboren in Oezbekistan. „Het is een hele grote waardering voor wat ik doe dat ik in Neder land zo'n onderscheiding krijg." Emilia Tabatchnik-Li studeerde aan het conservatorium in Sint Pe tersburg. In die stad was ze ook do cent en zangeres. In Nederland moest ze óp zoek naar koren. „Die zijn er niet zo veel, en zeker geen professionele zoals in Sint Peters burg. Maar ik kan niet zonder mu ziek. Het is hier anders, maar heel dankbaar. Denmensen houden van muziek, ze zingen graag en dat spreekt me aan." De zangers vin den haar streng, weet ze, maar zelf vindt ze dat wel meevallen. Al thans op het menselijke vlak, mu zikaal is ze wel veeleisend. Had er nog maar iets van ijs gelegen dan was ook deze straö gecanceld. Overbeeke: „Als een paard z'n been breekt, moet ie afgemaakt. Dat risico ga je niet nemen." Het Schouwen-Duivelandse straóseizoen is zaterdag in Burgh-Haamstede begonnen. Renesse, dat traditiegetrouw af trapt, moest vorige week we gens gladheid afzeggen. door Esme Soesman et straocomite van Burgh-Haamstede had die ellende na de abrupte dooi van maandag niet. Maar ook daar was het effect van het recente koude weer merkbaar. „De paar den waren snel moe. Ze zijn nog weinig buiten geweest en dat merkte je goed. Ze moeten weer gaan trainen", verklaart Giel Over beeke van het straöcomité nader hand. Dat was hoogstwaarschijn lijk ook de reden dat het, met een stuk of 75 deelnemers, iets minder druk was dan voorgaande jaren. En dat er (bijna collectief) beleefd werd afgezien van de mogelijkheid om ter afsluiting van de rit nog even 'om het hardst te rijden' op de Slotlaan. „De meeste paarden waren echt kapot." Het maakte de pret er voor rijders, paarden én publiek gedurende de dag niet minder om. Er dook langs de route heel wat bewonderend publiek op. Zij genoten, net als de jury, vooral van de traditioneel uit gedoste koppels. De met papieren roosjes versierde paarden en de in witte broek met' zwarte blazer ge hulde rijders. „De jury let op kle ding, de combinatie van paard en ruiter en de kleuren van de versie ring. Het moet vooral niet carnave- lesk zijn", zet Overbeeke de Burgh-Haamsteedse criteria op een rij. Het straörieën zelf gaat met meer knipoog gepaard. Na het Het paard wist de weg naar huis wel. Dat kon je van de berijder niet al tijd meer zeggen. DELTA\ llh in samenwerking met 1 L I VES T R O N G ten behoeve van SINT PHILIPSLAND - De politie doet onderzoek naar een berg afval aan de Del Campoweg in Sint Philips- land. Vermoedelijk is tussen dins dag en woensdag daar gedumpt. Het gaat om naar schatting dertig kuub afvalmateriaal, waarin ook as best is aangetroffen. Het is daarom door een erkende asbestverwijde raar afgevoerd. De politie houdt re kening met de mogelijkheid dat het afval afkomstig is uit de provin cie Brabant. De politie is op zoek naar getui gen, zoals mensen die tussen dins dag en woensdag een voertuig met aanhanger of vrachtwagen aan de Del Campoweg hebben zien staan. „■IMIJI.UJ.M IN ZEELAND Videobeelden van de straö zijn te zien via www.pzc.nl/video of via het archief van Z2: www.z2.nl. MEEST GELEZEN - Winnaars straö Burgh-Haamstede - Noordhavenpoort maandag dicht - Camping Bru wordt resort TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38