'Met Spanje val je op' 21 zeeland Edelsmid zet overvaller buiten maandag Carnaval De krant 6 weken voor 18 euro! PZCl maandag 20 februari 2012 'We doen het op z'n Spaans' door Wim Hofman Voor sommige mensen bestaat het vieren van carnaval vooral uit hos sen met een boerenkiel aan met een plastic beker met bier in de hand tot je er haast bij neervalt. Voor buitenstaanders een eigenaardig verschijnsel, want wat valt er eigenlijk te vie ren? Volgens sommigen gaat de oorsprong van carnaval terug naar oude riten met bepaalde dan sen en een maskerade. Vooral het langdurig dansen was nodig om, met de zon, de vruchtbaarheid van de velden en dieren terug te krijgen. Het verklaart misschien wel de voorkeur van carnavals vierders voor het dragen van boe renkielen. Inmiddels weten we al lang dat we echt niet hoeven te dansen. En de boeren weten: de dagen lengen vanzelf. En ze reke nen erop dat de zon wel vanzelf beter gaat schijnen. Anderen zeggen dat carnaval te maken heeft met de katholieke vastentijd van weleer. Vlak voor dat de vasten begon, at men op vastenavond de laatste resten vlees en ander voedsel op omdat het anders toch maar zou beder ven. De vroege lente die dan volg de was naast het vasten toch al een barre tijd. Er groeide haast niets, mensen en dieren hadden het moeilijk. De katholieke kerk is echter met haar tijd meegegaan en heeft inmiddels het verplicht vasten allang afgeschaft. En zo is feitelijk de grond voor het carna valsfeest weggenomen. Maar ja, dat is bij de carnavalsvierders van nu geen reden om met het dan sen en hossen te stoppen, al vin den sommigen nog wel dat het feesten op Vastenavond op klok slag twaalf afgelopen moet zijn. Ook in Zeeland proberen sommi ge mensen geestdriftig en met vol harding het carnavalsfeest een voet aan de grond te laten krijgen. Misschien rekenen ze op de Bra banders en Limburgers die hier zijn komen wonen en van wie ze denken dat ze katholieke wortels hebben, of op mensen die van al les aangrijpen om maar een feest je te vieren. Er zijn rond carnavals- tijd echter ook allerlei mensen die juist naar Zeeland komen om het carnaval te ontvluchten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc,nl Advertenties VerkoopteamZëeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding yoor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u ,uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang.de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <ms) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na.deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Hoe kun je opvallen tussen zo veel carnavalvierders en creatie ve geesten? Dat is de vraag, want zich onderscheiden is toch wat iedereen wil, die van de par tij is bij optochten in 'katholiek' Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelan- den en Tholen. door Edith Ramakers Het is half twee en er wordt warm- gedraaid in 's Heerenhoek, ofwel 't Paerehat. De snoepjes en lolly's om straks uit te delen worden in schalen gedaan, de spekken voor spekhappen aan touwtjes geregen en de carnavalskrakers hard gezet. Rond twee uur draaien de eerste wagens de weg op naar het dorp. Het is begonnen. Het publiek dat op' sommige plaatsen rijen dik staat, zingt mee met de Koenkel- pot, als Viva Espana wordt ingezet. Het is duidelijk: de Koenkelpot houdt het dit jaar op Spanje. De vrouwelijke blazers zijn Spaanse danseressen geworden, terwijl de mannen een vleugje van een fla mencodanser hebben meegekre gen. Ze delen sangria uit aan som mige kleumende toeschouwers. Dit najaar gaat de Koenkelpot naar Spanje en vandaar dat ze om er al vast in te komen 'het op zijn Spaans wilden doen'. „Want van Spanje krieg je 'r nooit genoeg van", zei 'woordvoerder Gerdie. En dat is nu net het thema van de optocht van 't Paerehat. Aan rid ders, groot en klein, op levensech te paarden geen gebrek, politie en indianen evenmin, maar ook bier in de Saloon uit de Biertunne, puntzakken friet, ontbijtjes en ver rassend mooie Indische Waterle lies. De stoet was nog maar net goed op gang gekomen toen het ging ha gelen en sneeuwen. Het weer sloeg om en de wind trok aan, maar het carnavalsfeest ging door. 's Heerenhoek ofwel 't Paerehat: We kriegen nooit genoeg van rose. foto Willem Mieras door Maurits Sep Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening MIDDELBURG - Een hoofdwond met elf hechtingen hield edelsmid Cees Mulder (70) over aan de ge wapende overval, vrijdagavond. Verder lijkt hij onaangedaan. „Het is erger voor die overvaller. Die moet ermee leven dat hij iemand heeft bedreigd en overvallen." Even na half acht 's avonds ging de bel bij de edelsmid in de Korte Noordstraat in Middelburg. Toen hij opendeed, kwam een jonge man binnen. Die haalde iets te voorschijn dat op een wapen leek. Mulder, een lange man met een fikse grijze baard, werkte zijn bela ger weer naar buiten, waar een handlanger wachtte. Mulder kreeg wel een klap op zijn hoofd, maar gestolen werd er niets. Zaterdagochtend zat de edelsmid ook weer gewoon te wer ken. En veel aandacht hoeft er wat hem betreft niet te zijn voor de overval. „Als ik mijn hond ga uitla ten en word aangereden, kan ik zo maar dood zijn", reageert hij nuch ter. „Dat is veel erger." Bovendien heeft hij er altijd reke ning mee gehouden dat dit een keer kon gebeuren. Maar het ge beurde nooit. Tot nu dan. Bang is hij er niet door geworden. „Waar om? Ik moet toch gewoon verder." De politie zette vrijdagavond de omgeving af en ging op zoek naar de overvallers. Die zouden zijn ge vlucht richting het Hofplein. Een buurman van de edelsmid zag ze wegrennen, nadat hij gegil had ge hoord. De politie heeft de overvallers nog niet te pakken en is daarom op zoek naar meer informatie en nieu we getuigen Die kunnen zich mei- den op 0900-8844, op het politie bureau, bij de Criminele Inlichtin gen Eenheid (CIE) van Politie Zee land (06-28621551) of 0800-7000 (Meld Misdaad Anoniem). Van één dader is een signalement. Het zou gaan om een donkergetin- te man in een trainingspak en een donkere muts, ongeveer 25 jaar oud zon 1.85 meter lang. Van de tweede man, die op de uitkijk stond, is geen signalement be- 5P kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2