Het nieuwe tijdperk Kramer is begonnen 28 1 Wielrenner Mulder heeft bedenktijd tot 7 augustus Brons Nederlandse badmintonsters op EK maandag 20 februari 2012 door Edward Swier LONDEN - De laatste wereldbeker wedstrijd, op de nieuwe olympi sche piste in Londen, heeft geleerd dat de Nederlandse baanwieler- ploeg komende zomer tijdens de Spelen op drie onderdelen medail lekansen heeft. Teun Mulder (keirin), Kirsten Wild (omnium) en de ploegachtervolgsters mogen hoop koesteren. Met een schuin oog had hij het po dium nog eens gemonsterd. „De volgende keer sta ik daar hopelijk wel", zei Teun Mulder na zijn vier de plaats op de keirin tijdens het Olympic Test Event. Nu moest hij in Sir Chris Hoy zijn meerdere er kennen. Hoy is weer zo superieur als op de Spelen van Peking. De Britse baanploeg toonde in de gehele breedte aan klaar te zijn voor een nieuwe goldrush. „Hun niveau is heel hoog, ze steken er bovenuit", zag ook Maurits Hen driks, technisch directeur van NOCNSF. „Maar we moeten daar niet meer onrustig van worden." Mulder, zich bewust van de kracht van de onverzettelijke Hoy, koos in de keirinfinale misschien ook wel juist daarom voor het wiel van de Schot. „En ik heb nu nog een half jaartje om te bedenken of ik dat straks op de Spelen ook zal doen." Mulder weet het nog niet. En als hij het wist, zou hij het niet zeg gen. Sprinten op de piste is als schaken, alleen worden de zetten gedaan met een snelheid van bo ven de zeventig kilometer per uur. Ieder beetje informatie, verbaal of fysiek, wordt uitgebuit. De 31-jarige sprinter uit het Gelder se Zuuk, zag dat Hoy (35) goed was, Hoy erkende dat hij straks met zijn Nederlandse kompaan re kening houdt. Tot een jaar na de Spelen heeft Mulder zijn planning rond. In sep tember 2012 en april 2013 gaat hij voor een periode van vier maan den naar Japan om er keirinwed- strijdeh te rijden. „In de zomer van 2013 beslis ik pas over mijn toekomst. Als de kilometer, zoals ze fluisteren, terug komt op het olympisch programma van Rio, ga ik zeker niet zomaar stoppen. Maar voor nu is alles wat me bezig houdt 7 augustus." Die dag is het olympisch keirin- toernooi. IToy is er al klaar voor. Teun Mulder zelf zei dat hij „nu nog met een vierde plek kon le ven." En de hoop te koesteren dat Hoy, tijdens het Test Event vier da gen lang hartstochtelijk toege juicht door een uitverkocht en haast overenthousiast Velodrome, straks ook eens een foutje maakt. „Hij heeft de druk, hier in eigen land." Begin april, op het WK in Mel bourne, onderneemt Mulder met zijn maatjes Roy van den Berg en Hugo Haak nog een laatste, waar schijnlijk vruchteloze poging, om olympische kwalificatie op de teamsprint af te dwingen. Daarna zal hij zich focussen op die zevende augustus, op de hem ken merkende stoïcijnse wijze. Dag in, dag uit zal hij zich de vraag stellen of hij op de Spelen het wiel van Hoy moet kiezen, of de Schot toch moet zien te verrassen met een vroege uitval. „Je zult het wel zien." Kirsten Wild C Kirsten Wild moet keuzes gaan maken. De wielrenster uit Zwolle denkt op de Olympische Spelen kans te maken op een medaille in de wegwedstrijd, maar ze heeft ook mogelijkheden op de baan. Wild is op de baan, zo wezen de wereldbekerwedstrijden van afge lopen weekeinde uit, een serieuze kanshebster op twee plakken. O Met haar teamgenoten Vera Koe- dooder en Ellen van Dijk zit ze vlak achter de favoriete achtervolgsters uit Groot-Brittannië en Australië. Individueel maakt ze veel progres sie op het onderdeel omnium. Met een zesde plaats in het regel matigheidsklassement over zes on derdelen deed Wild dit weekeinde opnieuw veel ervaring op. Met na me in de sprintnummers kan Wild nog veel terrein winnen. Sven Kramer staat zeven jaar onder con tract van TVM. De vijfvoudig wereldkam pioen lonkt nu naar een andere ploeg. Sven Kramer mag zich sinds gisteren de beste allroundschaat ser allertijden noemen. De Fries pakt in Moskou zijn vijfde we reldtitel en komt daarmee op ge lijke hoogte met de Zweed Clas Thunberg en de Noor Oscar Marthisen. door Johan Stobbe MOSKOU - Waar hij hem precies moest plaatsen in zijn lijstje met vijf wereldtitels wist Sven Kramer niet. „Maar dit is wel een bijzonde re", zei de wereldkampioen. Ivan Skobrev zuchtte een keer toen hij in de verte het Wilhelmus hoorde klinken voor het oranje drietal Sven Kramer, Jan Blokhuij- sen en Koen Verweij. Meteen daar na trok hij zijn strijdbijl weer te: voorschijn. „Sven was onverslaan baar", concludeerde de Russische favoriet voor de wereldtitel. „Ik ga keihard werken om weer dichter bij te komen. Maar ik denk wel dat er een nieuw tijdperk Kramer is begonnen." In het eerste tijdperk regeerde Kra mer met harde hand in de jaren 2007 tot en met 2010. Alle all- roundtitels waren voor hem. Tij dens zijn absentie sprong Ivan Sko brev in het gat, maar bij het EK in Boedapest en het WK in Moskou toonde Kramer aan dat hij terug is. „Back on track", concludeerde hij na het derde volledige oranje- podium in de WK-geschiedenis. In het nieuwe tijdperk gaat hij din gen anders doen. De komende twee jaar staan in het teken van het specialiseren op de 5 en 10 kilo meter. Van daaruit benadert hij de allroundtoernooien. Omdat ook de concurrentie zich met het oog op de Spelen van 2014 in Sotsji gaat focussen op losse afstanden, moet Kramer allroundtitels kun nen blijven verzamelen. Nog één wereldtitel en hij is Clas Thunberg en Oscar Mathisen voor bij. Dat tweetal uit vervlogen tij den won net als Kramer vijf keer het WK. Kramer hoefde niet eens het uiterste uit zichzelf te halen. Perfecte races bleven uit, zo goed is hij nog niet. Toch kon hij het op de afsluitende 10 kilometer rustig aan doen. De strijd was al gestreden. Zoals het ook in de eerste periode van heer schappij vaak ging. „Ik heb wel eens een beter toernooi gereden", concludeerde Kramer. „Maar ge zien het verhaal erachter is dit wel een bijzondere titel." Met de twee grote allroundtitels van het seizoen verbaast Kramer zichzelf in zijn comebackjaar. Hij had niet verwacht al weer zo goed te zijn. Ook in aanloop naar Mos kou waren er twijfels. „In Hamar had ik vorige week geen super- Schaatsrecords weekeinde", zei hij, Geert Kuiper, reach bij TVM en een van de ver trouwelingen van Kramer, herkent die onzekerheid. Op zülke momen ten spreekt hij geruststellende woorden. „Ik grijp graag terug naar het verleden", zei Kuiper. „Vroeger had hij ook wedstrijden waarin hij hinkte op twee gedach ten. Energie sparen en toch willen winnen. Dat is nog nooit wat ge worden, zeg ik dan tegen hem." Kramer kan een slechte race daar door van zich laten afglijden. In Moskou kreeg Kramer de beves tiging dat de ingeslagen weg de goede is. De route moet leiden naar drie gouden plakken in Sotsji. Kramer ligt op koers, vond ook coach Gerard Kemkers. „Nog niet waar we willen zijn, maar ik heb al wel gezien waar hij kan zijn." Op de 500 meter ontsnapte Kra mer. Hij leek twee keer de lijn te hebben overschreden. „Maar de tweede keer was ik er niet hele maal met de voet overheen." Sko brev suggereerde nadien dat dis kwalificatie terecht was geweest, maar dat beetje geluk hoort ook bij een groot kampioen. Om de absolute alleenheerser te worden heeft Sven Kramer een zes de titel nodig. De Zweed Clas Thun berg veroverde naast zijn vijf gou den plakken ook nog zilver en brons. De Noor Oscar Marthisen, alleen zilver, Kramer alleen brons. Wel is Kramer de beste allrounder ooit als de Europese titels worden meegeteld. Kramer staat op vijf, Thunberg op vier, Mathisen op drie. Kramer passeerde met zijn ti tel Rintje Ritsma en Ivar Ballangrud beiden met vier wereldtitels. Er werd nog meer historie geschre ven. Voor de derde keer in de WK-geschiedenis kleurde het po dium volledig oranje. Achter Kra mer werden Jan Blokhuijsen en Koen Verweij tweede en derde. AMSTERDAM - De Nederlandse bad mintonsters hebben bij de Europe se kampioenschappen voor lan denteams de bronzen medaille ver overd. In de strijd om de derde plaats won Oranje gistermiddag voor eigen publiek in de sporthal len Zuid in Amsterdam met 3-1 van Rusland. Judith Meulendijks was het hele toernooi in topvorm. Zij won tij dens de vijf dagen al haar partijen en werd na een blessure van Ilse Vaessen gisteren ook ingezet in de laatste partij waarin ze dubbelde met Selena Piek. Dat leverde het winnende punt op. Meulendijks werd na afloop door de organisatie uitgeroepen tot meest waardevolle speelsters van het toernooi en ontving de Amsterdam Sports Award. „Een hele eer", zo glunderde de gelegen- heidskopvrouw. Na de winst van Meulendijks in de eerste wedstrijd verloren Lotte Jonathans en Paulien van Doorn malen van Valeri Sorokina en Ni- na Vislova (16-21 9-21). Patty Stol- zenbach hield Nederland in de ra ce met een zege op Tatjana Bibik (15-21 21-16 21-19). Meulendijks maakte het daarna met Piek af Dankzij de derde plaats mogen de vrouwen in mei meedoen aan de WK voor landenteams in China. Het goud was voor Duitsland, dat met 3-1 won van Denemarken. De Duitse vrouwen versloegen Neder land zaterdag in de halve eind strijd. In de finale was Duitsland Denemarken de baas: 3-1 De Nederlandse mannen werden in de kwartfinale uitgeschakeld, ook door Duitsland. Onze ooster buren drongen tot de finale door, maar werden daarin door Dene marken met 3-0 teruggewezen. Roger Federer is blij met zijn eindzege in Rotterdam. De Zwitser was in de finale in twee sets te sterk voor Juan Martin Del Potro. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28