Ireen Wüst piekt op lange afstanden SPORT MAANDAG 20 februari 2012 25 PZC Federer helpt Krajicek Kloetinge kan voorzichtig aan record 29 omhoog kijken 30 Brabantse houdt stand op 3 en 5 kilometer Ireen Wüst viert haar derde wereldtitel met coach Gerard Kemkers. foto Jerry Lampen/ANP De 500 en 1500 meter, daar draait het tijdens allroundkam pioenschappen vaak om bij schaatsster Ireen Wüst. De 25-ja- rige Brabantse probeert op de twee kortste afstanden zoveel winst te boeken, zodat ze op de lange tijd mag verliezen. In Mos kou piekt Wüst juist op de drie en vijf kilometer. door Robbert Minkhorst MOSKOU - Martina Sablikova wees de wereldkampioene allround van Moskou zaterdagavond al aan, na de door haarzelf gewonnen drie ki lometer. „Ze was de favoriet, ze is de favoriet en ze zal winnen", kon digde de Tjechische na de eerste dag aan. Ireen Wüst won dit weekeinde haar derde wereldtitel en dat was haar tweede op rij. Ze noemde het een 'heel mooie', zelfs al zegevier de ze op geen van de afzonderlijke afstanden. „Dat is de echte all roundster. Ik stond op elke afstand op het podium. En ik denk dat ik dit kampioenschap op de lange af standen heb gewonnen." Ze ging die avond champagne drin ken met haar 'baas' Arjan Bos, pre sident-directeur van TVM, die dit weekeinde aankondigde dat hij zijn toppers wil behouden. Zowel Wüst als de wereldkampioen bij de mannen, Sven Kramer, tekende nog niet bij. Wüsts gesprek met de pers moest onderbroken worden, omdat pre mier Mark Rutte belde. „Dit gaat even voor jongens", vond Wopke de Vegt, teammanager van de Ne derlandse schaatsploeg. „Hij was heel erg onder de indruk", zei Wüst bij terugkomst. „Hij wilde me feliciteren." Op de drie en de vijf kilometer hield de schaatsster van TVM het verschil met Sablikova klein. Op de slotafstand liet ze de Tsjechi sche pas in de laatste drie rondes wegrijden. Wüst had tijdens de ra ce rekening gehouden met alle sce nario's, ook dat van Collalbo in 2007, toen ze op het EK op de 5000 meter helemaal kapot ging en de titel verspeelde aan Sabliko va. „Ik was heel blij dat ik nu te gen haar kon rijden. Tot die laatste drie rondes kon ik elke aanval van haar pareren." Sablikova klaagde zondag over pijn in haar lies. Het was er op de 500 meter al ingeschoten, maakte ze duidelijk. Haar trainer Petr Novak rekende voor dat als zijn pupil fit was geweest, ze op de vijf kilome ter 6.50 had kunnen rijden. „Dan had ze een kans gehad." De Tsje chische moest twaalf, seconden goed maken, het werden er ruim drie. Sablikova legde zich zonder dralen neer bij de suprematie van Wüst. „Twaalf seconden goed ma ken op de vijf kilometer was voor mij niet te doen. Maar ik heb een medaille en dat was mijn doel dit weekend. Ik ben tevreden." Wüst baalde alleen van haar 1500 meter, die ze verloor van Christine Nesbitt, tegen wie ze ook reed. „Ja, ik was boos. Ik zag Nesbitt wegrij den, en ik wilde mee, mee, mee. Ik wil elke afstand winnen. Ik heb er een hekel aan als ik in een recht streeks duel op mijn afstand word verslagen." De Canadese kon er wel van genieten. „Dit is de eerste keer dat ik een 1500 win op een all- roundtoernooi. Ik kan nu zeggen: het is ook mijn afstand." Met haar derde plaats was ze ook meer te vreden dan met haar tweede van vorig jaar. „Ik voel dat ik een bete re sporter ben geworden. Ik heb de meiden hier laten zien dat ze me niet mogen uitsluiten. Na mijn verlies op het WK Sprint was ik heel lang heel erg teleurgesteld, maar dat heb ik nu weggespoeld." Marrit Leenstra kon haar ambitie, ook een podiumplek, in Moskou gauw opbergen. De Friezin kamp te dit weekeinde met buikgriep. „Ik kon het eerst nog wel binnen houden, maar het werd steeds er ger. Toen kwam alles eruit. Al dat reizen, steeds ander eten, mijn maag heeft het er maar zwaar mee. De kracht in mijn benen was weg." Leenstra meldde zich na de 1500 meter af Dat was om zich te sparen voor het WK Afstanden, eind maart in Heerenveen. De Vries wil breken met coach Timmer MOSKOU - Linda de Vries, die met een vierde plaats debuteerde op een WK allround, heeft geen ver trouwen meer in de samenwer king met coach Marianne Timmer van Liga. Dat leidt hoogstwaar schijnlijk tot een breuk na dit sei zoen, zei de schaatsster gisteren in Moskou. De Vries was in Rusland met twee de coach Rutger Thijssen van de ploeg, met wie ze het juist uitste kend kan vinden. „Ik wil graag met hem verder. Ik heb gezegd dat ik met Marianne niet meer verder wil." De Drentse mist een klik met de oud-wereldkampioene. „Ik heb nog nul reactie van haar gekregen dit weekend." De Vries was wel zielsgelukkig met haar eindklassering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25