zeeland 117 8 John Gorka kiest voor het verfijnde Avond met Van Kooten Kindertoneel in de Concurrent Muzikale ode aan Whitney Houston maandag 20 februari 2012 Acht koren doen mee aan de Zeeuwse voorronde voor het Nederlands Koor Festival, die zaterdag wordt gehouden in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. door Marius Roeting der van zangcompetitie. „Het maakt je scherper als koor én als dirigent. Vergelijk het met je huis dat is verbouwd. Als je dan bezoek krijgt, kijk je eerst nog eens met de ogen van een ander rond en zie je wat er nog verbeterd kan wor den. Dat in het toilet bijvoorbeeld nog dat kale peertje van het licht aan een draadje hangt. Zelf lette je daar al niet meer op." Als dirigent van Koor A58 heeft Van der Meule voor de NKF-voorronde gekozen voor een selectie uit de muzikale thriller Lijkzigt. De andere deelnemers zijn: Wille- brordensemble, Zoutelande; Sea Sound Singers, Vlissingen; Kioso Kyuwenda, Heinenoord; Zeek oraal, Groede; Zanggroep Kwint, Loon op Zand, Unanime, Zundert en Popkoor VOIX, Oud-Vosse- meer. Zaterdag 25 feb., Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 11.00 - 16.00 uur. Zie ook: www.koorpleinzeeland.nl. T e valt onmiddellijk voor zijn I stem. Met die diepe, donkere, I zwoele en zelfs ietwat sexy ba- riton kruidt John Gorka zijn fi losofische teksten. Die zijn niet diepgravend analytisch, wel kri tisch observerend. Geen wapenge kletter, wel de vinger op de zere plek leggend. De teksten zijn ly risch, zijn muziek melodisch, har monisch en verstild, transparant en toch onderhuids geraffineerd broeierig. Morgen treedt John Gor ka op in De Wegwijzer voor onge twijfeld een van de mooiste con certen van dit jaar. Gorka leerde de kneepjes bij de le gendarische Utah Phillips, snoepte wat weg bij Dylan, luisterde goed naar collega's waarmee hij samen werkte, zoals Nanci Griffith en Su- zanna Vega, maar behoort inmid dels zelf na een carrière van zo'n 25 jaar tot de toonaangevende sin- ger-songwriters uit Amerika. Toch krijgt de zoon van een Pool se emigrantenfamilie nog niet de roem die hij verdient. Ondanks de kwaliteiten van de zanger-gitarist blijft hij in alles bescheiden, voelt geen druk van de commercie en kiest vaak voor het verfijnde in plaats van het grootse. Writing in the margins is dan ook een sprekende titel van een van zijn cd's. Gorka koos bewust voor een terugkeer naar een klein, onaf hankelijk platenlabel Red House v Records na een periode bij major maatschappij Windham Hill, om dat zijn muziek daar beter een eer lijker tot zijn recht komt. De onderwerpen waarover Gorka schrijft en zingt zijn veelzijdig en breed. „Folkmuziek kan gaan over elk thema in het leven van men sen. Het is de complete vorm waar in gebeurtenissen worden uitge drukt in woorden. Ik haal mijn in spiratie uit allerlei zaken. Ik richt me op het menselijk bestaan en de mens in zijn omgeving. Mijn liede ren zijn niet gekoppeld aan speci fieke evenementen of voorvallen. Ik veralgemeniseer het zodat het John Gorka nog bestaansrecht heeft nadat de aanleiding overgegaan is." Het componeren is een bewust proces. „Er ontstaat een ritme in mijn hoofd waarop ik flarden van een tekst schrijf. Zo val ik van de ene in de andere regel en ontstaat een lied. Ik dwing mezelf om het schrijven als een dagelijkse activi teit op te vatten en zo minstens een song per maand te compone ren." Op zijn albums zijn de songs ver pakt in een intieme setting waar bij Gorka zichzelf op gitaar bege leidt, of ze gaan gepaard met een flinke brok soul met een heuse backingband. Live krijgen we vol gens Gorka de songs zo te horen als hij ze oorspronkelijk geschre ven heeft. Wat fier overeind blijft is die stem. Is dat nu een zegen of een beper king? „O, ik bewonder zangers met hoge stemmen. Maar ik zie de mijne niet als een beperking. Het is een extra instrument waarmee ik gevoelens uit ojm de juiste ex pressie mee te geven aan de woor den en het gat op te vullen wan neer er geen woorden mogelijk zijn." John Gorka, morgen in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. VLISSINGEN - Larissa de Keijzer en Derek Meijer, twee spelers van de Zeeuwse Komedie, hebben een ei gen kindertoneelvoorstelling ge maakt: Het jaar rond met Padder en Kik. Het is een verhaal over vriend schap eh verschillen en is bedoeld voor kinderen van 4 tot 8 jaar. De voorstelling wordt woensdag om 15.00 uur opgevoerd in café De Concurrent in Vlissingen. MIDDELBURG - De Grandpa Nick Sessieband brengt zondag in Café Schuttershof in Middelburg een muzikale ode aan de onlangs over leden zangeres Whitney Houston. Aan dit optreden werken drie zan geressen mee: Marjon van Iwaar- den, Claudia Wagenmakers en Romy Uitdehaag. Het optreden in Schuttershof be gint om 17.00 uur. VLISSINGEN - Onder de titel 'Een avond met Kees van Kooten' houdt de sponsororganisatie Part- nerwerk donderdag S maart in Cincity in Vlissingen een tweede bijeenkomst. Doelstelling is het voortbestaan van filmfestival Film by the sea te waarborgen. Van Kooten leest zijn korte verhaal Vlassingen voor dat Partnernet werk in een boekje uitgeeft. Ver der wordt Van Kootens favoriete film gedraaid en vertelt Gijs van de Westerlaken over crowd fun ding voor de verfilming van het boek Dorsvloer vol confetti Bestuursleden Diana Veneklaas Slots, Rob van der Meule en Suzanne de Bruin van de Stichting Koorplein Zeeland. De functie van voorzitter is nog vacant. foto Lex de Meester IN PLAATS VAN €50,- SWEETDEAL VAN DE DAG De mooiste nagels krijg je met een French manicure met 50% korting bij Nagelstudio Judith in Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17