Het onafwendbare lot van spectrum 10 Zaterdag 18 februari 2012 Staatssecretaris Henk Bleker (CDA, natuur) was deze week in Brussel om met Janez Potocnik, Eurocommissaris voor milieu, te overleggen over zijn alternatief voor de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder. De zoveelste laatste poging om de bijna 300 ha metende polder aan de rand van Zeeland te sparen. door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink Zeventien jaar geleden komt de Hertogin Hedwigepolder voor het eerst in het nieuws als mogelijk te ontpolderen gebied. Op 13 januari 1995 maakt de PZC melding van de kans dat de polder op de grens van Zeeuws-Vlaande- ren en België zal worden teruggegeven aan de natuur. Rijkswaterstaat laat een onderzoek uitvoe ren naar de mogelijkheden. Aanleiding: de verdieping van de Westerschelde waar voor Nederland en Vlaanderen een week later een verdrag zullen sluiten. De aanpas sing van de vaargeul, die later de tweede verdieping gaat heten, leidt tot verlies van natuurwaarden en die moeten worden ge compenseerd. Dijkgraaf Karei baron Collot d'Escury van het waterschap Hulster Ambacht reageert voorzichtig welwillend op het plan de Hedwigepolder onder water te zetten. Het belangrijkst is wat hem betreft dat met de grondeigenaren op een fatsoenlijke manier tot overeenstemming kan worden geko men over vergoeding van hun bezit. En na tuurlijk mag zijn waterschap niet worden opgezadeld met de kosten van de aanpas sing van dijken. Waarom is de Hedwigepolder zo interessant als ontpolderingsgebied? De Hedwigepolder is een van de zes Saef- tinghepolders die tussen 1805 en 1907 door de bedijking van de schorren van Saeftin- ge op de Westerschelde zijn gewonnen. De Hedwige - aanvankelijk Hertogin Hedwigpolder genoemd, maar later is er een 'e' bijgekomen - is de laatste. Ontpol dering van deze polder betekent dat het Verdronken Land van Saeftinghe weer gro ter en robuuster wordt. Dat zet voor de na tuur meer zoden aan de dijk dan wanneer 300 ha ergens geïsoleerd wordt ontpol- derd. Ter hoogte van de Hedwigepolder is de Westerschelde smal, zodat er bij flinke stormvloeden hoge waterstanden kunnen optreden. Een ontpolderde Hedwigepol der vergroot de korhberging en dat leidt tot - iets - lagere hoogwaterstanden in Ant werpen. Opoffering van de Hedwigepol der levert Antwerpen nog een voordeel op. Er ontstaat aan de rand van het haven gebied milieuruimte, waarmee nieuwe ha ven- en industriële activiteiten kunnen worden gecompenseerd. Hoe kan het dat de Hedwigepolder ondanks alle verzet tegen ontpoldering in beeld is ge bleven? Na het geharnaste en succesvolle verzet van de landbouw tegen ontpoldering als compensatie voor de tweede verdieping in 1996, laat minister van Verkeer en Water staat Annemarie Jorritsma-Lebbink een commissie onderzoeken wat op het gebied van natuurherstel wél mogelijk is. Die komt in 1997 met een pakket binnen- en buitendijkse natuurprojecten én met de vaststelling dat de Hedwigepolder de mees te kansen biedt in het kader van natuuront wikkeling. Nederland en Vlaanderen schetsen vervol gens in de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium (2001) een streefbeeld van veiligheid, toegankelijkheid en natuur lijkheid. Het begrip ontpoldering is er niet in te vinden. Misschien wel de geest van de tijd. Het zijn de jaren van het o-woord: een Zeeuw die deugt, rept niet van ontpol dering. Wanneer duikt de Hedwigepolder dan weer op? De eveneens door Nederland en Vlaande ren gezamenlijk opgestelde Ontwikkelings- schets 2010, waarin de langetermijnvisie wordt uitgewerkt, kent die terughoudend heid niet. In het voorjaar van 2005 presen teert de schets de Hedwigepolder samen met het Verdronken Land van Saeftinghe en de Belgische Prosperpolder als Groot-Saeftinghe: een robuust, aaneenge sloten natuurgebied van 3000 ha. Zo ver schijnt de Hedwigepolder eind 2005 ook in het verdrag tussen Nederland en Vlaan deren over de uitvoering van de Ontwikke- lingsschets. Op Nederlands grondgebied moet op een oppervlakte van 600 ha nieu we getijdenatuur komen. Geen compensa tie voor de ook in het verdrag geregelde derde verdieping - die wordt niet nodig ge acht, maar een aanzet voor herstel van de schade die het estuarium in de loop van tientallen jaren heeft opgelopen door in polderingen en verdiepingen. De helft van die 600 ha wordt in de vorm van ontpolde- ringsprojecten in de Hedwigepolder en bij het Zwin uitgevoerd - en door Vlaanderen betaald; de andere helft in het middenge bied van de Westerschelde, globaal tussen de lijnen Vlissingen-Breskens en Hans- weert-Perkpoldèr. Daarvoor neemt de pro vincie het voortouw. Klopt het dat Zeeland aanvankelijk vrede lijkt te hebben met de ontpoldering van de Hedwigepolder? De aandacht richt zich eerst op dat mid dengebied. Zodra de namen van mogelijk te ontpolderen polders opduiken (Van Hat- tum, Zuid- en Everingepolder op Zuid-Be veland en de Eendragt- en Hellegatpolder in Zeeuws-Vlaanderen) ontstaan in land- bouwkringen protesten. Ondanks het feit dat de georganiseerde landbouw bij de Ontwikkelingsschets en dus bij de Schelde- verdragen betrokken was. Naar aanleiding van die weerstand tegen ontpoldering zet de provincie de commissie-Maljers aan het werk met de opdracht -alternatieven te zoe ken. Dat lukt: Waterdunen, Perkpolder, Braak man-Noord en een aantal buitendijkse maatregelen kunnen ontpoldering in het middengebied voorkomen. In 2008 wordt een akkoord erover gesloten met de na- Ondanks af en toe fel verzei anti-ontpolderaars staat de Hertogin Hedwigepolder nog steeds op de nominatie om onder water te worden gezet. foto's Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54