?rt J Heros Sluiskil: Afval is grondstof Haven biedt perspectief voor de jeugd 1 Bij recyclingbedrijf Heros Sluiskil is het credo 'afval is grond stof'tot in alle vezels van de bedrijfsvoering geïntegreerd. „Wij zijn een innovatief bedrijf op het gebied van hergebruik van afval. Arie de Bode, directeur van Heros Sluiskil en Havenman 2011. De wereldwijde hoeveelheid af val neemt steeds verder toe. Wij leveren met onze activiteiten een belangrijke bijdrage aan het milieu door zoveel mogelijk afvalstro men voor hergebruik geschikt te maken. Zo komt er jaarlijks ruim 100.000 ton binnen aan huisvuil schroot en zo'n 500.000 ton aan AVI-bodemas. Dit wordt allemaal schoongemaakt in geavanceerde installaties. Er komen vooral ver schillende metalen en schroot bij vrij. Het schroot is voornamelijk bedoeld voor de staalindustrie. Het afval wordt dus nuttig herge bruikt in onze economie", aldus Arie de Bode, directeur van Heros Sluiskil, waar een zeventigtal vaste mensen werkzaam zijn. Heros is ideaal gelegen aan het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het bedrijf beschikt over een kade met een lengte van 500 meter en voorziet ook in goede opslagfaciliteiten. Overslag van zeevaart- naar bin nenschip en vice versa evenals tij delijke opslag van bulkmaterialen is mogelij,k. Het terrein van 45 hec tare is gelegen aan diep vaarwater en wordt mede ontsloten door het spoor en de weg. Nuttig hergebruik Verschillende typen producten zo als AVI-bodemas, schroot en afval water worden bij Heros bewerkt en geschikt gemaakt voor nuttig hergebruik. Deze materialen wor den overwegend per schip aan- en afgevoerd. De jaarlijkse overslag op de kade ligt om en nabij de 1.200.000 ton. Kernactiviteit is het opwerken van AVI-bodemas door alle metalen eruit te halen, zowel schroot als non-ferro meta len. Naast roestvast staal, koper, -messing, aluminium, zink en lood geldt dat ook steeds meer voor edele metalen als goud en zilver. Huisvuil en daaraan gelijkgesteld bedrijfsafval worden elders ver brand in de ovens, tegenwoordig Afval Energie Centrales genoemd. De daarbij ontstane AVI-bodemas wordt na opwerking als de secun daire bouwstof AEC-granulaat ge bruikt als ophoogmateriaal in met name de wegenbouw. Indien de assen daartoe geschikt zijn wor den deze in een vervolgproces bij Heros zodanig verder bewerkt dat ze als Heros-granulaat toepasbaar zijn in de betonwa'ren- en asfaltin- dustrie. De overige bij de opwer king vrijkomende materialen zijn veelal bestemd voor de staalindu strie. „In samenwerking met de TU Delft worden onze technieken steeds verder verfijnd. We zijn dan ook voornemens om halverwege dit jaar koper terug te winnen uit bodemas door middel van elek trolyse. Dit betekent naast onze veelal mechanische bewerkingen een aanvullende chemische be werking. Een novum!", aldus Arie de Bode. Heros Eco Park Heros Sluiskil heeft ook de be schikking over een biologische waterzuiveringsinstallatie. Deze installatie behandelt zowel eigen bedrijfsafvalwater als afvalwater van derden. Na strenge toetsing en metingen wordt het biologisch gezuiverd. Ook hierin staat de ont wikkeling niet stil. Zo is er recent een CMBR installatie in gebruik genomen. Heros Sluiskil is een be langrijke participant in het Biopark Terneuzen en het grensoverschrij dende Biobase Europe. De onder neming behoort net als de biomas sacentrale van Lijnco Green Energy en de biodieselfabriek van Goes on Green tot het Heros Eco Park Terneuzen. „Alles wat wij doen heeft een duurzaam karakter. Het afval gaat bij ons na een groot aan tal bewerkingen in de één of an dere vorm als grondstof of energie terug de welvaart in", legt Arie de Bode uit. De directeur van Heros Sluiskil is medio vorig jaar bij de Open Havendagen van Terneuzen uitgeroepen tot Havenman 2011 omdat hij de 'drijvende kracht' is achter de milieubewustheid van het afvalverwerkende bedrijf. HÊR05 Heros Sluiskil BV Oostkade 5, 4541 HH Sluiskil Tel: 0115-471258, Fax: 0115-472749 E-mail: info@heros.nl, www.heros.nl VLISSINGEN - Het onderwijsproject 'De Zeeuwse Haven' voor de groepen 7 en 8 van alle Zeeuwse basisscholen is koren op de molen van directeur Dick Schipper van Technocentrum Zeeland (TCZ). „Als voormalig directéur van Mari tiem Instituut De Ruyter vind ik het een hartstikke leuk project. Het Ne derlandse onderwijssysteem brengt met zich mee dat leerlingen zich al op betrekkelijk jonge leeftijd moeten kunnen oriënteren over hun keuzes voor de toekomst. Het is dus noodza kelijk dat ze zich hierover een goed beeld kunnen vormen. Het Zeeuwse havengebied en de havenbedrijven bieden met dit project de mogelijk heid om met een breed pallet van interessante, technische en havenge- relateerde functies kennis te maken." Dit gezamenlijke project van Techno centrum Zeeland, Zeeland Port Pro motion Council en Zeeland Seaports is ook een bewustwordingscampagne om de belangrijke economische waarde van het haven- en industrie gebied onder de aandacht van de jeugd te brengen. Het TCZ probeert een brug te slaan tussen onderwijs en bedrijfsleven. Een goede afstemming is essentieel met het oog op de (drei gende) krapte op de arbeidsmarkt, met name in de sectoren techniek en logistiek. Met het door Techno centrum Zeeland geïnitieerde project Bedrijf+School wordt concreet invul ling gegeven aan de wisselwerking tussen bedrijfsleven en onderwijs. Centraal is een database van ruim 300 Zeeuwse ondernemingen die door scholen benaderd kunnen wor den voor bijvoorbeeld bedrijfsbezoe ken, gastlessen, stages en docentsta ges op technisch gebied. Het vervoer van leerlingen naar bedrijven is via de Techniekbus van TCZ gemakkelijk en flexibel te regelen. Zo is het moge lijk om met de Techniekbus rondge leid te worden over de bedrijventer Dick Schipper, directeur van Technocentrum Zeeland. reinen en in de havengebieden. Ook bijzondere bestemmingen kunnen geregeld worden zoals bijvoorbeeld een bezoek aan Shell Moerdijk of de kerncentrale in Doel. Ook brengen soms scholen van buitenaf een be zoek aan Zeeland, zoals leerlingen uit Hellevoetsluis die binnenkort een kijkje komen nemen bij onder andere EPZin Vlissingen-Oost. Kassa „Het Technocentrum wordt gedragen door de Zeeuwse samenleving, hoe wel het draagvlak nog breder kan. Techniek is voor iedere gemeente belangrijk, ook als je geen bedrijf als Dow, Verbrugge of Kloosterboer binnen de grenzen hebt. Als bijvoor beeld de kassa het niet doet bij een recreatiebedrijf in Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland of Zeeuws- Vlaanderen is er al gauw een elektro- monteur nodig en is techniek ineens heel belangrijk. Mensen zouden de cruciale rol van techniek beter moe ten beseffen. Het is ook een misvat ting dat havenwerk vooral van doen heeft met vuil werk. Van een logis tiek medewerker, zoals een haven werker tegenwoordig meestal wordt genoemd, wordt veel kennis over de ladingbehandeling verwacht. Tege lijkertijd is veilig werken volgens de Arbo-regels van groot belang. Via het onderwijsproject, maar ook via de Open Havendag", samen met hun ou ders, kunnen de leerlingen een rond leiding krijgen bij de bedrijven in het havengebied. Vaak hebben de kin deren er geen benul van dal een ba naan per schip uit bijvoorbeeld Costa Rica is aangekomen in de haven van Vlissingen-Oost, een paar maanden bij Kloosterboer in de koelcel heeft gelegen en vervolgens via de groen teboer of de supermarkt thuis in de fruitmand terechtkomt; of per koel auto of binnenvaartschip doorver- voerd wordt naar Zuid-Duitsland of Luxemburg. En wat te denken van de kolen in de Kolencentrale of het staal van Outokumpu? Waar komt het van daan, waar gaat het naar toe en wat wordt er mee gedaan? En wat is de rol van een loods? We beogen mid dels het onderwijsproject leerlingen ervaringen op te laten doen, die ze hun verdere leven zullen bijblijven", vertelt Dick Schipper. Meisjes Primaire doelstelling van het Techno centrum is dat alle leerlingen, zowel jongens als meisjes, serieus nadenken over een beroepskeuze in de techni sche sector. „We willen laten zien hoe mooi, innovatief en uitdagend een carrière in de techniek kan zijn. Komende jaren willen we ons meer gaan richten op de meisjes want ook voor hen zijn er hele mooie kansen in de techniek. Uit onze analyses blijkt dat het aandeel van Zeeuwse meisjes en vrouwen in de techniek achterloopt bij de Nederlandse èn buitenlandse cijfers. Onderzoek heeft uitgewezen dat meisjes in diverse op zichten heel geschikt zijn* voor een baan in de techniek. Ze zijn vaak cre atiever en werken secuurder dan jon gens. Meisjes kunnen bijvoorbeeld uitstekend terecht als binnenhuisar chitect, logistiek planner of proces operator, maar ook als monteur. Mijn eigen auto wordt bijvoorbeeld door een jonge vrouwelijke monteur on derhouden. Belangrijk is dat zowel jongens als meisjes eerst een goed beeld krijgen bij de mogelijkheden voordat ze daadwerkelijk kiezen voor een richting techniek, logistiek, zorg of sport. Daarna pas volgt de keuze voor een specifiek beroep met de bij behorende opleiding.". Muziek van Techniek TCZ heeft een filmpje gemaakt waar in de veelzijdigheid van technici wordt getoond. Niet in het bezit van een QR Reader? Be- Jï]4J zoek dan www.tech- f nocentrumzeeland. nl om de Muziek van Techniek te bekijken. Z E E L A N Edisonweg 53b, Vlissingen Tel: 0118-486810 Fax: 0118-486811 Email: info@technocentrumzeeland.nl www.technocentrumzeeland.nl www.bedrijfplusschool.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 108