Eten, eten, eten en eten, vier keer per dag 261 zeeland GS: 'vinger aan pols Thermphos' Bleker: 'Ik hou vol en blijf 18.990, HZ danst voor Polen nOeveren Sturm Auto vrijdag 17 februari 2012 VLISSINGEN - Communicatiestudenten van de HZ dansten gisteren in de au la van hun school voor Poolse arbeidsmigranten. Ze wilden met hun actie positieve aandacht geven aan de Oost-Europeanen, als reactie op het om streden meldpunt van de PVV. De studenten hebben ook een Facebook-pa- gina geopend en een zogeheten lipdub gemaakt. foto Rubel Oreel zie ook www.pzc.nl/video door Frank Balkenende NIEUWDORP - De provincie zit Thermphos voldoende op de huid als het gaat om overtredingen van de milieuvergunning. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van de SP-staten- fractie. De SP vraagt zich af of de provincie wel doortastend genoeg is. Een jaar geleden werd de nieu we, aangescherpte milieuvergun ning van kracht en sindsdien zijn 36 milieuovertredingen vastge steld. De SP heeft twijfels of de provincie nog wel 'corrigerend en handhavend' optreedt. Statenlid jeroen van Dijen twitterde giste ren prompt dat hij in de commis sie ruimte, ecologie en water an dermaal vragen zal stellen over de handhavingsaanpak van Thermos. Volgens GS heeft de provincie de vinger goed aan de pols, daarbij verwijzend naar opgelegde dwang sommen. Een aantal is geschrapt omdat de fosforproducent de uit stoot van cadmium en zware meta len heeft teruggedrongen. Van een aantal dwangsommen is het be drag teruggeschroefd. Er hangen Thermphos momenteel nog twee dwangsommen boven het hoofd. Hoewel recent een cadmiumover- schrijding is gemeten, is de inzet van zwaardere sanctiemiddelen voor GS nog niet aan de orde. Thermphos heeft de uitstoot sinds 2010 met 90 procent verminderd. Eind maart worden de resultaten van een gezondheidsonderzoek naar de effecten van de uitstoot van fosforfabriek Thermphos ver wacht. is vertraagd. Bij de fabriek in het Sloegebied zijn metingen ge daan naar de uitstoot van dioxine. Ook is onderzoek verricht naar be paalde gevallen van kanker in de omgeving. De milieuproblemen ten spijt is Thermphos bezig te vergroenen. De fosforproducent wil in 2020 draaien op restfosfaten, die kun nen worden gewonnen uit riool water, slib en huishoudelijk gft-val. Ook kan mest worden ver werkt tot producten als kunstmest- vervangers en bodemverbeteraars. Thermphos wil daarvoor contrac ten sluiten met toeleveranciers. De omschakeling is nodig omdat het fosfaaterts, dat wordt gewonnen in de strook van de Spaanse Sahara tot Syrië, over dertig jaar op is. Fos faat is nodig voor de productie van voedsel. Met de transitie is hon derd miljoen euro gemoeid. Overi gens wil Thermphos de productie van speciale fosfaten afstoten, want die passen niet in de nieuwe strategie. Daarin werken momen teel acht mensen. De verzorging van de zee honden en zeeleeuwen is een intensief klusje. De die ren kun je niet, zoals de wa terglijbaan, even uitzetten. door Marcel Modde Met een bons legt Britta de Wolff het zware pak ingevro ren haring en cape- lin op het deksel van de diepvries. „Dit is alvast voor later. We zijn nu alleen al drie kwartier kwijt met het ont dooien van de vis. Echt niet leuk!" De dagelijks portie van de twee zeeleeuwen en vier zeehonden van Deltapark Neeltje Jans omvat in de winter bij elkaar 42 kilo. „We voeren en trainen drie, vier keer per dag. Eten, eten, eten en eten om een flinke vetlaag op te bou wen. Nu is dat vooral méér en vet tere vis. Bijna twee keer zoveel als ze in de zomer krijgen." En vitami nes. Britta propt een handvol blau we (aquavit) en rode pillen (ijzer) achter de kieuwen van de capelin. „Die geven we omdat ze dooie vis sen krijgen. Die kwaliteit is toch minder dan wanneer ze hun eten zelf levend vangen." Collega Rebecca is alvast begon nen met het voeren van Jens (4 jaar), Olaf (10), Bobby (12) en Rob (26). Ze laat de zeehonden netjes op een rijtje langs de steiger ko men. Britta wijst op de gekleurde plaatjes die aan de waterkant op het plankier zijn geplakt. „Elk dier 'Hee Fred. Hoe is het jongen? Hij is hier vorig jaar geboren en zat zielig te zijn.' heeft z'n eigen figuurtje. Rob bij voorbeeld heeft dat rood recht hoekje aan de zijkant. Het is de be doeling dat hij steeds daar op de steiger klimt. We zouden heel graag willen onderzoeken of ze de vorm en kleur herkennen. In de meeste parken wordt bijna niet ge traind met zeehonden. Maar ze kunnen eigenlijk heel veel. Je moet er alleen een hoop tijd in ste ken. Andere parken hebben dat niet, omdat ze liever iets doen met andere dieren. Onze zeehonden kunnen het meest van heel Euro pa." Britta pakt twee volle emmers vis mee en loopt naar het even verder op gelegen zeeleeuwenbassin. Bij het ijzeren hek naar het waterthea ter wacht op een duintje een meeuw met een lamme vleugel. „Hee Fred! Hoe is het jongen? Hij is hier vorig jaar geboren en zat zie lig te zijn", vertelt Britta. „Een sta giair heeft hem meegenomen naar huis en in bad grootgebracht. Sindsdien komt Fred hier iedere dag zijn harinkje halen. Eigenlijk mag dit niet, moet je de natuur z'n gang laten gaan. Maar ja...." In een hap en een slik laat de vogel de toe geworpen vis door z'n keel glijden. Na de tweede hipt Fred weer tevre den terug naar de strook strand in de baai. „Hij kan wel een beetje vliegen, maar is toch meer van de wandel." De blauwe stoeltjes van de lege tri bunes in het watertheater zijn wit uitgeslagen. Links in de hoek is een zeecontainer neergezet, be doelt als tijdelijke schuilhut voor Zuco en Bamba. „De sóórt is de kou wel gewend", grinnikt hun verzorgster, „maar zij niet. Deze mannen komen uit Spanje." Het is mogelijk de laatste winter van de vier jaar oude kolos sen op Neeltje Jans. Ze worden in geruild voor vier vrouwtjes. Ook al wegen ze zo'n driehonderd kilo, Zuco en Bamba zitten nog in de puberteit. „Ze worden straks écht heel groot. En dat zou nogal be dreigend kunnen overkomen op de bezoekers aan onze shows die graag met de dieren op de foto wil len. De vrouwtjes blijven een stuk kleiner." Bamba heeft honger. Terwijl Zuco lui in de luwte van de- tribune blijft liggen, hoeft Britta de leider van het stel niet aan te sporen om in beweging te komen. „Hee Zuco! Wat dacht je er van?" De grote rob briest even en wag gelt dan toch naar de rand van het bassin. Britta laat de dieren één voor één languit liggen, voor de standaard medische inspectie. Ze aait Bamba van kop tot staart op zoek naar oneffenheden en spreidt de vinnen om te zien of er geen wondjes aan zitten. Met een scherp fluitje maakt Britta duide lijk dat 'het kunstje' er op zit en be loont het goede gedrag met een handje vis. „Good boy! Bye, bye." De verzorgster zwaait naar Bamba en is pas tevreden als hij de groet met zijn rechter vin beantwoordt. „Good boy!" Voor iedere hap vis moet gewerkt worden. „Ze krijgen het wel eens makkelijk, maar alleen als ik dat wil. Ik blijf de baas!" Met een sierlijke duik in het ijskou de water verschalken Bamba en Zuco de laatste vissen voor die morgen. Voordat Britta de kans krijgt het toneel te verlaten, klim men de robber^ weer op de kant. Pruttelend... „Aaahh, getver! Er zit er één scheetjes te laten." Britta maakt dat ze wegkomt. „Lekker hè, die vette vis!" Britta de Wolff heeft 'haar' zeeleeu wen in de vijf maanden die ze nu op Neeltje Jans wonen, goed leren ken nen. foto Ronald den Dekker Klasse. Met een scherpe prijs. Mercedes-Benz door Jeffrey Kutterink EXTRA AANBOD: - Medianavigatiecenter voor 995,- - 16" Licht metalen velgen vooi 995,- BRUSSEL - Hoogst ongebruikelijk. Na een gesprek met de Europese Commissie roepen staatssecretaris sen of ministers zelden de pers bij een om te vertellen wat is bespro ken. Maar staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) deed dat gisteren wel. Niet zonder reden. Het zou de dag van de Westerschel- de worden, zei Bleker maandag al in Serooskerke. En dat werd het.. Nog voordat Bleker de kamer bin nenstapt van de Eurocommissaris, overhandigt Tweede Kamerlid Stientje van Veldhoven (D66) een brief aan Janez Potocnik. „Ik wil de Eurocommissaris symbolisch la ten weten dat er een heleboel Ne derlanders zijn die anders denken over'hoe je met de natuur zou moeten omgaan, die eraan hech ten dat we met elkaar afspraken hebben gemaakt en die vinden dat Nederland die afspraken moet na komen. Je kunt niet zeggen: de Grieken moeten hun afspraken na komen en zelf elke keer proberen om onder de regels uit te komen." Een boodschap die Potocnik in zijn oren heeft geknoopt, blijkt als Bleker dik een uur later dan ge pland de pers te woord staat. Hij spreekt van een 'open gesprek', waarin hij heeft 'ontkracht dat Ne derland niet werkt aan het herstel van de natuur in de Westerschel- de'. „Een groot deel is in uitvoe ring of er wordt binnenkort aan begonnen." Onderzoeksinstituut Deltares werkt het eerste deel van de alternatieve ontpolderingsplan- nen van het kabinet uit. „De ver wachting is dat het werk in het na jaar kan worden aanbesteed." Europa was en is nog steeds kri tisch over het alternatief Dat is na de vele brieven, uitleg en gesprek ken nog niet veranderd, erkent Ble ker. „Ook blijven twijfels over de wetenschappelijke onderbouwing. Daarom gaan we de komende week nader en intensief met elkaar spreken om te kijken of we tot el kaar kunnen komen." Daar komt de aap' uit de mouw. Het alternatieve plan bestaat uit drie stappen. Eén is de aanleg van laagdynamisch slib en twee is de Achter de schermen bij Neeltje jans J Deltapark Neeltje Jans ontwaakt uit z'n winterslaap. In de aanloop naar het nieuwe seizoen volgt de PZC de dierenverzorgers en technische dienst een aantal dagen. Vandaag deel twee van deze serie van drie verhalen. A160 EDITION 125 Leverbaar al vanaf Incl. metallic lak, sloelcomfortpakket, airconditioning, Audio 20, Bluetooth telefoonvoorbereiding, vloermatten tapijt. Ook leverbaar in 20% bijteilings uitvoering. Klantvoordeel tot €4.258,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54