M adeirese geranium 41 wonen T 3 Mama, mag ik een ballon? Eenoogspiegel Facetten vrijdag 17 februari 2012 foto RvdK Eilanden hebben vaak een eigen flora en fauna. Denk aan de Galapagos-eilanden, be roemd van Darwin of aan Tasmanië, met al zijn bui deldieren. En ook aan on ze eigen Waddeneilanden, Geranium madeirense. die bekendstaan om hun rijkdom aan orchideeën en vogels. Nu liggen Texel en Ter schelling te dicht bij het vasteland om heel eigen soorten te hebben, maar geïsoleerde eilanden als Madeira kennen aller lei planten en dieren die nergens anders voorkomen. Of liever gezegd: kenden. Want nieuwe bewoners nemen nieuwe soorten mee, waartegen inheemse planten en die ren geen verweer kennen. Madeira is wel één grote bloe menzee, maar die bloemen komen uit Australië, Zuid-Afri- ka, Zuid-Amerika en alle andere hoeken van de wereld. Echt autochtone Madeirese planten groeien er bijna niet. De paar inheemse planten die de invasie van vreemde plan ten én de vraatzucht van geiten overleefden, hebben zich te ruggetrokken op berghellingen. Denk aan rozen, goudsbloe men en geraniums die alleen op Madeira voorkomen. En natuurlijk in tuinen over de hele wereld. Want de geranium van Madeira, Geranium madeirense, is in turnkringen een statussymbool. Geranium madei rense is niet moeilijk te kweken, maar de opkweek van de plant vraagt toewijding. Bovendien is de plant monocarpisch; hij sterft na de bloei. Planten worden over het algemeen ingedeeld in eenjarige, tweejarige en vaste planten. Daarnaast be staat er een groep planten die er een flinke tijd over doet tot bloei te komen en die daarna doodgaat. Die planten zijn monocarpisch. Het bekendste voor beeld is de 'ïoo-jarige aloë'. Dat is geen aloë, maar een agave. En hij bloeif niet na honderd, maar na acht tot twintig jaar, maar dat doet er niet toe. Hij groeit een aantal jaren, bloeit en gaat daarna dood. Om terug te komen op Geranium madeirense: je zaait de plant in het voorjaar. Zaad is makkelijk te krijgen. Het zaad kiemt zonder problemen en de jonge plantjes worden elk in hun eigen potje opge pot. Je kunt de planten jaren in een potje houden, maar dan bloeien ze niet. Dat gebeurt pas als je de plant in een grote pot zet. Formaat metselkuip is ideaal. Daarin groeit de geranium in één seizoen uit tot een reus van meter hoog te en doorsnede, met duizenden lila bloemen. Vaak zal de plant in een grote pot in hetzelfde seizoen nog bloeien, soms gaat er een winter overheen. "Dat is problematisch, want waar laat je 's winters een plant in zo'n grote pot? Geranium madeirense is niet winterhard. Dat is de belangrijk ste reden waarom je hem alleen bij gedreven plantenliefheb bers tegenkomt Vóór de plant - na de bloei - op de com- posthoop belandt, is het handig zaad te verzamelen. Is het de moeite waard eèn plant op te kweken die na de bloei sterft? Ik wil niet moraliseren, maar het is wél verlei delijk een parallel met ons eigen leven te trekken. Wat is er toch veel mogelijk op het gebied van verlichting! Op vérlichtingsbeurs Euroluce zul len in april de oeh's en aah's ook vast niet van de lucht zijn, want het ene ontwerp is nóg spraakmakender dan het andere. Datje daarbij niet over de top hoeft te gaan met exotische mate rialen, bizarre vormen of ruimte vaarttechniek, bewijst Estiluz met zijn Balloon t-3052, die ook in Milaan te zien zal zijn. Laat je niet misleiden door de saaie naam die de Spaanse fabrikant heeft bedacht; het is een plaatje. Vooral de variant voor plafondbe vestiging - er is ook een muur model - lijkt precies op een bal lon, inclusief het snoertje dat in de vorm van een 'schakeltouw tje' onderaan de bol van poly ethyleen bungelt. Superleuk op een kinderkamer! Interesse? De lamp kost 260 euro en is te bestel len via: http://bit.ly/zHQorY Spiegels zijn een sieraad in het interieur. Ze reflecteren licht en zijn nog praktisch ook. Al vallen deze (Franse) exemplaren - vorige maand gespot tijdens de beurs in Parijs - vooral op vanwege hun poëtische verschijning, door Renske Schriemer foto's PR SI www.moustache.fr en ongevaarlijke eenoog, dat is Cyclope. lonna Vautrin, een van Frankrijks rijzende ontwerp sterren, ontwierp de tafelspiegel voor het Fran se merk Moustache. Vautrin en Moustache zijn aan elkaar gewaagd: beiden gloreren in even praktische als poëtische ontwerpen. Zo durft Moustache het aan om subtiel bewerkte, marmeren platen te verko pen als vaas. In het gaatje in de plank past een takje of bloem, dankzij een opstaand randje blijft water als een spiegelend vlak op het marmer liggen. Of wat te denken van een klein en rond, onzichtbaar bevestigd wandplankje, niet groter dan een royaal bierviltje? Moustache maakt het en propageert daar mee het etaleren van dat ene mooie, ja wat? Een vaasje, een Mariabeeldje? De in Parijs wonende en werkende lonna Vautrin werkt sinds vorig jaar- voor zichzelf, na eerst een paar jaar in de studio van de gebroeders Bouroullec te hebben gewerkt. en spiegel als een object. Of een interieurob ject dat spiegelt. Zo zijn de Akté, Augé en Nymphé - spiegels van de Franse ontwerper Samuel Accoceberry - het best te typeren. Hij be dacht een serie spiegels van dunne, rechthoekige pla ten gepolijst roestvrij staal, waar hij een aantal scher pe vouwen in maakte. De kleinste spiegel, een tafel model, kreeg de vouw in het midden. De middenva riant vouwde Accoceberry in drie diagonale vou wen, bij de hoge staande spiegel zijn de vier hoeken schuin naar achteren weg gevouwen. Niet alleen de spiegels waren een opvallende verschijning op de Pa rij se beurs vloer, ook het merk waarbij hij dat deed, sprong in het oog. Marcel By, een piepjong Frans la bel, presenteerde in januari de eerste collectie. Initia tiefnemers zijn de ontwerpers Stephan Lanez en Jean-Jacques Lejal. De twee willen ambachtelijk wer kende bedrijven koppelen aan eigentijds ontwerp. SI www.marcelby.fr Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 www.bovenenbeneden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40