Westen laat Liga de kar trekken in &WIN 81 buitenland 0909-5010558 Iraniër' gooit bom naar politie in Voor 11 winnaars: twee chique onverwoestbare Blunt storm pa ra plu's woensdag 15 februari 2012 Draaiboeken Libië niet opgeborgen President Assad pleegt geweld tegen zijn eigen bevolking. Nog steeds grijpt niemand in, zoals vorig jaar bij Kaddafi. Het optre den van landen en leiders ver toont echter wel overeenkom sten met wat vooraf ging aan het ingrijpen in Libië. door Carel Goseling Syrië is geen Libië; westerse diplomaten blijven het her halen. Daar waar in Noord-Afrika de interna tionale gemeenschap binnen een maand na de start van de opstand tegen Muammar Kaddafi besloot militair in te grijpen, is er in Syrië, waar burgers al een jaar te hoop lo pen tegen president Bashar al-As- sad, niets gebeurd. Het draaiboek-Libië is desondanks niet opgeborgen. Een aantal hoofd stukken zijn voor het geval 'Syrië' herlezen. En de woorden worden in daden omgezet. Zo zijn er, net als bij Libië, financiële en economi sche sancties afgekondigd. Er wordt druk overlegd met vertegen woordigers van het Syrische ver zet. Formeel gaat het daarbij welis waar niet over wapenleveranties, informeel uiteraard wel. Net zoals het gaat over financiële en logistie ke steun vanuit het Westen, zelfs op militair terrein. De VS, Israël en Jordanië hebben hun geheime diensten opdracht ge geven alle aandacht op Syrië te richten. De VS luisteren actief ge sprekken af van hoge Syrische functionarissen, zo achterhaalde CNN. Spionagevliegtuigen maken voortdurend opnamen boven Sy rië van onder meer troepenbewe gingen. Strategische doelen wor den in kaart gebracht. Overmorgen bespreken de Franse president Nicolas Sarkozy en de Britse premier David Cameron in Parijs hoe zij kunnen bijdragen aan de bevrijding van Syrië. Een kopie van hun optreden rond Li bië. Volgende week dinsdag vindt in Tunis een bijeenkomst plaats van landen die zich, in democrati sche zin, 'Vriend van Syrië' be schouwen. Daar komen vertegen woordigers van de VS, EU-lidsta ten en Arabische landen, leden van de Arabische Liga. Voor Libië werd ook een 'Vrienden van Li- bië-groep' gevormd; naties die zich inzetten voor een vrij en de mocratische Libië zonder dictator Onder dekking van een gewapende verzetsstrijder, vluchten inwoners van daarmee te ontkomen aan oprukkende tanks van het Syrische leger. Kaddafi en zijn kliek. De initiatieven worden genomen nu er via de VN-Veiligheidsraad vooralsnog geen mogelijkheden zijn Assad op de knieën te dwin gen. Rusland en China wijzen in ternationaal ingrijpen af, tenzij het Syrische bewind er zelf mee in stemt en de te nemen maatregelen ook de opstandelingen betreffen. Het idee van de Arabische Liga om samen met de VN waarne mers dan wel vredessoldaten naar Syrië te sturen - nadat een eerdere Liga-missie is mislukt - is ge doemd te falen. Assad heeft laten weten geen enkele buitenlandse speurneus en geen enkele soldaat te zullen toelaten. Zonder een ak koord van Damascus wijst Mos kou een missie af. Bovendien moet er wat de Russen betreft eerst vrede heersen in Syrië. Het wapengeweld in Syrië gaat on dertussen onverminderd voort. Volgens Navi Pillay, VN-commissa- ris voor de mensenrechten, pleegt het Syrische regime misdaden te- de Syrische stad Idlib een busje in om foto AP gen de menselijkheid. In Damas cus liet een zegsman weten dat de overheid vastbesloten is het verzet te vernietigen. Het aantal doden als gevolg daarvan in Syrië nadert de 7000. Bij Libië greep het Westen niet mi litair in voordat de Arabische lan den daar groen licht voor gaven. Bij Syrië trekt de Arabische wereld de kar, en twijfelt het Westen. De afkeer van Kaddafi was uiteinde lijk voldoende; bij Assad is de grens, kennelijk, nog niet bereikt. BANGKOK - Een vermoedelijk Iraan- se man is gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok ernstig ge wond geraakt toen hij een bom naar de politie probeerde te gooien. Dat meldden politie en re gering gisteren. De man, die Iraanse identiteitspa pieren bij zich had, zal zijn benen moeten missen. In het huis dat hij huurde in het centrum van de stad, zou zich ook een explosie hebben voorgedaan. Drie mannen zouden het pand daarna zijn ont vlucht. Een van hen gooide een ex plosief naar een taxi die weigerde PARIJS Sarkozy 'herkiesbaar' De Franse president Nicolas Sarko zy (57) maakt vandaag bekend dat hij in april meedoet aan de presi dentsverkiezingen. Dat hebben bronnen binnen het presidentiële paleis gisteren gezegd. Sarkozy is vandaag vanaf 20.00 uur te gast bij de televisiezender TFi. Sarkozy heeft nog altijd niet verklaard dat hij herkozen wil worden. JUBA Aanval op Zuid-Sudan Sudanese vliegtuigen hebben lucht aanvallen uitgevoerd in Zuid-Su dan, enkele dagen nadat beide lan den een niet-aanvalsverdrag had den getekend. Dat heeft een Zuid-Sudanese legerwoordvoerder gisteren gezegd. Door de bombar dementen zouden vier Zuid-Suda nese militairen gewond zijn. WASHINGTON Obama ferm tegen Xi De Amerikaanse president Barack Obama heeft gisteren tegen Chi na's vicepresident Xi Jinping ge zegd dat diens land zich aan de 'economische verkeersregels van de wereld' moet houden. Xi be zocht het Witte Huis. Hij neemt naar verwachting eind dit jaar het roer over in de Volksrepubliek. MANAMAH Bahrein onrustig De politie in Bahrein heeft gisteren demonstranten verjaagd die pro beerden vanaf de stadsranden naar het centrum van de hoofdstad Ma- namah te marcheren. Zij wilden daar herdenken dat een jaar gele den de opstand voor meer demo cratie begon. De massaal aanwezi ge politie zette onder meer traan gas en rubberkogels in. PARIJS Virus op 94 bedrijven In het noorden van Frankrijk zijn 94 boerenbedrijven getroffen door het Schmallenbergvirus. Dat maak te het Franse landbouwonderzoeks instituut Cirad gisteren bekend. Het virus leidt tot misvormde of dode jongen bij diergeboorten. In Nederland is het virus al op 96 be drijven aangetoond. ROME Sneeuwschade Italië Door de sneeuwval van de afgelo pen dagen is forse schade ontstaan aan een aantal historische gebou wen in Italië. In Rome zijn brok stukken van het Colosseum geval len en in Urbino zijn enkele ker ken deels ingestort. Ook is water schade ontstaan aan de middel- eeuwse Dom van Urbino. €0,60 per gesprek Bel naar: t.w.v. €139,80 Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 (€0,60 per gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 16 februari 2012. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595) Ze zijn stormbestendig, veilig en niet in de laatste plaats: heel erg mooi! Deze stormparaplu van het Nieuw-Zeelandse merk Blunt is echt onverwoestbaar. U krijgt een Blunt Original en een Blunt XL, beide met bijbehorende hoes/draagtas. Het is iedereen wel eens overkomen: het regent, het waait en een harde windvlaag komt onder de paraplu. Grote kans dat hij daar niet tegen bestand is. En dat is precies het grote verschil met de Blunt Umbrella! De gepatenteerde "Blunt technology" maakt deze paraplu onverwoestbaar. Bovendien heeft hij een uniek design: geen scherpe punten, maar ronde uiteinden, zodat je er veilig mee over straat kunt. De Blunt Umbrella is verkrijgbaar in de kleuren zwart, grijs, rood, blauw en geel. Voor meer informatie kijk op www.bluntumbrellas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8