binnenland 17 is in het geding Dure fout in gasnota verdwijnt Heibel over werk Heyboer Strijd tegen uitval voortijdige schoolverlaters gaat moeizamer woensdag 15 februari 2012 Premier Mark Rutte door Annemieke Kooper DEN HAAG - Het aantal leerlingen dat zonder diploma de school ver laat, blijft dalen. Maar het terug dringen van de uitval gaat wel steeds moeizamer. In de provincies Drenthe, Overijs- 'sël, Brabant en Limburg stijgt de uitval sinds 2009 weer. Als scholen en de overheid niet snel actie ondernemen, wordt het vrijwel onmogelijk de uitval in 2016 te beperken tot maximaal 25.000 jongeren zoals minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs, CDA) wil. Dat blijkt uit cijfers van het minis terie van Onderwijs die vandaag worden gepresenteerd. Vorig schooljaar stopten 38.600 jongeren tussen de elf en 22 jaar met hun middelbare school of hun middelbare beroepsopleiding, terwijl ze die nog niet hadden afge rond. Een jaar eerder waren dat er nog bijna 40.000. In het schooljaar 2005/2006 waren er 53.000 uitval lers. Weliswaar daalt het aantal school verlaters landelijk gezien en gemid deld per provincie nog steeds, de afname stagneert. In het voortge zet onderwijs neemt het aantal uit vallers helemaal niet meer af, waar door zij afhaken is echter niet hele maal duidelijk. Op de hoogste ni veaus van het mbo blijft de afna me steken, doordat jongeren de kwaliteit van hun opleiding niet goed genoeg vinden. Ook is de overgang van het vmbo naar het mbo voor sommigen te groot. Van Bijsterveldt vindt dit zorgelijk en gaat daarom in maart afspraken maken met scholen en regionale opleidingscentra (ROC's) om het aantal uitvallers verder terug te dringen. Die instellingen moeten jongeren beter begeleiden bij hun studiekeu ze, eerder melding maken van spij belende leerlingen en jongeren die niet meer leerplichtig zijn, stimule ren toch hun diploma te halen.- Ook krijgen scholen de komende jaren net als nu geld wanneer ze potentiële uitvallers binnenboord houden. Het kabinet stelde zich eerder al ten doel dat aantal in 2012 te beper ken tot 35.000 jongeren, de helft van het aantal uitvallers in 2002. Dat is nodig, omdat jongeren met een diploma op zak minder snel in de criminaliteit terecht komen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsvrouw dat ze die eerdere doelstelling eigenlijk al heeft gehaald, omdat de afgelopen jaren vierduizend jongeren ten on rechte zijn meegeteld. Het werkelij ke aantal uitvallers kwam daarmee vorig jaar al uit op 34.600 jonge ren. meense media weten niets meer te kunnen doen dan haar zorg uit spreken. Er is geen Europese wet geschonden, Nederland straffen kan dus niet. Of het Europees Handvest voor de Rechten van de Mens in het ge ding is, is onduidelijk. En als het al zo is, moet de regering zelf optre den. De PW is immers 'slechts' een politieke partij, mét vrijheid van meningsuiting. Het is nog niet zo ver dat Neder land in hetzelfde rijtje wordt gezet als Hongarije, dat de toorn van Eu ropa over zich afriep door een om streden nieuwe grondwet en me diawetten en een dictatoriaal op tredende premier Viktor Orban. Den Haag kan in Brussel best nog een potje breken, maar dat komt in het geding als de Europese speel ruimte van het Nederlandse kabi net wordt bepaald door de PW, en Rutte dat over zijn kant laat gaan. De premier heeft op de EU-top van begin maart nog wel wat uit te leggen. En te lijmen. zie onze website:binneniand Reageer op de stelling: 'Rutte moet reageren op meldpunt' m<<X-BWZSSSS^e^aXSii6SS6S£SSSeSfX^Bi AMSTERDAM - Een jarenlange vete tussen de vrouwen van wijlen An ton Heyboer en twee kunsthande laren is geëxplodeerd, nu taxateur Willem dè Winter een onderzoek is begonnen naar de collectie van de Anton Heyboer Winkel aan de Prinsengracht. De Winter heeft sterke vermoe dens dat de werken vals zijn. Om dat de taxateur - bekend van Tus sen Kunst en Kitsch - aan de bel heeft getrokken, is de tentoonstel ling 'Missing years' in Kasteel het Nijenhuis bij Heino op losse schroeven komen te staan. De handelaren Georges Knubben en Couzijn Simon hebben hun ex positie teruggetrokken. Simon: „Het museum wilde dat we de ten toonstelling 'Missing years?' zou den noemen. Met een vraagteken. Maar dat wilden we niet. Dat vraagteken raak je nooit meer kwijt, zegt onze advocaat." In de tentoonstelling, die zondag Anton Heyboer zou beginnen, zouden 150 etsen en schilderijen uit Heyboers Haar lemse periode, tussen 1953 en i960, worden getoond. Volgens Simon komt het werk uit de erfenis van Heyboers toenmali ge vriend en kunstschilder Josef Santen. „Via een kennis zijn de werken bij ons gekomen. We hebben ook een brief waarin Heyboer afstand doet aan Santen." De kunsthandelaren denken dat de taxateur door de vrouwen van Heyboer wordt ingehuurd, omdat ze jaloers zijn. „Zij worden ge woon weggevaagd. Dit is het mooi ste werk dat ooit van Heyboer ge toond is." „Wij houden ons daar helemaal niet mee bezig", zegt Lotte Hey boer. „Het enige wat wij weten, is dat wij Tons hand niet in de wer ken herkennen en dat verzame laars twijfelen aan de echtheid." Lange tijd was onduidelijk of de werken uit de Haarlemse periode überhaupt nog bestaan, omdat Heyboer zelf beweerde dat hij ze had vernietigd. Mensen die twijfelen, kunnen vol gens de vrouwen op 26 februari te recht bij het Museum ]an van der Togt, waar De Winter werk van Heyboer taxeert. DEN HAAG - Huishoudens gaan van af volgend jaar betalen voor hun werkelijke gasverbruik. Ze hebben ruim vijftig jaar lang meer gas be taald dan het energiebedrijf heeft geleverd. Gas wordt warmer en zet uit in de woning, waardoor de meter meer kubieke meters gas telt dan er de woning binnengegaan zijn. Ener giebedrijven hebben daardoor ja renlang honderden miljoenen eu ro's aan 'meetwinst' opgestreken, terwijl de staat eveneens miljoe nen binnenhaalde aan onterecht geïncasseerde btw en milieubelas ting. Aan deze situatie komt vol gend jaar een eind. De Nederland se Mededingingsautoriteit wil in 2013 de administratieve tempera tuur aanpassen waarmee netbe heerders het gasverbruik meten. Nu wordt bij vaststelling van het verbruik een temperatuur van 7 graden berekend, vanaf volgend jaar is dat 15 graden, waarmee 'het verschil van 2 procent gas dat te veel wordt berekend vrijwel ver dwijnt', aldus Netbeheer Neder land, de brancheorganisatie van netwerkbedrijven. pagina 10/11: bedrog in meterkast heeft beantwoord over de omstreden PVV-site. foto Roel Rozenburg/ANP KORTING SWEETDEAL VAN DE DAG Geniet samen bij O lijf SpaSl compleet luxe Spa voetpakking-arrangement voor 2 personen! van een weldadig en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7