Zwijgzaamheid breekt Rutte op 61 binnenland Imago Nederland Toeslag kindopvang laat meer moeders werken Terwijl premier Mark Rutte de ophef over de PW-site voor lastige Oost-Europeanen probeert te sussen, zijn politiek Den Haag en Brussel in alle staten over het initiatief. Nederlander overleden in Uganda DE LAATSTE WONING TE KOOP! woensdag 15 februari 2012 'Geert Wilders gooit regelmatig een rood stuk vlees in de arena, in de hoop dat we er met zijn allen op springen' Dat Rutte niets wil zeggen over het 'Polenmeldpunt', is begrijpelijk want zijn partij vist in dezelfde vijver als de PW. Maar handig is zijn houding niet. door Frits Bloemendaal Al vanaf het begin van de kabinetsperiode geldt bij de VVD intern de af spraak: reageer niet als de PW provoceert. Je maakt Wil ders en zijn partij alleen maar be langrijker. Tot dusver lukt het de WD-fractie goed de kiezen op el kaar te houden. Bijvoorbeeld als Wilders of een partijgenoot Grie kenland beschimpt. Of als lob Co- hen of zijn fractiegenoot Nebahat Albayrak wordt geschoffeerd. Toen Wilders en premier Rutte elkaar tijdens de Algemene Beschouwin gen in de haren vlogen ('doe eens normaal, man'), bleef WD-fractie voorzitter Stef Blok zitten. Voor Rutte zelf ligt het moeilijker. Ook hij probeert nadrukkelijk vooral niet op Wilders' provoca ties te reageren. „Wilders gooit re gelmatig een rood stuk vlees in de arena, in de hoop dat we er met zijn allen op springen", is zijn stan daardverweer. Alleen toen hij tij dens de Algemene Beschouwin gen zelf werd aangevallen, moest hij wel iets terugzeggen. Maar voor het overige geldt ook voor Rutte het electorale argu ment: hoe meer je op Wilders rea geert, hoe groter je hem maakt. En aangezien de PW in dezelfde vij ver van kiezers vist als de WD, kan Rutte zich dat niet veroorlo ven. Dat zijn coalitiepartners van SP had in 2006 al meldsite voor Polen DEN HAAG - De PW is niet de eer ste politieke partij die een meld punt opzet over Oost-Europese ar beidsmigranten. De SP presenteer de zes jaar geleden al een rapport over concurrentievervalsing op de arbeidsmarkt door Polen, geba seerd op onder meer honderd mel dingen die burgers op de SP-websi- te konden doen. Volgens dat SP-rap- port werken Polen vaak voor veel minder salaris dan Nederlanders, in allerlei branches. Over overlast door Polen, waar de PW-site wel nadrukkelijk naar vraagt, wordt in het rapport niets gemeld. Ook de Italiaanse partij Lega Nord wil een soortgelijke website in het leven roepen, zo bleek gisteren. het CDA dat wel doen, is hun zaak, vindt hij. Die partij zit in een moeilijk parket, omdat een flink deel van de achterban grote moei te heeft met de samenwerking met de PW. Door Wilders van repliek te dienen hoopt het CDA die groep tevreden te stellen. Het is daarom niet verrassend dat Rutte rondom het meldpunt Oost-Europeanen van de PW op nieuw kiest voor stilzwijgen. Maar deze keer lijkt hem dat op te bre ken. De kritiek op dat meldpunt zwelt met de dag aan, niet alleen in Nederland, maar in heel Euro pa. Hetzelfde geldt voor het onbe grip dat Rutte, als boegbeeld van de Nederlandse regering, er niet nadrukkelijk afstand van neemt. Die kritiek komt ook uit Rutte's achterban: ondernemers die Polen en andere Oost-Europeanen hard nodig hebben, of zaken doen in landen waar de weerzin tegen de xenofobie in Nederland toeneemt. Zelfs binnen de WD begint het te rommelen: Hans van Baaien, de aanvoerder van de liberalen in het Europees Parlement, noemt het meldpunt 'vulgair' en 'misselijkma kend' en vindt dat Rutte zich er openlijk van moet distantiëren. Met het formele standpunt dat het geen website van de regering is, komt de premier niet meer weg, is de algemene teneur. Hier staan im mers Nederlandse belangen op het spel: voor de eerdergenoemde on dernemers, maar ook voor de rege ring zelf, die andere lidstaten no dig heeft om de eigen belangen te kunnen behartigen. Misschien hoopt Rutte stiekem dat Wilders met zijn website zijn eigen glazen ingooit, omdat hij de steun van andere Europese landen om de immigratie te beperken nu wel helemaal op zijn buik kan schrijven. Maar de Nederlandse be langen reiken veel verder dan dat ene onderwerp. Zo wil Rutte graag in het kielzog van Duitsland een grote speler zijn bij het aanpak ken van de Europese schuldencri sis. En Nederland verdient verre weg het meest in Europa. Als de ir ritatie oploopt, is een handelscon flict snel geboren. Rutte lijkt er op te rekenen dat hij de rimpels in de marges van Europese ontmoetin gen kan gladstrijken. Anderen zijn daar minder zeker van. Zij vrezen dat het aanzien én de invloed van Nederland tanen, doordat Rutte zo nadrukkelijk zwijgt. door onze correspondent Hans de Bruejn BRUSSEL - Het PW-meldpunt voor klachten over Oost-Europeanen is niet alleen de betrokken landen in het verkeerde keelgat geschoten. EU-diplomaten en eurocommissa rissen spreken hun zorg uit, euro parlementariërs reageren veront waardigd en het internationale Brusselse perskorps heeft de laat ste dagen bijna net zoveel aan dacht voor Nederland en de PW-actie als voor de Griekse cri sis. „Het is niet goed voor Neder land", zeggen EU-fimctionarissen. Rutte kan nog zo relativerend doen maar in Europa wordt Neder land er als land op aangekeken. EU-diplomaten uit de Oost-Euro- pese lidstaten begrijpen best dat het om een ook in Den Haag om streden actie van een politieke par tij gaat, en dat de regering er niet achter staat, maar het wekt be vreemding dat Rutte er niet feller afstand van neemt. Kan dat Nederland gaan opbre ken? Formeel niet. De Europese Commissie laat dag na dag op vra gen van Poolse, Hongaarse of Roe- DEN HAAG - De 49-jarige Mark Nat- erop uit Meppel is zondag overle den tijdens zijn verblijf in het Ugandese dorp Kitojo. De oud-Raaltenaar was sinds half december op bezoek bij zijn broer Bas, die werkt voor de Stichting Se cond Home Kitojo. Naterop werd bewusteloos aangetroffen op de ve randa van een hotel. Hij is in coma geraakt en overleed kort daarna in het plaatselijke ziekenhuis. Volgens het Ugandese dagblad New Vision zou een jongen de oud-Raaltenaar bewusteloos heb ben aangetroffen. Volgens het blad is hij mogelijk vergiftigd en zijn bloedmonsters afgenomen. DEN HAAG - Op de arbeidsmarkt zijn steeds meer werkende moe ders te vinden, dankzij een hogere toeslag voor kinderopvang en een hogere korting voor alleenstaande ouders of ouders die minder ver dienen. Daarnaast werken moe ders langer door deze overheidsre gelingen. Tussen 2005 en 2009 leverde het overheidsbeleid per saldo onge veer 30.000 volledige banen op, al dus het Centraal Planbureau (CPB) gisteren. Om dit te bereiken gaf de overheid ongeveer 100.000 euro uit per extra baan. De totale uitgaven voor kinderopvang ste gen tussen 2005 en 2009 van 1 naar 3 miljard euro, die voor een korting voor alleenstaande of min der verdienende ouders van 0,3 naar 1,3 miljard euro. Wel zijn alleen middelbaar en hoogopgeleide vrouwen meer gaan werken (ruim een uur per week). Het CPB denkt dat dat komt doordat de ouderbijdrage voor lagere inkomens weinig is ver anderd. Op het aantal werkende vaders had het stimuleringsbeleid geen ef fect. Middelbaar opgeleide vaders gingen gemiddeld wel 40 minuten per week minder werken. Laag- en hoogopgeleide vaders bleven onge veer hetzelfde aantal uren werken. Premier Rutte staat de pers te woord nadat hij in de Tweede Kamer vragen WIJ KOPEN UW HUIDIGE WONING, vraag naar de mogelijkheden. ONTWIKKELING: VERKOOP: ^e'- www.neeskens.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6