Club van 111 is voor alle carnavalsfans 241 zeeland Oproep tot verbod van spuitconfetti Oplossing voor Akketuut Boeiende geschiedenis van 850 jaar Hengstdijk in boekvorm vastgelegd regioagenda woensdag 15 februari 2012 Trots door Romain van Damme en Henk Boot SAS VAN CENT - Een nieuwe poging van carnavalsvereniging De Bete koppen uit Sas van Gent om het gebruik van spuitconfetti aan ban den te leggen, is niet gelukt. „We hebben een tijdje geleden de gemeente Terneuzen gevraagd of het verboden kon worden", zegt secretaris Michel Noët. „We vroe gen een verbod op de verkoop én het gebruik van de spuitconfetti." Het antwoord van de gemeente Terneuzen was teleurstellend. „We delen de ergernis en moeten ook de nodige moeite doen om straat- meubilair schoon te maken", zegt een woordvoerster. „We hebben gekeken of een ver bod mogelijk is, maar dat ligt juri disch heel moeilijk. Je kunt dat spul in diverse winkels kopen en handhaven is vrijwel niet te doen. Het enige wat we kunnen doen, is de mensen vragen het spul niet te gebruiken." De spuitconfetti is al jaren een doorn in het oog van de carnavals verenigingen. Noët: „In Sas van Gent zijn er heel veel klachten. Ook wel logisch, want het is echt troep. In die bussen zitten verffes- ten. Het tast autolak aan en is uiter mate moeilijk te verwijderen." Ook in Hulst is al eens zonder suc ces geprobeerd de spuitbussen uit het straatbeeld te weren. De Bete koppen vroegen de eigenaar van het Feestbeest in Terneuzen de spuitconfetti niet meer te verko pen. „Maar ja, de eigenaar zegt dat de verkoop veel oplevert. Mis schien kun je landelijk wat doen, maar een verbod zit er kennelijk niet in. Jammer. Het enige wat we kunnen doen is verzoeken die spuitconfetti niet te gebruiken." In Uulenhat (Aardenburg) zijn voorzitter Germen Modde van de carnavalsstichting De Nachtuuln geen klachten over de spuitconfet ti bekend. „Dat komt wellicht ook omdat de busjes naar mijn weten hier niet worden verkocht." door Harmen van der Werf HENGSTDIJK - Het had vorig jaar ok tober eigenlijk al moeten verschij nen, het boek over de historie van 850 jaar parochie Hengstdijk. De publicatie moest echter over het ju bileumjaar 2011 worden heenge- tild. Auteurs George Sponselee uit Hulst en Eddie Prince uit Hengst dijk hadden meer tijd nodig. De presentatie is nu in maart gepland, maar deze maand kan iedereen al op het boek inschrijven tegen een speciale prijs van zestien euro. Na eind februari kost het boek twin tig euro. Sponselee, kenner van de streekge schiedenis, zegt genoten te heb ben van het schrijven. Hengstdijk heeft volgens hem een boeiende historie van vallen en opstaan. Het dorp heeft oorlogen en overstro mingen overleefd. Leuke verhalen zijn er ook over te vertellen, zoals over het schilderij Aanbidding der wijzen van Simon de Vos (een leer ling van Rubens), Betje de Wit (met 105 jaar ooit de oudste Neder landse), wielerkoersen met be roemde wielrenners en de kunstda- gen. Het boek telt 114 pagina's en veel foto's. Het is te bestellen via Kievitstraat 3, 4585 AJ Hengstdijk en behoudcatharina@zeelandnet.nl (email). „Ik ben erg trots op de versierselen die horen bij het lidmaatschap van de Club van 111. De speldjes doe ik elk jaar op mijn carnavalsjasje en ook het rood-wit- te lint draag ik graag. De oorkonde lijst ik zelfs elk jaar in." Tonny Warnier, lid van de Club van 111. door Christel Tuin Een carnavalsvierder in hart en nieren. Dat is Tonny Warnier (65) uit Hulst. Al vanaf het be gin, eind jaren '60, is hij tijdens het 'feest der feesten' van de partij. „Ik heb in de loop van de jaren ge zien hoe het carnaval in Hulst van kleinschalig uitgroeide tot een vier daags festijn voor jong en oud. Car naval is voor mij ongedwongen uit gaan in een sfeer van saamhorig heid. Het spreekt me aan dat je al le bekenden weer tegenkomt." Met de Club van 111 kwam de Hul stenaar in contact via zijn zoon Da vy, die vanaf 2000 lid is van de Hulsterse carnavalsvereniging A.H.C. 'De Vossen'. Tonny: „Davy kwam vaak enthou siast thuis met verhalen over wat de vereniging voor het nieuwe car navalsjaar van plan was en wat er allemaal georganiseerd moest wor den. Pas toen stond ik stil bij wat de 'De Vossen' allemaal doet en kreeg ik er waardering voor. Uit sympathie voor al hun werkzaam heden, wil ik daarom graag mijn fi nanciële bijdrage leveren." Vanaf 2008 is Warnier lid van de Club van 111. Elk jaar be taalt hij 66,66 euro. „Ik ben blij dat door mijn lidmaatschap carnaval in Hulst in stand kan worden ge houden. Kijk alleen al eens naar onze carnavalskrant, die ziet er toch geweldig uit?" Als lid van de Club krijgt Warnier verschillende 'privileges'. Zo wordt hij elk jaar uitgenodigd voor de Prinsenreceptie op carnavals zondag in het stadhuis van Hulst. „De receptie is altijd een gezellig samenzijn met alle carnavalslief hebbers." Verder krijgt hij tijdens deze receptie twee speldjes, een oorkonde en een rood-wit lint. Op dit lint wordt elk jaar een 'jaar speldje' aangebracht; hoe langer lid, hoe meer speldjes op het lint. Ook buiten de carnavalsperio de worden de leden in het zonnetje gezet. Zo krijgen ze in no vember, tijdens de elfde van de elf de, twee zakken oliebollen. Daar naast hebben de clubleden voor rang om kaartjes te bemachtigen voor de Hulster Buutreedners, die elk jaar een week voor carnaval ge houden wordt. Warnier: „De clubleden kunnen al leen vervroegd kaartjes krijgen voor zaterdagmiddag. Ik vind het goed dat we niet voor alle voorstel lingen voorrang krijgen, dat zou niet eerlijk zijn. Het moet niet zo zijn dat je lid moet zijn van de Club van 111 om de Buut te kun nen bezoeken." Verder benadrukt Tonny dat de Club van 111 zeker geen eliteclub is: „De enige besloten bijeenkomst die we hebben, is de Prinsenrecep tie. Het spreekt me juist aan dat al le lagen van de bevolking in de club vertegenwoordigd zijn, net zo als het hoort bij carnaval." De carnavalfan hoopt dat de club nog verder kan groeien, zodat de carnavalsactiviteiten in de Vossen- stad in stand blijven en wellicht verder worden uitgebouwd. Carnaualsliejhebbers die lid van de Club van 111 willen worden, kunnen mailen naar: clubin@ahcdevossen.nl Club van 111: Jaarlijkse donatie houdt carnaval Hulst op niveau AXEL - Hoewel de laatste bewoonster nog altijd niet is vertrokken, is de sloop van de huurwoningen van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen in de De Ruyterstraat in Axel in volle gang. De huizen wijken voor een gezondheids centrum. De laatste bewoonster Akke 'Akketuut' Bijland heeft na een langslepende kwestie een alternatieve woning in Axel geaccepteerd. Zij wei gerde meerdere aanbiedingen van Woongoed, omdat die onvoldoende wa ren om haar en haar vijf kinderen in te huisvesten. Daardoor dreigde een rechtsgang. Bijland gaf gisteren aan pas volgende week duidelijkheid te kun nen scheppen, maar manager Boud Bakels van Woongoed Zeeuws-Vlaande ren klaart de lucht eerder. „De zaak is toch nog goed opgelost. De huur van haar nieuwe woning start 20 februari. Wij gaan er van uit dat zij 1 maart haar sleutels van haar huis in de De Ruyterstraat inlevert", aldus manager Boud Bakels van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. foto Camile Schelstraete De Club van 111 is opgericht in 1974 en bestaat nu 38 jaar. i De naam is afkomstig van het oor spronkelijke doel van de club: 111 leden die elk 111 gulden bijdra gen. 194 leden telt de Club op dit mo ment. ledereen kan lid worden van de Club. Sommige kinderen van car- navalsgekken worden al bij de ge boorte lid gemaakt. De afgelopen 10 jaar is het leden tal verdubbeld. 9 Het 222e lid krijgt een cadeau. De leden krijgen elk jaar een oor konde, 2 speldjes met daarop het carnavalsthema van het betreffen de jaar, een lint met 'jaartaispeld- jes', voorrang voor de Hulster Buut- voorstelling op zaterdagmiddag en een uitnodiging voor de Prinsenre ceptie. Alle clubleden die 11, 22 of 33 jaar lid zijn, krijgen een extra me daille. De voorzitter is Prins Carnaval. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. WOENSDAG 15 FEBRUARI 2012 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; De Uitkomst, 13.30 uur: Wedstrijdkaarten WH, creatieve middag, soos; CLINGE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 13.30 uur: KBO sjoelen, ANBO koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO handwerken; 14.30 uur: Gymnas tiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, handwerken, schieting; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; HULST - De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, compute ren; 9.30 uur: Tekenen;10.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 14.00 uur: Viva la Musica; 19.30 uur: Bru no Groning, Frans, dameskoor, bijeen komst ZKV; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Bingo; KOEWACHT - De Lange Akkers, 10.00 uur: Krant voorlezen; 13.00 uur: Beauty salon: 13.30 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnastiek; De Vlaschaard, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; OOSTBURG - Pro Rege, 19.00 uur: Taiji voor beginners; 20.00 uur: Taiji voor ge vorderden; - Porthos gebouw, 14.00 uur: Gespreksmid- dag mantelzorgers; Ledeltheater, 14.00 uur: Komedie 'Houte- kiet'door de Plattelanders; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dance; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten, kaarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnastiek, volksdansen; bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 15.00 uur: Spaans; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten, biljartles, jeu de boules; 09.00 uur: Recreatief volksdansen; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; Ter Schorre, 14.00 uur: Workshop siera den maken; Revalidatiecentrum de Wielingen, 17.30 uur: Meditatie; ROC Westerschelde, 17.00 uur: Koken; Porgy Bess, 20.00 uur: Prometheus; VOGELWAARDE T Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52