Groede wordt duurzaam dorp zeeland 123 Energieprijzen van goud ALGARVE Crevits praat over betere samenwerking havens Nieuw eethuis in Arsenaalgebouw in Terneuzen APRIL IN PORTUGAL woensdag 15 februari 2012 Jaap Verherbrugge: „Energieprijzen blijven stijgen. Dat houdt niet meer op. En als er in pakweg Iran iets gebeurt, gaat het nóg harder. Het is dus steeds rendabeler geld te investeren in het energiezuinig maken van je huis." HULST HULST Expo popfotografe Ilse Zingen met Cowboy Lambert in Hulst Billie Boem in Hulst Peter Ploegaert uit. Hij wijst ook op de mogelijkheid voor iedereen in de gemeente om een lening met lage rente af te sluiten om duurzame maatregelen aan de wo ning te plegen, en aan inwoners van Oostburg om, in het kader van het project Aantrekkelijk Oost burg, daar subsidie te voor krijgen. De nieuwe Stichting Duurzaam Groede wil de uitstoot van C02 in en rond het dorp terugdrin gen. Dat begint met het collec tief energiezuinig maken van wo ningen. De gemeente Sluis is een dankbare partner. door Martijn de Koning De liefde voor het dorp is de motor achter het oprichten van de Stich ting Duurzaam Groede, vertelt inititiatiefnemer Ruud Muusze. „Wij willen dat het ons dorp goed gaat. En hoog scoren op het gebied van duurzaamheid hoort daarbij." Doelstelling van de stichting is om de uitstoot van CO2 in en rond het dorp te verminderen. De groep liet vorig jaar al tien huizen in het dorp met een warmtecame ra filmen. Eigenaren kunnen zien waar hun huis de meeste warmte 'lekt'. Een volgende stap, en het eerste concrete doel van de stichting, is het verzamelen van huizenbezit ters die een zogenaamd EPA aan vragen: een Energie Prestatie Ad vies. Daarin staat wat er aan een huis moet gebeuren om het ener- gielabel twee stappen te verbete ren: bijvoorbeeld van D naar B. „Als we met minstens vijftig men sen zijn, wil een bedrijf 50 euro korting per rapport geven", legt Muusze uit. „De gemeente Sluis legt er ook 50 euro bij. Daardoor kost zo'n EPA nog 150 euro." De stichting, die gisteravond een voor lichtingsavond gaf, heeft die vijftig geïnteresseerden al bijna bij elkaar. Vervolgens is het aan de woningei genaar om iets met de adviezen te doen. Daar kan een pijnpunt zit ten, geven de initiatiefnemers toe. „Je moet natuurlijk wel het geld beschikbaar hebben om, pakweg, je dak aan te pakken", zegt Muus ze. „Zelfs als je weet dat je dat be drag terugverdiend en je huis meer waard wordt, is zoiets nog niet voor iedereen betaalbaar." De stichting wil daarom met banken in overleg om te zien welke moge lijkheden er zijn voor financiering. De club deinst er niet voor terug om ook gevoelige onderwerpen aan te snijden. „We gaan een dis cussie over windenergie niet uit de weg", zegt mede-initiatiefne mer Jaap Verherbrugge. „Maar al leen op basis van feiten, en als er behoefte aan blijkt te zijn. We gaan niet aan een dood paard trek ken." Concreter is het onderwerp zonne collectoren. „We hebben ons uitge breid laten informeren en verschil lende leveranciers en beurzen be zocht", vertelt Verherbrugge. Ook het energiezuinig maken van Rijks monumenten -Groede heeft er daar een aantal van- heeft de aan dacht van de stichting. Muusze: „Er wordt te makkelijk gezegd dat zoiets simpelweg niet kan. Dat is niet zo." Breder doel is om van Groe de een 'duurzaam dorp' te maken. „We hebben ons dorp, zover dat mogelijk was, op dezelfde manier laten meten als ge meenten die het ECO XXI-keur- merk willen ontvangen", geeft Ver herbrugge aan. Daar bleek onder meer uit dat het dorp slecht scoor de op educatie. „Dus hebben we contact gezocht met de basis school. Daar willen we volgend jaar voorlichting geven over duur zaamheid." Voorlopig richt de stichting zich specifiek op inwoners van Groede. „Het zou wel mooi zijn als er in an dere kernen dezelfde initatieven ontstaan. Zo'n groep geven wij met plezier advies." In 's Landshuis in Hulst is van maandag 27 februari tot en met vrij dag 23 maart een overzichtsten toonstelling te zien van de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstige popfotografe Ilse Lambert. De rode draad vormen bijzondere portret ten van artiesten ïn de backsta ge-doucheruimte van poppodium Doornroosje in Nijmegen. Ook con cert- en festivalfoto's ontbreken ui teraard niet. SLUIS Vermiste jongen (14) kampeerde aan kust Op een camping aan de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen is gister ochtend de vermiste 14-jarige Glenn Verfaillie uit Brugge terugge vonden. Hij had zaterdagmiddag op de fiets het ouderlijk huis verla ten. Maandag werd nog een oppsporingsbericht verspreid. Vol gens een woordvoerder van de Bel gische Cel Vermiste Personen wil de de jongen er even uit na een slecht schoolrapport. Op welke camping hij vertoefde is onbekend. MIDDELBURG Vogelaarsavond in Zeeuwse Bibliotheek De jaarlijkse Zeeuwse vogelaars avond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg staat morgen in het teken van het voorbije Jaar van de Boerenzwaluw. Iedereen die vogels een warm hart toedraagt, is wel kom. De Zeeuwse vogelaarsavond is een initiatief van Natuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap, de Zeeuw se Milieufederatie en Staatsbosbe heer. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. GROEDE Dorpsvereniging zoekt bestuurders De dorpsvereniging Groede houdt vrijdag haar jaarvergadering. Die vindt plaats in eetcafé 't Overleg aan de Slijkstraat in Groede en be gint om 20.00 uur. Bestuursleden Maurice van Wan- rooij en Jack Puyenbroeck treden af en zijn niet herkiesbaar. Daarom zoekt de vereniging naar nieuwe bestuurders. Verder staan op het programma bekende onderdelen als jaarverslag en rondvraag. In cultureel centrum Den Dullaert in Hulst wordt zondag 26 februari kindertheater 'Cowboy Billie Boem en de indiaan koken er op los' op de planken gebracht. Een uitbundig liedjesprogramma waar bij niemand stil kan blijven zitten, beloven Bart Pullens en Marcel So phie. Ze brengen een herkenbaar verhaal in aanstekelijke muziek. De voorstelling begint om 14.00 uur en de entree is vijf euro. PHILIPPINE Excursie luisteren naar bosuilen in Braakman Dit is de tijd van het jaar om bosui len op te zoeken. Ze laten hun apar te roep horen en reageren volop op elkaar. Staatsbosbeheer houdt daar om aanstaande vrijdag een uilenex cursie in de Braakman-Zuid bij Phi lippine. Startpunt is om 19.30 uur de parkeerplaats aan de Isabella- weg. Deelname kost vijf euro, kin deren betalen 2,50 euro: Vooraf aan melden is niet nodig. De kans op succes is overigens het grootst als het windstil is. TERNEUZEN Alcoholvrije cocktails maken in De Hoeve De 'koffie metochtend' in buurt huis De Hoeve aan de Edvard Grieg- hof in Terneuzen staat morgenoch tend in het teken van alcohol én de mogelijkheid om zonder alcohol een lekker aperitiefje te maken. Claudine Wattel van zorgorganisa tie Indigo praat daarover. Bezoe kers krijgen ook de kans om alco holvrije cocktails te maken en te proeven. De 'koffie metochtend' loopt van 10.00 tot 12.00 uur. Ieder een is welkom. HULST Workshop column schrijven in Hulst Schrijfdocent Marjon Sarneel houdt op de zaterdagen 10 en 24 maart in Hulst een workshop co lumn schrijven. Tijdens de work shop wordt gewerkt aan puntig schrijven, humor in de tekst, je ei gen visie helder overbrengen en de lezer bij de les houden. De training is bruikbaar voor iedereen die schrijft, creatief en/of zakelijk. Voor meer informatie www.mar- jonsarneel.nl of 0115-613647. Sfeervol hotel, unieke ligging direct aan het zandstrand TERNEUZEN - Na een grondige ver bouwing is vorige week restaurant De Pannenkoekenkoningin geo pend in het Arsenaalgebouw in Terneuzen. Eind 2011 startten de uitbaters Mi chael en Sandra Liesveld ook al biercafé De Koning in het voorma lige pand van De 2 Heeren in de Nieuwstraat. Door de restauratie in het restaurantgedeelte komen onder meer de gewelven van het gebouw, ooit gebouwd in op dracht van Koning Willem I, weer tot zijn recht. De Pannenkoekenkoningin is van woensdag tot en met zondag geo pend vanaf 11.00 uur. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Vlaamse havens moeten nauwer gaan samenwer ken. Dat geldt met name voor Ant werpen en Zeebrugge, die alleen samen de concurrentie van Rotter dam het hoofd kunnen bieden. Vlaams minister Hilde Crevits (in frastructuur) antwoordt dat op vra gen van het Vlaams parlementslid Peter Reekmans. Die stelde de vaak moeilijke onderlinge verhou dingen tussen de havens aan de or de. Crevits gaat de komende weken met de havenbestuurders praten en wil daarna ook met de belang rijkste havenbedrijven om de tafel. Ze stelt vast dat er wel al wordt sa mengewerkt, maar dat het nog ont breekt aan een strategische visie. De Vlaamse havens moeten de ge zamenlijke troeven zo efficiënt mo gelijk en in goede harmonie uitspe len, vindt Crevits. Havendirecteur Joachim Coens van Zeebrugge onderkent het pro bleem. De toekomst van de ha vens van Zeebrugge en Antwer pen loopt gevaar als in 2014 de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam in gebruik wordt genomen. Coens: „We moeten een logistieke eenheid vormen en onze havens goed met elkaar verbinden." mmidc db-to H-r Orif Vasco da Gama vertrek april halfpens.on al v.a. Voor informatie/boekingen of gratis brochure: WWW.PRIMAVERAREIZEN.NL of 010-2452555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51