Straf voor de een, zegen voor de ander w Voordelige specials... i 261 zeeland 500 stipreizen.nl Jan Cijvat, veegploeg woensdag 15 februari 2012 'Ik vind er niks aan, in de veegploeg! Geef mij maar de sociale werkplaats, zoals ik vroeger deed. Maar ik ga gewoon door met vegen, hoor. Nu ben ik er wel aan gewend. En soms krijg je wel eens complimenten, dat het mooi schoon wordt. Dan vind ik het wél weer leuk." De veegploegen op Walcheren hebben verster king gekregen van snelstar- ters: mensen die bij wijze van tegenprestatie voor hun uitkering 'maatschap pelijk nuttig'-werk verrich ten. door Ondine van der Vleuten Walcheren is een stukje schoner geworden, sinds oktober 2011. De afgelopen maanden hebben de gemeentelij ke veegploegen namelijk verster king gekregen van groepjes zoge naamde snelstarters: mensen die Pierre Dorenbos op de 'pimpafdeling' van de kringloopwinkel van Orionis. Schilders in opleiding leren er de theorie en oefenen op opgehaalde spul len, die opgeleukt weer in de winkel komen. foto's Mechteld Jansen bij wijze van tegenprestatie voor hun uitkering 'maatschapplijk nut tig' werk verrichten. De Walcherse gemeenten hebben de uitvoering gedelegeerd aan Orionis, voortge komen uit de fusie tussen het ar- beidsintegratiebedrijf Leté en de Sociale Dienst Walcheren. Wat de een als een straf ziet, noemt de ander een zegen. Esther Wolf (28) zat vijf jaar thuis en werd daar naar eigen zeggen 'niet blij' van. Wolf begon-bij de inpak- afdeling; die dient als 'testcen trum', legt projectleider Marco van Heest uit. Begeleiders kijken daar of iemand genoeg discipline en ca paciteiten heeft en koppelen hem of haar aan een passend project. Esther Wolf kwam in het Mu- zeeum. „Hartstikke leuk werk", zegt ze. „En ik krijg steeds meer verantwoordelijkheid." Ook de kringloopwinkel aan de Poortersweg in Vlissingen is een gewilde plek. Hier komen verschil lende zaken bij elkaar. Deelnemers aan het 'Cradle to cradle-project' brengen hier spullen binnen die in Middelburg bij het grof vuil gezet zijn. Een deel gaat naar de afdeling Demontage, waar ze uit elkaar ge haald worden voor hergebruik van 'Je kunt bij ons ook het diploma schoonmaker halen. We werken samen met Bleijenberg.' l De kortingen zijn rmisvtfKftt in dt pnjs. Dnjkfouten en Zoveel klanten wil Orionis binnen afzienbare tijd aan het werk heb ben in tegenprestatie-projecten. onderdelen en materialen. Een an der deel gaat naar de kringloop winkel. Sommige spullen maken een omweg: die worden op de schilderafdeling 'gepimpt' en die nen als oefenmateriaal vóór ze ver kocht worden. Projectleider Van Heest benadrukt steeds dat er geen sprake is van concurrentievervalsing. „Wij doen ook regulier werk, zoals schilder werk voor gemeenten maar dan te gen marktconforme prijzen", ver klaart hij. Volgens Van Heest gaat het niet om werk dat ook door be taalde krachten gedaan zou kun nen worden. „Het Muzeeum bij voorbeeld zou je waarschijnlijk moeten sluiten als deze leerwerk- plekken er niet waren. Dat is het gevolg van de bezuinigingen." Mensen die kampen met grote me dische, psychische of maatschappe lijke problemen worden voorals nog ontzien, zegt Van Heest. „We bekijken nu samen met het maat schappelijk werk of we daar projec ten voor kunnen ontwikkelen." Ricardo Verhagen (1), voorman van de 'veegploeg' (wijkteam openbare ruimte), in de Middelburgse Dia- mantwijk aan het werk met Jan Cij vat. Om verdringing (concurrentie met betaalde banen) te voorkomen, werken de ploegen alleen op stuk jes 'niemandsland' zoals brandgan gen of industrieterreinen waar de gemeente nauwelijks komt. VEERE Veere centraal in anti-terreuroefening Zeeland, Brabant en Limburg zijn van 28 februari tot en met 9 maart het decor van een grote oefening 'Wake Up' van de landmacht en ci viele autoriteiten. Het scenario om vat onder meer een terroristische dreiging tegen energiecentrales. Ook de kerncentrale in Borssele wordt, net als een aantal weken ge leden, weer in de oefening betrok ken. In Veëre wordt op 5 maart een commandopost opgetrokken, van waaruit de eenheden in de drie provincies worden aangestuurd. GOES IVN houdt cursus over Zeeuwse landschap Afdeling de Zeeuwse Delta van het IVN, de Vereniging voor natuur- en milieueducatie, houdt een cursus over het natuurrijke cultuurhisto risch landschap in Zeeland, met na me dat op de Bevelanden. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan het ontstaan van Zeeland, het behoud en beheer van landschaps elementen en fossiele schelpen. De theorieavonden beginnen maan dag 20 februari in het MEC De Be velanden bij de Hollandsche Hoeve in Goes en beginnen om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48