Zorgen over dijkenbeheer Gemalen en pompen in Veere slecht beveiligd ;jvppy Alle* 7 fiolen BEVELANDEN/THOLEN Ruimte in de kerk almanak mm Eb of app? Pnjspli WOENSDAG 15 februari 2012 21 FZC BZZB trekt aan de bel bij provincie Delta Farms buurman van Zeeuwse Tong 22 en 23 door Luc Oggel NISSE - De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) is bang dat het onderhoud van de bloemdijken door bezuinigingen ernstig in de knel komt. Inspannin gen van de afgelopen jaren om ach terstallig onderhoud in te lopen, worden daardoor weer teniet ge daan, vreest de stichting. De BZZB uit die zorg in een brief aan Gede puteerde Staten. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) heeft de afgelopen vier jaar in opdracht van en bekos tigd door de provincie het project 'herstel bloemdijken' uitgevoerd. Omdat er volgens de BZZB 'door diverse oorzaken' niets terecht komt van aanmelding van de dij ken voor beheersubsidie via het in 2010 geïntroduceerde Subsidiestel sel Natuur en Landschap (SNL), is er veel aan gelegen om het herstel- werk niet abrupt te beëindigen. De stichting doet daarom een drin gend beroep op het dagelijks pro vinciebestuur om het project her stel bloemdijken financieel te blij ven steunen, desnoods in afge slankte vorm. De BZZB wijst erop dat terreinbe herende organisaties hun activitei ten vanwege bezuinigingen moe ten herschikken. 'Zo heeft Staatsbosbeheer al laten weten dat de uitgaven voor het dijkbeheer vrijwel geschrapt wor den. Wij hopen dat de provincie hierin niet volgt', aldus de stich ting in de brief. Volgens de BZZB is er bovendien sprake van een versnipperde aan pak in het dijkbeheer en loont het de moeite om na te gaan hoe dijk beheer in de toekomst zo efficiënt mogelijk kan worden uitgevoerd. De vorming van één provinciaal coördinatiepunt zou een optie kunnen zijn, geeft de stichting als voorzet. Het provinciebestuur erkent dat er de komende jaren fors zal worden bezuinigd op natuurbeleid. Deson danks denken GS dat de natuur- en landsschapswaarden op de Zeeuwse dijken 'voldoende kun nen worden veiliggesteld'. Passieve instandhouding is vol gens het provinciebestuur gewaar borgd door planologische bescher ming. Voor actief beheer halen GS toch het eerder genoemde Subsi diestelsel Natuur en Landschap aan. Ook verwijzen GS naar het nieu we gemeenschappelijk Europees Landbouwbeleid, dat voor 2014 op de rol staat. Dat voorziet volgens eerste berichten in vergroening van het landelijk gebied en het dij kenbeheer kan daar mogelijk ook onder vallen. 'Wij zullen de ont wikkelingen nauwlettend volgen', beloven GS. door Edith Ramakers VEERE - Het is niet meer mogelijk om de gemalen en rioleringspom- pen van de gemeente Veere een voudig van huis uit te bedienen. „Want het is nu met het modern ste beveiligingsprotocol uitgerust", zegt burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere. Hij reageert op de televisieuitzen ding van gisteravond van EenVan- daag. Daarin werd duidelijk dat sluizen, gemalen en bruggen slecht bevei ligd zijn en 'kinderlijk' eenvoudig vanuit een thuiscomputer bediend kunnen worden. Van der Zwaag: „We zijn toevallig uitgekozen door EenVandaag. Maar er zijn meer gemeenten die hiermee te maken hebben." Het gaat dan om die gemeenten die het zogenoemde Scada-sys- teem gebruiken. Met dit soort sys temen worden in onder andere de industrie processen gemonitord en beheerd. Al eerder werd gewaarschuwd voor de kwetsbaarheid van Sca- da-systemen. Soms is er zelfs geen wachtwoord nodig om binnen te komen. Dat schokte enkele beveili gingsspecialisten. 'De machines staan bloot aan het internet. Er is geen beveiliging die ervoor zorgt dat alleen de beheerder toegang heeft'. Peter van Rooij, expert op het ge bied van de waterhuishouding zegt: „Als je deze processen niet goed beveiligt, dan loopt Neder land onder, zo kwetsbaar zijn we hier." Burgemeester van der Zwaag be klemtoont dat het een 'stand alo- ne-systeem' is. „Het is een op zich zelfstaande opstelling. De veilig heid van onze overige ICT-syste- men is op geen enkele wijze in ge vaar geweest." Het risico dat Veere had gelopen als een hacker daadwerkelijk zou zijn ingebroken, was volgens de burgemeester 'niet al te groot'. „Het gaat om de communicatie tussen de pompen en het gemaal. De pompen zouden gewoon door blijven werken." BIEZELINGE - De kerk in Biezelinge is te klein. Nu de her vormde en gereformeerde gemeenten van Kapelle-Bie- zelinge en Eversdijk zijn samengegaan in één protestant se kerk, schiet het gebouw op alle manieren tekort. De gemeente Kapelle heeft nu een bestemmingsplanwijzi ging in procedure gebracht, die het mogelijk maakt de kerk te renoveren en uit te breiden, zonder dat het aan zien van het rijksmonument wordt aangetast. Het is de bedoeling een cultuurhistorisch oninteressant aanbouwsel aan de achterzijde te slopen. Daarvoor moe ten drie volumes in de plaats komen, één met een hoofdingang, garderobe en sanitair en twee andere met drie zalen en een jeugdhonk op de verdieping. De zalen kunnen met vouwwanden van elkaar worden afgeschei den of juist verbonden. Ingrijpend in het interieur is dat de hele kerk een kwartslag wordt gedraaid. De stoelen die nu van west naar oost op de kansel georiënteerd zijn, komen rondom een kansel aan de lange zuidwand van het schip te staan. De plannen tasten de historische graven en' de monu mentale bomen in de tuin niet aan. Het plan ligt tot eind maart ter inzage. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal. Ma. t/m vr. om 12.00 en 20.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur ^www.z2.ni Hoogte 55 ctn. halfech potmaat 17 cm. Geldig t/ro 18 ietjtuao Die leerkracht van groep 3 op de Bie- zelingse basisschool leert de kinderen dit jaar lezen. Aan de hand van een plaatje moeten de leerlingen steeds het juiste woord aankruisen. Bij het plaatje van een spinnenweb stonden drie woorden: heb, eb en web. De juf wilde eerst weten of de klas bekend was met het woord 'eb' en dus vroeg ze of iemand wist wat het is. Zoals je, zeker van Zeeuwse kinderen, mag verwachten, stak er direct een aantal enthousiast de vinger op. „Ja, dat heeft mijn pappa op zijn telefoon!!" Want de generatie van tegenwoor dig associeert het woord 'eb' niet meer met het getij, maar met 'app', handige 'applications' voor op het mobieltje. Kralvaren 9i* Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, (Provindaalseweg tussen Vlissingen en Koudekerke) 0118-552623. Nu ook donderdag en vrijdag koopavond. intratuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43