Uitkijk over water van de Grevelingen Boerderijnaam 241 zeeland Goese oppositie wil dat college pas op de plaats maakt met plan Poel V De slicken woensdag 15 februari 2012 Boerderijnaam Kijkuit is afkomstig van de 'slicken' Kijkuit, zo blijkt uit een kaart uit 1695, gemaakt door Cideon van Rest. Behalve Kijkuit worden ook de latere polders Natairs en Nieuw Bommenede daarop aangeduid als slikken. Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. door Marijke Vael De enorme letters en cijfers op het dak van de schuur sprin gen reeds vanuit de verte in het oog: 'Kij kuit 1924'. Het ligt voor de hand om te denken dat de naam van de boerderij aan de voet van de Zee dijk betrekking heeft op het weid se uitzicht over de Grevelingen die zich daarachter uitstrekt. Maar dat blijkt niet het geval. „De naam is afgeleid van de polder Kijkuit," ver telt Niek Deïst (49), die met echt genote Esther Delst-Slagter (46) en zoon Joost (20) de karakteristie ke landbouw- en recreatiehoeve nabij Zonnemaire runt. Eigenlijk is de boerderijnaam af komstig van de 'slicken' Kijkuit, zo blijkt uit een kaart uit 1695, ge maakt door Gideon van Rest. Be halve Kijkuit worden ook de latere polders Natairs en Nieuw Bom menede daarop aangeduid als slik ken. Maar in 1705 waren deze nat te gronden droog gelegd en inge polderd, zo blijkt uit een andere kaart die werd bestudeerd door Niek zijn neef Nico Deist, die zeer geïnteresseerd is in historie. De boerderijen die in deze nieuwe pol ders werden gebouwd staan niet 'Iedereen vond en vindt het nog steeds mooi om hier te wonen en werken' ingetekend op die kaart. Maar in een schepenschuldbrief uit 1705 ontdekte neef Nico dat indertijd in de polder Kijkuit twee hofsteden stonden: Kijkuit en Wageningen. „Ons huis dateert uit 1699,"' we ten Ester en Niek. „Het werd ge bouwd op initiatief van Pieter Kemp, één van de Heren van Bom menede." Ruim twee eeuwen later, in 1908, werd hofstede Kijkuit aangekocht door de smid van Zonnemaire, Da niël Deïst. „Waarschijnlijk omdat zijn zoon Nicolaas boer wilde wor den," verklaart achterkleinzoon Niek Deïst het begin van Kijkuit als familiebedrijf Na zijn over grootvader Daniël, opa Nicolaas, vader Joost en hijzelf is zijn zoon Joost de vijfde generatie op Kij kuit. „En iedereen vond en vindt het nog steeds mooi om hier te wonen en werken." Niet in de laatste plaats door de prachtige omgeving. Voor de hoe ve ligt een karakteristieke kreek en vanaf de Zeedijk, die Niek in de zo mer dagelijks beklimt, reikt het uit zicht over de Grevelingen tot Flak- kee. „Toen ze klein waren zeilden, zwommen en surften onze kinde ren hier volop," lachen Esther en Niek, wiens andere zoon Remco in Engeland recreatie en toerisme studeert. Tegenwoordig spelen vooral kinderen van recreanten in en bij het Grevelingenmeer achter de Zeedijk. „Wij hebben het zelf in de zomer te druk om te surfen," weten de Delsten uit ervaring. Be halve met de landschapscamping Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal. Ma. t/m vr. om 12.00 en 20.00 uur, I za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl en het bewerken van de 150 hecta re akkerland en tien hectare na tuurgebied, die bij Kijkuit horen, ook met onderhoud van de Zee dijk achter de hoeve. „We ruimen rommel op, maaien gras en halen zeewier van het strandje zodat het daar geen stinkzooitje wordt." Het is voor vader en zoon essentieel om Kijkuit te behouden als een 'leuk, samenhangend geheel waar bij de natuur mooi blijft'. De boer derijnaam, die in 1924 op initiatief van Nicolaas Deïst werd aange bracht, is voor Duitse gasten moei lijk uit te spreken. „Maar op het ei land kent bijna iedereen de Kie- kuut." ZvESSSSZ-SSSBSSSESS:-- door Nadia Berkelder GOES - Het dagelijks gemeentebe stuur van Goes heeft de noodzaak voor de aanleg van bedrijventer rein De Poel V niet aangetoond. Oppositiepartijen willen dat de ge meente pas op de plaats maakt. „Wij willen pas beginnen als het echt nodig is", zegt Jan Jaap Bou- ma van de SGP-Christenunie. De gemeenteraad besluit, als het aan de coalitie ligt, morgen om een nieuw bedrijventerrein te ma ken aan de andere kant van de Del taweg, bij Hotel Goes. „We heb ben nog genoeg terrein in voor raad voor de komende vier of vijf jaar", zegt Bouma. „De noodzaak om nu al te beginnen met de aan leg is niet zo groot. Bovendien is het areaal heel erg groot voor een stad als Goes. Terugkijkend heb ben we een project als de Goese Schans ook niet goed ingeschat, het zou jammer zijn als we de ko mende decennia met een half be drijventerrein blijven zitten." De oppositie - naast de SGP-ChristenUnie ook Groen- Links, D66 en de SP - twijfelt niet alleen over het tempo, maar ook over de locatie. Door de Deltaweg over te steken, overschrijdt Goes een harde grens richting het bui tengebied. „De footprint van Goes is groot genoeg", zegt Bouma. „Je zou er ook voor kunnen kiezen om bedrijvigheid rond het zieken huis uit te breiden. Het college zegt nu dat het daar een zorgpark te willen maken. Maar dat is echt een keuze." „Wat ons betreft is de haast die het gemeentebestuur tentoon spreidt, nergens voor nodig. Wij willen meer tijd, zodat we meer zicht hebben op ontwikkelingen die "zich voordoen. Zet alles eerst op een rijtje. Uit de cijfers van het college blijkt dat we nog best tijd hebben. We moeten geen keuzes maken over zaken waar de ge meente straks decennia aan vast zit." Bouma is niet voor onbegrensde groei: Goes kan nog veel ruimte winnen door bestaande terreinen op te knappen, denkt hij. „Dat is geen makkelijke ruimte, dat klopt. Het kost meer moeite dan een stuk grond-aankopen. Maar het is wel een keuze die de moeite waard is." Eerder pleitte Groen links al voor een pas op de plaats: de beslissing over het nieuwe be drijventerrein op de Poel V zou pas genomen moeten worden als de raad de visie op de stad voor de komende dertig jaar heeft vastge steld. Dat gebeurt de komende maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40