zeeland 13 Vogelbescherming ziet Hedwige toch verdrinken Woede in havens over acties Vlaamse loodsen commentaar Ziekenhuisje 'Ook klachtenlijn voor PW'ers?' 'Ik probeer gewoon goed te zijn' Lawaai maken, daar hou ik niet van Ik zou ook in Nederland gaan werken Onderzoek naar beter internet in Zeeland Betere aanpak huid en spatader woensdag 15 februari 2012 'Waarom zou je een meldpunt voor een groep mensen openen? Overlast is niet gebonden aan mensen uit een bepaald land of bepaald deel van de wereld.' Jan jacobse, bouwbedrijf Joziasse Hij moet even bijgepraat worden, want dit soort nieuws gaat bij hem 'het ene oor in, het andere oor uit'. Jan Jacobse van bouwbedrijf Jozias se uit Vlissingen ziet een klachten lijn voor moelanders die de PW geopend heeft niet zitten. „Is er dan ook een klachtenlijn voor PW'ers die voor overlast zorgen?" Het is simpel: Iemand die overlast veroorzaakt moet gewoon terecht gewezen worden. „Waar hij ook vandaan komt. Waarom zou je een meldpunt voor een groep mensen openen? Overlast kortom, is niet gebonden aan mensen uit een bepaalde land of bepaald deel van de wereld." Bouwbedrijf Joziasse heeft circa 70 mensen in dienst. Af en toe ma- ken ze gebruik van ZZP'ers. Wo- jetek is zo'n ZZP'er, op wie Jozias se graag een beroep doet. „Die jon gen verstaat zijn vak. Hij werkt vlot en goed, beter dan veel ande ren. We kunnen voor het werk dat hij doet geen Nederlanders krij- Jan Jacobse van Joziasse. gen. Soms denk ik dat Nederlan ders voor een paar tientjes meer liever in de ww lopen. Nu is dat een beetje aan het veranderen door de crisis. Maar jongens als Wojetek hebben inmiddels laten zien dat we op hen kunnen bou wen." Wojetek, bouwvakker uit Polen. Hij kwam 9 jaar geleden naar "Nederland om drie maanden te blijven. Maar hij is blijven hangen. „Ik heb het hier helemaal naar mijn zin. Ik werk het liefst alleen, omdat ik dan lange dagen kan maken en door kan werken." Hij gaat onge veer een keer per maand een week end naar Polen om zijn kind van anderhalf jaar en zijn vrouw te zien. „Polen is mijn thuisland. Ik ben hier naartoe gekomen omdat ik hier veel meer geld kan verdie nen dan in Polen. Ik verdien bij Jo ziasse evenveel als de andere jon gens. Een fijne baas trouwens." Hij woont op zichzelf in Goes. „Ik ben een rustig type, drink amper. Soms komen er Poolse vrienden op bezoek en dan vraag ik of ze rustig willen zijn. Want ik weet wel dat ze erg vrolijk zijn als ze te veel gedronken hebben." Overlast is 'altijd erg'. „Als mijn bovenbuur man, een Nederlandse jongen, een keer herrie maakt, is dat niet erg, twee keer ook niet, maar elke dag herrie wel. Dan zou ik er iets van zeggen. Dan heb je geen klachten lijn nodig." Hij zegt: „Ik probeer goed te zijn en goed te doen en dan krijg je ook 'goed' terug. Eens zal ik een half jaar in Nederland werken en een half jaar in Polen. Maar zo ver ben ik nog niet." Werken en slapen. Veel meer doet Krzystof Pa- welczyk (25) uit Bytów in Polen niet. Hij woont nu drie maanden in pension De Zak in Ovezande, en is van plan om één a twee jaar in Zeeland te blijven. „Ik ben hier om geld te verdienen voor mijn kleine kindje", legt hij uit. Hij heeft weinig contact met de mensen in het dorp. „Ik ben één keer in de kerk geweest, ik kom in de snackbar, in de Spar-super- markt, en in de bar. De mensen groeten me altijd vriendelijk." Hij heeft niet het idee dat hij of zijn medebewoners van het pen sion voor overlast zorgen. „We zit ten hier wel eens binnen bier of koffie te drinken. We proberen niet te veel lawaai te maken, want daar hou ik niet van." Ze zijn er so wieso niet vaak. „We werken zes dagen per week." Krzystof vindt het jammer dat Poolse arbeidsmigranten een slecht imago hebben. „Ze zeggen Krzystof Pawelczyk altijd dat we veel alcohol drinken en dat we veel lawaai maken, maar ik heb dat nog nooit gezien of ge hoord. Er zijn misschien een paar Polen die zich misdragen. Zij zor gen voor een slecht imago van ons allemaal. Als twee Nederlanders vechten, dan is het geen nieuws, maar als Polen dat doen, staat het meteen in de krant." MIDDELBURG - Vogelbescherming Nederland houdt er sterk rekening mee dat de regering overweegt de Hertogin Hedwigepolder toch te ontpolderen. In een brief aan mi- nister-president Mark Rutte die vandaag de deur uitgaat, reageert de organisatie opgetogen: „Dat zou fantastisch zijn." Nu het er de schijn van heeft dat Nederland wat de Hedwigepolder betreft door de bocht gaat, moeten wat de Vogelbescherming betreft alle afspraken uit het verdrag met Vlaanderen over de Schelde wor den waargemaakt. Dat betekent aanleg van 600 ha nieuwe getijde- natuur, te realiseren voor ontpolde- ring. De Vogelbescherming houdt eraan vast dat ook in het midden deel van de Westerschelde polders bij het getijdegebied worden ge trokken. Naar de mening van de Vogelbe scherming moet staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) het morgen in Brussel niet opnieuw over 'pe perdure, kansloze alternatieven' hebben. „Laten we er iets heel moois van maken. Er liggen prach tige kansen voor schorren door aderd met kreken en platen met wolken vogels waar duizenden mensen van genieten. Zo kunnen economie, natuur en veiligheid in harmonie samengaan." Kees van 't Zelfden Nee, gezellig kan Kees van 't Zelfden uit Ovezande zijn Poolse achterburen niet noemen. Zijn tuin grenst aan het binnenplaatsje bij pension De Zak. „Ik heb er geen plezier van, maar ik heb ook niet echt last van ze", vertelt hij. Alhoewel: „Als ze in de zomer met vijftien of twintig mensen bui- MIDDELBURG - Ontwikkelingsbe drijf Economisch Impuls Zeeland neemt het voortouw voor een on derzoek naar wensen en mogelijk heden van breedbandinternet in Zeeland. De aanleiding is bezorgdheid bij ondernemers, overheden en on derwijs in Zeeuws-Vlaanderen dat de huidige internetvoorziening voor de komende jaren niet toerei kend is. Dat kan een remmend ef fect hebben op ontwikkelingen in het bedrijfsleven, het onderwijs en de zorgsector. In Zeeuws-Vlaanderen leeft de overtuiging dat beter internet het ondernemersklimaat verbetert. ten een biertje drinken, dan ga ik liever niet in mijn tuin zitten. Ze doen helemaal geen gekke dingen hoor, maar dat geluid zingt ge woon rond." Hij heeft weinig contact met de Poolse arbeidsmigranten. „Ze zoe ken het niet op." Zijn vrouw knikt instemmend: „Sommigen zeggen niet eens gedag", merkt ze. Hij: „Ik kom ze in de supermarkt tegen en heb één van hen eens een keer ge holpen toen ie pech had met de auto", herinnert Van 't Zelfden zich. En toch, hij kan wel begrip opbren gen voor zijn buren. „Ik snap het wel: als ik in Polen zou wonen en zeven kinderen had, dan zou ik ook in Nederland gaan werken. En voordat we op de Polen afgeven, moeten we eens naar onszelf kij ken. We zijn best hypocriet. Het is toch van de zotte dat we in Neder land 500.000 werklozen hebben, en dat we tégelijkertijd 300.000 Po len naar ons land toe laten komen om te werken?" De plannen voor een nieuw ziekenhuis op Walcheren wor den stevig. Er is een investeerder gevonden. Dat klinkt mooi. Maar voor velen zal het toch een teleurstelling zijn. Want het wordt geen echt ziekenhuis. Er zal planbare zorg worden uitgevoerd in combina tie met poliklinische zaken. De bouw van een nieuw Wal- chers zorgcentrum is het ge volg van de terugtrekking van het Admiraal De Ruyter Zieken huis op de locatie Goes. Het zie kenhuis in Vlissingen wordt al jaren langzaam maar zeker uit gekleed. Deze beweging stuit op Walcheren nog altijd op veel onbegrip. Ook bij deze jongste ontwikkeling zijn veel vraagte kens. Heeft zo'n zorgcentrum nog wel zin als elders in Middel burg de klinieken uit de grond schieten? En als veel Zeeuwen toch naar Goes moeten voor het echte snelle zware werk, is het dan niet handiger om daar ook de planbare zorg te doen? Dan blijft er in elk geval een zie kenhuisorganisatie van enige omvang over. MIDDELBURG - Bij de kliniek voor dermatologie DermaTeam in Mid delburg kunnen Zeeuwen nu te recht voor een multidisciplinaire behandeling van chronische won den en spataderen. DermaTeam is een samenwerking aangegaan met vaatchirurg Tim Bikkers van ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. Een vaat- chirurg kijkt bij een spatader voor al naar het slagadersysteem, derma tologen letten op bijkomende pro blemen als eczeem, vochtop hoping, chronische wonden en verkleuring van de huid. DermaTeam heeft geen wachtlijs ten en behandelingen worden ver goed door de zorgverzekeraars. door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Werkgevers in de ha ven van Antwerpen hebben giste ren ongekend fel gereageerd op de aanhoudende acties van de Vlaam se loodsen. 'De maat is meer dan vol', lieten ze in een persverklaring weten. Ze spraken van een 'gijze ling' van de Vlaamse havens waar door de concurrentiepositie in al economisch moeilijke tijden 'ern stig wordt aangetast'. De Vlaamse loodsen gingen maan dagavond in staking. Ze zouden gisteren overdag weer varen, maar de ondersteunende diensten werk ten niet. Gistermiddag om vijf uur gingen de loodsen opnieuw in sta king, tot vanochtend acht uur. Ve le tientallen schepen konden de Vlaamse havens niet in of uit. Ne derlandse loodsen voerden wel hun aandeel van 27,5 procent van de scheepvaart op Gent en Ant werpen uit. Volgens loodsenvoorman Sven De- ridder is al wel overeenstemming bereikt met de Belgische regering over pensionering met zestig jaar. Het is nog niet gelukt over andere zaken een akkoord te bereiken met de Vlaamse overheid. Derid- der wijst de kritiek uit de haven af „We hebben langdurig onderhan deld. Het stopt een keer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3