Noodzaak plan Poel V is niet aangetoond Delta Farms buurman 241 zeeland Zorgen over onderhoud Bevelandse bloemdijken door bezuinigingen Vlaamse havens moeten nauwer samenwerken tegen concurrentie Klassiek concert in Ter Reede woensdag 15 februari 2012 door Wout Bareman ZEEBRUCGE - De grote Vlaamse ha vens moeten nauwer gaan samen werken. Dat geldt met name voor Antwerpen en Zeebrugge, die al leen samen de concurrentie van Rotterdam het hoofd kunnen bie den. De Vlaamse minister voor infra structuur Hilde Crevits antwoordt dat op vragen van het Vlaams par lementslid Peter Reekmans. Die stelde de verhoudingen tussen de havens aan de orde. De grote Vlaamse havens hebben te maken met een vaak moeilijke onderlinge verhouding. Crevits gaat de komende weken met de havenbestuurders praten en wil daarna ook met de belang rijkste havenbedrijven om de tafel. Ze stelt vast dat er wel al wordt sa mengewerkt, maar dat het nog ont breekt aan een strategische visie. De Vlaamse havens moeten de ge zamenlijke troeven zo efficiënt mo gelijk en in goede harmonie uitspe len, vindt de minsiter van infra structuur. Directeur Joachim Coens van de haven van Zeebrugge onderkent het probleem van de gebrekkige sa menwerking. De toekomst van de havens van Zeebrugge en Antwer pen loopt gevaar wanneer in 2014 de Tweede Maasvlakte bij Rotter dam in gebruik wordt genomen. „We moeten een logistieke een heid vormen en onze havens goed met elkaar verbinden", geeft Coens toe. door Luc Oggel NISSE - De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) is bang dat het onderhoud van de bloemdijken door bezuinigingen ernstig in de knel komt. Inspannin gen van de afgelopen jaren om ach terstallig onderhoud in te lopen, worden weer teniet gedaan, vreest de stichting. De BZZB uit die zorg in een brief aan Gedeputeerde Staten. De Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) heeft de afgelopen vier jaar in opdracht van en bekostigd door de provincie het project 'herstel bleomdijken' uitgevoerd. Omdat er volgens de BZZB 'door diverse oorzaken' niets terecht komt van aanmelding van de dijken voor be- heersubsidie via het in 2010 geïn troduceerde Subsidiestelsel Natuur en Landschap (SNL), is er veel aan gelegen om het herstelwerk niet abrupt te beëindigen. De stichting doet daarom een dringend beroep op het dagelijks provinciebestuur om het project herstel bloemdij ken financieel te blijven steunen, desnoods in afgeslankte vorm. De BZZB wijst erop dat terreinbe herende organisaties hun activitei ten vanwege bezuinigingen moe ten herschikken. 'Zo heeft Staats bosbeheer al laten weten dat de uitgaven voor het dijkbeheer vrij wel geschrapt worden. Wij hopen dat de provincie hierin niet volgt', aldus de stichting in de brief Vol gens de BZZB is er bovendien spra ke van een versnipperde aanpak in het dijkbeheer en loont het de moeite om na te gaan hoe dijkbe heer in de toekomst zo efficiënt mogelijk kan worden uitgevoerd. De vorming van één provinciaal coördinatiepunt zou een optie kunnen zijn, geeft de stichting als voorzet. Het provinciebestuur erkent dat er de komende jaren fors zal worden bezuinigd op natuurbeleid. Deson danks denken GS dat de natiiur- en landsschapswaarden op de dij ken 'voldoende kunnen worden veiliggesteld'. Passieve instandhou ding is volgens het provinciebe stuur gewaarborgd door planologi sche bescherming. Voor actief be heer halen GS toch het eerder ge noemde Subsidiestelsel Natuur en Landschap aan. Ook verwijzen GS j naar het nieuwe gemeenschappe lijk Europees Landbouwbeleid, dat voor 2014 op de rol staat. Dat voor ziet volgens eerste berichten in ver groening van het landelijk gebied en het dijkenbeheer kan daar mo gelijk ook onder vallen. 'Wij zul len de ontwikkelingen nauwlet- 5 tend volgen', beloven GS. Oppositie Goes wil pas op plaats door Nadia Berkelder GOES - Het dagelijks gemeentebe stuur van Goes heeft: de noodzaak voor de aanleg van bedrijventer rein De Poel V niet aangetoond. Oppositiepartijen willen dat de ge meente pas op de plaats maakt. „Wij willen pas beginnen als het echt nodig is", zegt Jan Jaap Bou- ma van de SGP-ChristenUnie. De gemeenteraad besluit, als het aan de coalitie ligt, morgen om een nieuw bedrijventerrein te ma ken aan de andere kant van de Del taweg, bij Hotel Goes. „We heb ben nog genoeg terrein in voor raad voor de komende vier of vijf jaar", zegt Bouma. „De noodzaak om nu al te beginnen met de aan leg is niet zo groot. Bovendien is het areaal heel erg groot voor een stad als Goes. Terugkijkend heb ben we een project als de Goese Schans ook niet goed ingeschat, het zou jammer zijn als we de ko mende decennia met een half be drijventerrein blijven zitten." De oppositie - naast de SGP-ChristenUnie ook Groen- Links, D66 en de SP - twijfelt niet alleen over het tempo, maar ook over de locatie. Door de Deltaweg over te steken, overschrijdt Goes een harde grens richting het bui tengebied. „De footprint van Goes is groot genoeg", zegt Bouma. „Je zou er ook voor kunnen kiezen om bedrijvigheid rond het zieken huis uit te breiden. Het college zegt nu dat het daar een zorgpark te willen maken. Maar dat is echt een keuze.Wat ons betreft is de haast die het gemeentebestuur ten toon spreidt, nergens voor nodig. Wij willen meer tijd, zodat we meer zicht hebben op ontwikkelin gen die zich voordoen. Zet alles eerst op een rijtje. Uit de cijfers van het college blijkt dat we nog best tijd hebben. We moeten geen keuzes maken over zaken waar de gemeente straks decennia aan vast zit." Bouma is niet voor onbegrensde groei: Goes kan nog veel ruimte winnen door bestaande terreinen op te knappen, denkt hij. „Dat is geen makkelijke ruimte, dat klopt. Het kost meer moeite dan een stuk grond aankopen. Maar het is wel een keuze die de moeite waard is." Eerder pleitte Groen- Links al voor een pas op de plaats: de beslissing over het nieuwe be drijventerrein op de Poel V zou pas genomen moeten worden als de raad de visie op de stad voor de komende dertig jaar heeft vastge steld. Dat gebeurt de komende maanden. VLISSINGEN - Tomoko Honda (pia no) en Sarah Dupriez geven zon dag een concert in de concertzaal 't Speelhuus van zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. Hét concert begint om 11.30 uur en is toeganke lijk voor rolstoelgebruikers. De en treeprijs bedragat 17,50 euro. Na af loop is er gelegenheid met de ar tiesten kennis te maken en met hen te praten over het concert, of muziek in het algemeen. Zagerkwekerij Delta Farms, zus terbedrijf van Topsy Baits in Wil- helminadorp, wil het buurbedrijf worden van proefbedrijf Zeeuw se Tong. door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Delta Farms, het zusterbedrijf van zagerkwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp, wil op drie hectaren grond drie vij vers aanleggen van drie bij zeshon derd meter naast het proefbedrijf voor de agrarische aqualteelt aan de voet van de Zeelandbrug bij Co- lijnsplaat. De extra lange kweekbas- sins vergemakkelijken de kweek en de oogst van zagers, vertelt di recteur Bert Meijering. Meijering hoopt zo de productiviteit van de vijvers omhoog te krijgen. De provincie Zeeland heeft het ge bied aangewezen als stimulerings gebied voor de agri-aquacultuur. De gemeente Noord-Beveland werkt aan inpassing van het be drijf in het omgevingsplan. Meijering hoopt met De Zeeuwse Tong een samenwerking op te zet ten. Zeeuwse Tong kweekt bij Co- lijnsplaat in een circuit tong, die gevoed wordt met zagers. Met het kweekwater van de vis worden zeegroenten en algen gekweekt, en met de algen weer zagers en schelpdieren. Meijering denkt dat het afvalwater uit de zagerkweek Naast de vijvers van De Zeeuwse Tong wil Delta Farms drie vijvers van elk zeshonderd meter lang aanleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24