Veere wil af van onrendabele grond 221 zeeland 'Soms zorg over bestuurskracht van gemeenten' Gemalen en pompen in Veere slecht beveiligd Zorgen om kwijtraken van kanjersubsidie Het beleid woensdag 15 februari 2012 In de begroting voor dit jaar heeft de gemeente Veere al aangegeven een deel van het groenonderhoud te willen afstoten door groen- en reststroken te verko pen. ook gaat ze het onrechtmatig gebruik ervan aan pakken. Dat moet bin nen drie jaar afgerond zijn. door Maurits Sep MIDDELBURG - Over samenwerking tussen de Walcherse gemeenten heeft hij formeel niks te zeggen. Maar gedeputeerde George van Heukelom houdt wel toezicht op de 'bestuurskracht' van de gemeen ten. „Naar sommige dossiers kijk ik met zorg." Zoals de jeugdzorg, de geestelijke gezondheidszorg voor jongeren en de zorg voor licht-verstandelijk ge handicapten, somt Van Heukelom op. Taken die de gemeenten over nemen van de provincie vanuit de gedachte dat zij dichter bij hun ei gen inwoners staan en dus beter weten wat die mensen nodig heb ben en er dus sneller op kunnen inspelen. „Maar het zijn grote en zware dos siers, die je goed moet organise ren", waarschuwt Van Heukelom. „Dat geldt ook voor de wet maat schappelijke ondersteuning en de centra voor jeugd en gezin. En wat te denken van woningbouw en volkshuisvesting in een tijd waar in de bevolking krimpt, of het openbaar vervoer. Het Rijk is nieuwsgierig hoe de gemeenten dat doen en of ze dat aankunnen. Wij moeten daar als provincie op letten en het Rijk adviseren." Hij heeft soms zijn twijfel over die bestuurskracht van de gemeenten. En over de aandacht die ze voor sommige onderwerpen hebben. „Daarom heb ik ook voorlichtings avonden gegeven over deze onder werpen aan raadsleden. We probe ren vanuit het provinciehuis in de gaten te houden dat-de gemeenten zorgvuldig omgaan met die dos siers." Mede omdat hij er zelf jarenlang voor verantwoordelijk was, en deels nog is. „Tot 2016 blijf ik ver door Edith Ramakers VEERE - Het is niet meer mogelijk om de gemalen en rioleringspom- pen van de gemeente Veere een voudig van huis uit te bedienen. „Want het is nu met het modern ste beveiligingsprotocol uitgerust", zegt burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere. Hij reageert op de televisieuitzending van gisteravond van Een Vandaag. Daarin werd duidelijk dat sluizen, gemalen en bruggen slecht bevei ligd zijn en 'kinderlijk' eenvoudig vanuit een thuiscomputer bediend kunnen worden. Van der Zwaag: „We zijn toevallig uitgekozen door EenVandaag. Maar er zijn meer gemeenten die hiermee te maken hebben." Het gaat dan om die gemeenten die het zogenoemde Scada-sys- teem gebruiken. Met dit soort sys temen worden in onder andere de industrie processen gemonitord en beheerd. Al eerder werd gewaar schuwd voor de kwetsbaarheid antwoordelijk voor jeugdzorg." Juist omdat deze onderwerpen zo omvangrijk en ingewikkeld zijn, is samenwerking een noodzaak, zegt Van Heukelom. „Omdat je ze als gemeente alleen niet aankunt. Sa men sta je sterker en heb je meer kennis in huis. Natuurlijk is het soms lastig uit te leggen aan men sen dat je dingen aan een andere gemeente moet overlaten, maar po litiek heeft ook te maken met moed. Als jij weet dat het voor de toekomst beter is om samen te werken en afspraken te maken over verdeling van voorzieningen - zie het ziekenhuis - dan moet je zeggen dat we allemaal die kant op moeten. En dat blijven uitleg gen." Van Heukelom zegt wethouders ook zo vaak mogelijk te herinne ren aan het belang van samenwer king. „Personen zijn heel belang rijk in dit soort processen, net als de visies die zij hebben. Kwetsbaar blijft dit dus. Van de andere kant: de visies van de betrokkenen wor den vastgelegd in afspraken, dus als de mensen wegvallen, blijven de visies." Eén ding wil hij nog wel duidelijk stellen: Van Heukelom is niet voor herindeling. „Dat spook werp ik verre van mij. Binnen Zeeland heb ben we toch al te maken met regio vorming: Zeeuws-Vlaanderen, Oos- terschelderegio, Walcheren. Laat ie dereen daarbinnen zijn eigen iden titeit houden." DE STELLING Fusie van de Walcherse gemeenten is beter dan alleen samenwerking Reageer op pzc.nl TUSSENSTAND 472 reacties eens mHOHMMH 51% oneens 49% sssssssssssessseswss^ssssixisssses^^xs^^^ssss van Scada-systemen. Soms is er zelfs geen wachtwoord nodig om binnen te komen. Dat schokte en kele beveiligingsspecialisten. 'De machines staan bloot aan het inter net. Er is geen beveiliging die er voor zorgt dat alleen de beheerder toegang heeft'. Peter van Rooij, expert op het ge bied van de waterhuishouding zegt: „Als je deze processen niet goed beveiligt, dan loopt Neder land onder, zo kwetsbaar zijn we hier." Burgemeester van der Zwaag beklemtoont dat het een 'stand alone-systeem' is. „Het is een op zich zelfstaande opstelling. De veiligheid van onze overige ICT-systemen is op geen enkele wijze in gevaar geweest." Het risico dat Veere had gelopen als een hacker daadwerkelijk zou zijn ingebroken, was volgens de burgemeester 'niet al te groot'. „Het gaat om de communicatie tussen de pompen en het gemaal. De pompen zouden gewoon door blijven werken." Veere wil in drie jaar tijd voor 800.000 euro aan gemeentelijk groen verkopen. Een deel van die grond is al geannexeerd door aanwonenden. Dat wil Veere ook aanpakken. De verkoop moet de gemeente verlossen van onrendabele grond en de bijbehorende lasten. door Annemarie Zevenbergen Het is heel verleidelijk; er ligt een leuk strookje ongebruikte grond, grenzend aan de achter tuin. Het is weliswaar van de ge meente, maar die doet er niets meer. Dus schuifje het tuinhek een stukje op. Niemand die daar last van heeft. Maar de gemeente Veere wil daar nu definitief een einde aan maken. Als je de grond wil houden, moet je die nu offici eel kopen. In drie jaar tijd wil de gemeente in totaal voor acht ton aan onrendabele groen- en rest stroken verkopen. Dat levert een rentevoordeel op van 20.000 euro in 2015. Hiermee pakt Veere dus ook dat onrechtmatig gebruik van dat gemeentelijk 'groen' aan. In de hoop dat iedereen dat stuk 'ille gaal' gebruikt groen ook echt In drie jaar tijd wil de gemeente Veere onrendabele groen- en rest stroken verkopen. In de begroting voor dit jaar heeft de gemeente al aangegeven een deel van het groenonderhoud te willen afstoten door de stroken te verkopen. De voorgenomen besparing door het versoberen van openbaar groen wordt niet uitgevoerd. In plaats daarvan verhoogt de ge- door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Doordat er nog geen bestemming is gevonden voor de Timmerfabriek in Vlissingen, be staat het risico dat de gemeente de kanjersubsidie van 3,4 miljoen eu ro moet teruggeven aan het Rijk. Zowel raadsleden als wethouder Piet Polderman zeiden zich daar gisteravond in de commissie zor gen om te maken, nu duidelijk is dat Omroep Zeeland geen intrek neemt in de monumentale fabriek op het Scheldeterrein. De wethouder zei er echter niet veel aan te kunnen doen. „We kun nen er enkel zeer uitdrukkelijk koopt. Het gaat om perceeltjes, grenzend aan tuinen. Of stukken ongebruikte gemeentegrond tus sen vrijstaande woningen, zoals bijvoorbeeld in het gebiedje Joos- sesweg in Westkapelle. Huiseigena ren kunnen dat nu kopen van de gemeente. Voor een vastgestelde grondprijs. In sommige gevallen, zoals aan de Lijsterhofweg in Dom burg wordt de grond tijdelijk ver huurd en daarna verkocht. Dat geeft de aanstaande koper een fi nanciële adempauze. De gemeente is aan het inventariseren welke stukken daadwerkelijk in aanmer king komen voor verkoop. Om hoeveel grond het precies gaat, is nog niet duidelijk. Uit dat onder zoek blijkt onder meer dat in de Joossesweg in Westkapelle iets minder dan vierduizend vierkante meter verkoopbaar is. Voor die grond vraagt de gemeente een vast gestelde prijs van 129 euro per vier kante meter (kosten koper). De verkoop zal trouwens niet eenvou- De gemeente Veere wil in drie jaar tijd voor acht ton aan groen- en rest stroken verkopen. meente de parkeertarieven extra. De verkoop van de grond moet Veere een rentevoordeel opleve ren van 10.000 euro in 2014, op lopend tot 20.000 euro in 2015. Veere moet daarvoor aan 800.000 euro aan grond verkopen. Inmiddels is een kaart gemaakt waarop die groen- en reststroken grofweg staan aangegeven. Veere is nu bezig met een gedetail leerde uitwerking daarvan. sssssmssssssssssssyiKVK^nmiausaBamszjass alert op zijn dat er een bestem ming komt. Dat zijn we." Met dat antwoord nam de raad ge noegen. Wel wilde D66 nog weten of Omroep Zeeland zich wellicht elders in Vlissingen kan vestigen. Polderman: „Nadat bekend werd dat de verhuizing naar de Timmer fabriek niet doorging, is het colle ge met de omroep gaan praten. We hebben een breed scala aan op ties voorgelegd. Later ontvingen we het bericht dat men terugkeek op een zeer prettig gesprek." De wethouder voegde er nog aan toe dat 'het proces' verdere ontwik keling van het Scheldekwartier, en met name de marina, niet zal be moeilijken. dig zijn, veel van de huizen daar worden alleen in het vakantiesei zoen bewoond. En in andere stuk ken liggen kabels en leidingen van bijvoorbeeld Delta, waardoor de gemeente die niet zomaar mag ver kopen. De percelen die Veere te gelde wil maken, staan op een aparte kaart: Die wordt als vast on derdeel bij komende transacties ge hanteerd. De grond kan dan recht streeks te koop aangeboden wor den, zonder dat het college van B en W iedere keer toestemming moet geven. Het bestaande beleid voor verkoop van gemeentelijk groen verandert niet, geeft Veere aan. Losse verzoeken worden ge woon in behandeling genomen. Het college moet wel ingelicht wor den als er grond verkocht wordt die niet op de nieuwe kaart staat. Voor de strook grond achter de Lijsterhofstraat in Domburg biedt de gemeente een compromis aan. Alle potentiële kopers hebben aan gegeven dat ze het stukje grenzend aan hun perceel graag willen ko pen, maar niet iedereen verwacht de financiering daarvoor tijdig rond te krijgen. Veere biedt daar om de mogelijkheid het te huren voor een periode van drie jaar. Daarna moet het gekocht worden. m De omgeving van de Duinweg in Oostkapelle was het begin. Vervolgens gaat bijna 4000 vierkan te grond aan de Joossesweg in Westkapelle in de verkoop voor 129 euro per vierkante meter. De totale opbrengst in Westkapel le moet 500.000 euro zijn. De groenstrook achter de Lijster hofstraat in Domburg wordt deels verhuurd voor drie jaar. Daarna moet de grond verkocht zijn. UIT Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Gemeente Veere verkoopt onrendabele groen- en reststroken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22