dreigt te worden gezondheid17 Exclusief Ontspannen in de Eifel- en Moezelstreek KRAS NL woensdag 15 februari 2012 eten zoals hij daarvoor deed." Goede voorlichting en reële verwachtingen zijn belangrijk volgens de chirurg. „Bijna ie dere patiënt kijkt te licht tegen de operatie aan. Met name het resultaat valt mensen te gen. Ze denken 65 kilo te gaan wegen en zijn dan teleurgesteld als ik zeg dat ze am per onder de 100 zullen komen." Marleen is terughoudend over haar ge wicht. Ze had voor de operatie een Body Mass Index (BMI) van boven de 60. Sinds de ingreep is ze 37 kilo afgevallen, zo'n 10 ki lo per maand. Volgens haar behandelaar (niet de hier geïnterviewde chirurg) zou een BMI van voor in de 30 haalbaar zijn, een gewichtsverlies van 95 kilo. „Ik stel me zelf geen doel, dat zou alleen maar tot teleur stelling leiden. Maar met een halvering van mijn huidige gewicht zouden mijn mobili teit en gezondheid al enorm vooruitgaan." Bariatrische chirurgie is geen wondermid del. Van de Laar: „Mensen worden er niet automatisch gelukkiger of mooier van, wel gezonder. Uiteindelijk verliezen patiënten na een gastric bypass gemiddeld een kwart van hun begingewicht. De eerste jaren schiet iedereen door en valt dus veel meer af, maar na twee jaar komt iedereen ook weer wat aan." Iedere kilo is gezondheidswinst, maar er is meer. Driekwart van de mensen met morbi de obesitas heeft diabetes. Bij 84 procent verdwijnt deze aandoening kort na een ba riatrische operatie. „Dat komt door een com binatie van minder inname van suikers, af vallen en veranderingen in de insulinehuis- houding." Ook andere aandoeningen die zijn ontstaan door ernstig overgewicht, verdwijnen of ver beteren; hoog cholesterol, hoge bloeddruk, artrose en slaapapneu. De kans op darm- of baarmoederkanker of een beroerte neemt ook af met gewichtsverlies. Marleen wil een betere kwaliteit van leven krijgen en gezonder worden, zodat ze haar kinderen zal zien opgroeien. „Ik ben er nog lang niet en deze strijd zal mijn leven lang duren. Misschien niet om af te vallen, maar wel om op gewicht te blijven. Dat weet ik en ik ben er klaar voor." Door de gang van het Slotervaartziekenhuis rijden twee verpleegkundigen een bed. Daarin ligt een jonge en duidelijk obese vrouw, nog misselijk van de narcose. Ook zij is op weg naar versie 2.0 van zichzelf. Marleen wil niet herkend worden en heet in werkelijkheid anders. reageren? gezondheid@wegener.nl Verschillende technieken ,Er zijn verschillende operatietechnieken die helpen bij afvallen. Maagband, maag verkleining en maagomleiding zijn de meest toegepaste. De maagband is een plastic ring die rond het begin van de maag wordt geplaatst. Deze operatie d^alt in populariteit: 40 procent van de maagbanden moet ooit worden verwij derd door tegenvallende resultaten of complicaties. Met een maagverkleining wordt de omvang van de maag terugge bracht tot die van een kleine komkom mer. Het resultaat van de ingreep op lan ge termijn is nog onbekend. Bij de omleiding (gastric bypass) wordt de maag opgesplitst in een klein en een groter deel. Voedsel komt alleen in het kleine deel, ongeveer zo groot als een mandarijn. De dunne darm wordt op het kleine maagje aangesloten. De verte ring van voedsel blijft normaal. t Bijna de helft van de Nederlanders heeft overgewicht. Bij 336.000 Neder landers is het zo ernstig, dat ze in aan merking komen voor bariatrische chirur gie. Slechts een klein percentage van de ze mensen ondergaat zo'n ingreep. Iedere operatie brengt risico's met zich mee, volgens chirurg Van de Laar. Hoe meer overgewicht mensen hebben, hoe hoger dat risico wordt. De kans om te overlijden door een gastric bypass- operatie is 0,3 pro cent en dat is vergelijkbaar met een ope ratie voor een heup- vervan ging. 9 De Body Mass Index is een methode om gewicht in relatie tot lengte te beoorde len. Een BMI van 18,5-25 is gezond, 25-30 is overgewicht. Van 30 tot 40 is sprake van obesitas en is het gezondheidsrisico hoog. Een BMI boven 40 of hoger dan 35 met medische klachten als diabetes, hart- en vaat ziekten of gewrichtproble men, geldt als morbide obesitas en kan dodelijk zijn. Die groep komt in aanmerking voor een bariatrische operatie. Marleen (hoofdverhaal) had voor haar bypass een BMI (gewicht in kilo's ge deeld door kwadraat van lengte in meters) van bo ven de 60. Iemand van 1.70 meter weegt dan 170 kilo of meer, iemand van 1.60 meter weegt dan 154 kilo of meer. foto Getty Images betaling). Ook kunt u gratis gebruik maken van de fiet senstalling, parkeerplaats en Wi-Fï. Uw ruime kamer is o.a. voorzien van televisie, douche en toilet. Aankomstdata en prijzen Aankomst van 29 januari t/m 29 oktober 2012. 4 dagen 5 dagen 6 dagen (t/m 4/3) 8 dagen Normale prijs vanaf £^«97* vanaf vanaf vanaf £4697" Lezersprijs vanaf 54,- vanaf 74,- vanaf€ 84,- vanaf 154,- Prijzen zijn per persoon o.bly. 2 personen Inclusief: 4/5/6/8 dagen (3/4/5/7 nachten) verblijf in Hotel Lellman o.b.v. ontbijt, één fles Sekt en huis- gemaakte pralines per boeking bij aankomst t/m 31 maart 2012 én de 6=5 actie, waarbij u 1 dag gratis verblijft bij aankomst t/m 4 maart 2012. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, reserveringskosten a 19,50 en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Ga voor informatie naar www.kras.nl/LR17518 voor de lezers van deze krant! I 4-/5-/6- of 8-daagse autovakantie Duitsland inclusief verblijf, ontbijt, een fles wijn én huisgemaakte pralines! 5 dagen Wie wil ontspannen en genieten aan de sfeervolle en populaire Moezel, is bij dit familiehotel aan het juiste adres. Bij aankomst t/m 31/03/2012 krijgt u zelfs een fles wijn en pralines gratis! En als u vóór 24 februari boekt, ontvangt u bovendien een korting van 15,- per persoon! Kies nu voor deze reis naar de Moezel en rust heerlijk uit in het wellnesscenter van het hotel óf bezoek één van de schilderachtige stadjes op de rivieroever vanaf 54,- per persoon! Hotel Lellmann"* Dit gezellige 3-sterren familiehotel is in 2011 geheel gerenoveerd en ligt direct aan de Moezel, in het centrum van het wijnstadje Lof. Het hotel beschikt o.a. over een receptie, lift, restaurant, Kellerbar én wellnesscenter met binnenzwembad, fitnessruimte, whirlpool (allen gratis), sauna, solarium, kapsalon én beautycentrum (allen tegen Boeken via internet Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR17518 Kies uw vertrekdatum, bekijk de prijsberekening, en klik op de button BOEK NU. Klik in het volgende scherm op 'de actiecode invoeren' en typ hier WEG40003 Nu wordt uw korting van 15.- p.p. geactiveerd! Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR17518 en actiecode WEG40003 en u ontvangt uw korting van 15.- p.p. Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 23 februari 2012 waarom zou je meer betalen m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17