Als eten je dood 161 gezondheid 112 Snoepen van de babyhaarlotion ALS ELKE Het aantal bariatrische operaties neemt toe. Ingrepen waarbij aan maag en darmen wordt gesleuteld, helpen mensen met extreem overgewicht bij het afvallen. Maar bariatrie is geen wondermiddel, zegt de chirurg: „Je wordt er niet automatisch gelukkiger of mooier van. Wel gezonder." door Eva Wassenburg Versie 2.0. Zo noemt Marleen (38) zich sinds haar gastric bypass-ope- ratie in oktober 2011. „Ik wilde mijn leven terugkrijgen, me niet meer diep ongelukkig voelen in mijn lichaam." Sinds haar puberteit is Marleen te dik. Op haar 16e ging ze voor het eerst naar de Weight Watchers. Ze viel er 10 kilo af en kwam er daarna 15 aan. Marleen schetst haar afglijden: „Hoe meer schaamte, hoe meer frustratie, hoe meer snoepen, hoe meer overgewicht, hoe minder mobiel." Tot ze 37 is, 2 kleine kinderen heeft en een traplift en een scootmobiel moet overwe gen. „Ik voelde me als vrouw en vooral als moeder tekortschieten. Ik kon niet met de kinderen naar een pretpark, want ik paste niet in de attracties. Ik was er klaar mee en zag nog maar een uitweg, een operatie." Dat was de moeilijkste beslissing ooit: „Ik ben altijd tegen operaties geweest, ik vond dat ik het zelf moest kunnen. Ik ben niet dom, heb karakter en doorzettingsvermo gen. Ik heb een goede opleiding, een uitda gende baan, twee geweldige kinderen en een goed huwelijk. Alleen dit krijg ik niet onder controle." Chirurg Arnold van de Laar van het Amster damse Slotervaartziekenhuis is gespeciali seerd in obesitasoperaties en voert dit jaar samen met drie andere chirurgen zeshon derd van deze operaties uit. Daarmee is het ziekenhuis een van de grotere obesitascen- tra en het grootste centrum dat het volledi ge voor- en nazorgtraject in huis verzorgt. „De maatschappij vindt dat mensen zelf ver antwoordelijk zijn voor hun gewicht en dat een operatie een makkelijke oplossing is. Maar op het moment dat een extreem- obesepatiënt bij mij in de spreekkamer zit, heeft hij al tien jaar geprobeerd af te vallen. Ondertussen wordt hij steeds ongezonder en komt er een moment dat er iets moet ge beuren dat wél helpt." Volgens Van de Laar is van geen enkele an dere behandeling, inclusief diëten, aange toond dat het blijvend gewichtsverlies ople vert voor mensen met extreem overge wicht. „Ook te zwaar zijn, is een evenwicht. Blijkbaar zit het in je hoofd dat je zo veel trek hebt, dat je op een bepaald gewicht blijft. We weten niet waarom sommige mensen dat hebben en anderen niet." De Wereldgezondheidorganisatie (WHO) heeft obesitas in 2008 tot chronische ziekte verklaard. Ook Marleen heeft geaccepteerd dat haar extreme gewicht een ziekte is. „Ge loof me, niemand met normale verstandelij ke vermogens kiest ervoor zo dik te zijn. Het lukt niet dit zelfstandig te overwinnen, daarbij heb je hulp nodig." Niet iedereen die zich met ernstig overge wicht in het ziekenhuis meldt, wordt geope reerd. Van de Laar vertelt dat 35 procent van de patiënten wordt afgewezen. „Mensen met eetstoornissen filteren we eruit. Die moeten worden behandeld met psychothe rapie. Als iemand een eetstoornis heeft waarbij hij móet eten, kan de stoornis na de operatie escaleren omdat hij niet meer kan Snéller gebroken heup bij hartfalen Mensen met hartfalen, een condi tie waarbij het hart niet meer in staat is het bloed krachtig door het lichaam te pompen, moeten extra oppassen niet te vallen. Hun kans op botbreuken (vooral een gebroken heup) is 30 procent ho ger dan bij mensen van vergelijk bare leeftijd zonder hartfalen. Dit blijkt uit Canadees onderzoek on der ruim 45.000 personen. http://bit.ly/wrOljm Minder kans overgewicht bij baby en peuter die zelf eten Baby's en peuters die eten zelf naar binnen werken (met de han den), lopen minder kans op over gewicht dan baby's en peuters die gevoerd worden met een lepel, zo blijkt uit een Britse studie. 'Zelf- eters' ontwikkelen ook voorkeur voor koolhydraatrijk voedsel (brood, pasta), terwijl de voor keur van met de lepel gevoerde kinderen uitgaat naar zoet eten. http://bit.ly/ACIr71 Het aantal ouderen met een soa neemt toe Spotjes over veilig vrijen richten zich meestal op jongeren, maar ouderen moeten zich die ook aan trekken. Het aantal ouderen (45- 65 jaar) met een geslachtsziekte (soa) is de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld, blijkt uit Amerikaanse gegevens. Mogelijk zijn de ouderen van nu seksueel actiever dan hun voorgangers en minder geneigd veilig te vrijen. http://bit.ly/AD9LLI woensdag 15 februari 2012 Jaarlijks worden gemiddeld 1.000 kinderen peuters wegens vergiftiging in het ziekenhuis opgenomen en 1.500 leeftijdsge nootjes bij de spoedeisende hulp behandeld. Ouders kunnen niet voorzichtig genoeg zijn met gevaarlijke stoffen. Eerste hulp Bel 112, vertel om welke vergiftiging het gaat, neem de verpakking of een restant mee naar de arts of de ziekenhuispost. Laat het kind nooit braken als je niet weet wat het heeft binnengekregen. Laat het kind zeker nooit braken als het heeft gedronken of gegeten van schoonmaakmiddelen, zeepproducten, huis- houdchemicaliën en alcoholhoudende producten als sterke drank, aftershave en homeopathische middelen op alcoholbasis. Laat het kind niet drinken en braken als het niet zelfstandig kan drinken of be wusteloos is. Gif in de ogen of op de huid? Voorzichtig met lauw water uitspoelen, ogen min stens een kwartier en de huid zeker een half uur. Meer info: voer in www.google.nl het woord gifkaart in. infographic ANP, GN, CRW bronnen o.a. RIVM, CBS, Consument en Veiligheid, NVIC, Oranje Kruis (EHBO) SECONDE TELT^ 8. Vloeibaar wasmiddel 9. Thinner/terpentine 10. Lijmen De tien huishoudmiddelen en doe-het-zelfproducten met het hoogst aantal vergiftigingen Het komt zelden of nooit voor dat kinderen door blootstelling aan giftige stoffen sterven. Aantal meldingen bij Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum, kinderen tot 12 jaar, in 2008. 2. Vaatwasmiddel 3. Afwasmiddel 4. Chloorbevattend 5. Lampolie 6. Allesreiniger 7. Sanitairreiniger Boosdoeners Sterfte door vergiftiging Aantal sterfgevallen per jaar per 10.000 inwoners (2005 - 2008) 0,01 - 0,03 0,04 - 0,06 0,07 - 0,09 0,10-0,16 MB 0,17-0,21 Bijtend Bijtende stoffen hebben op lichaamsweefsels als huid, ogen en slokdarm een ver nietigend effect. Schadelijk Stoffen met dit teken leve ren bij inslikken, inademen of opname via de huid gevaar op voor vergiftiging. Irriterend Irriterende stoffen geven bij aanraking met de huid en ogen irritatie en bij opname via de mond irritatie aan slijmvliezen in neus en keel. Giftig Bij opname via mond, huid of inademing leveren mid delen met dit logo ernstig gevaar op en kunnen ze do delijk zijn. Voorzichtig Bij circa driekwart van de vergifti- gingsgevallen met kinderen stond het gifmiddel binnen handbereik. Ook was het giftige goedje vaak niet afgesloten, omdat het op dat moment in gebruik was. Vuistregel: houd gevaarlijke stoffen altijd buiten bereik van kinderen. In 88 procent van de gevallen blijkt dat papa of mama bij vergiftiging wel thuis zijn, maar ze even afgeleid zijn. De keuken is de gevaarlijkste plek, zo wijst onderzoek uit. j Zo'n 40 procent van de ouders weet niet hoe te handelen bij vergiftiging van hun kind. nieuw voedselkanaal restmaag i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16