'Doorgaan al wordt het niks' Poolreiziger Sjef van Dongen was wereldnieuws agenda Vijf Zeeuwen in strijd om beste Nederlandse Dj woensdag 15 februari 2012 Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg 'Clash of the Titans': De vier beste de baters onder de studenten van de Roose velt Academy nemen het op tegen profes soren en docenten. De Spot, 20.00 uur Terneuzen Schrijver Bas Heijne te gast bij Stich ting Prometheus. Porgy en Bess, 20.00 uur PODIUM Kruïningen Kinder/familievoorstelling 'Cowboy Bil- lie Boem' en de Indiaan koken er op los!' Ons Dorpshuis, 15.00 uur Middelburg XMIX in het theater. Naar het bekende tv-programma bij Z@ppelin. Stadsschouwburg, 13.30 en 16.15 uur Oostburg Toneelvereniging De Plattelanders speelt 'Houtekïet'. Ledeltheater, 14.00 uur. GOES - Vijf Zeeuwen zijn geselec teerd voor de strijd om de titel Bes- te DJ van Nederland. Het gaat om Sander Maas uit Middelburg, DJ - Roman Anthony (Ramon Antho- nise) uit Goes, JamFlowww (Dimi- tri van Wijck) uit Terneuzen, Da- w niar (Ramon Hirdes) uit Krabben- dijke en Fatal Inc. (Carlo van Re- mortel) uit Hulst. Stichting Hollands Talent is initia tiefnemer van de zoektocht naar de beste DJ van Nederland. In di verse delen van het land worden daarvoor voorronden gehouden. Vrijdag 16 maart is de voorronde van Zuid/West in El Toro in Goes. De vijf Zeeuwse DJ's en vijf DJ's uit Zuid-Holland krijgen ieder 15 -* minuten de tijd om jury en pu bliek te overtuigen. De drie beste deelnemers gaan naar de regiofina le, op 6 april in Helden. Poppuntzeeland/Scoop houdt zon dag 4 maart voor alle aangemelde Zeeuwse DJ's een workshopdag in Club Devo in Goes. Ook andere DJ's kunnen hieraan deelnemen. Opgeven via lpoppe@scoopzld.nl. Middelburgs Theater speelt twee stukken van Carver Het Middelburgs Theater gaat de uitdaging aan in een eigen be werking twee stukken van de professionele theatergroep Car ver in een avondvullende voor stelling ten tonele te voeren, regisseur Katinka van den Dool over keuzes en aanpak. door Ali Pankow ij Carver gaat het altijd over de onmogelijkheid met elkaar te communice- JLf ren", zegt theatermaak- Ister Katinka van den Dool. Zij koos als gastregisseur bij het Mid delburgs Theater voor een monta gevoorstelling van de twee korte toneelstukken Fred en De Verbou wing. De voorstelling gaat zaterdag in het Minitheater in Middelburg j in première en zal daar tot en met de derde week van april te zien zijn. Van den Dool houdt van heden daagse Nederlands repertoire en vooral de iets uitvergrote speelstijl van Carver spreekt haar aan. Hun voorstellingen komen op basis van improvisaties tot stand. Het aller eerste begin van een stuk is vaak een klein idee of slechts een beeld of een bepaalde sfeer. Ondanks al le improvisaties vooraf, wordt voor de uiteindelijke voorstellin gen alles van de eerste tot de laat ste minuut vastgelegd. Eerder regisseerde Van den Dool van Theatergroep Carver bij de Zeeuwse Komedie in Vlissingen het toneelstuk Ex. „Uit diezelfde bundel komen ook Fred en De Ver bouwing. Mijn aanvankelijke be doeling was beide stukken volle dig door elkaar te vlechten. In theorie leek dat heel mooi, maar in de praktijk was het allemaal veel lastiger", laat Van den Dool weten. Volgens haar ligt dat aan de verschillende adem van de twee stukken. Het verhaal in De Verbou wing beslaat enkele maanden, maar de verwikkelingen in Fred spelen zich af in één dag. De regis seur sloeg tijdens het repetitiepro ces derhalve een andere weg in dan zij aanvankelijk van plan was, maar zag alsnog kans verweven heid tussen beide stukken te reali seren. „Het publiek krijgt daarmee „De dialogen in de producties van Carver lijken altijd behoorlijk sim pel en onschuldig, maar dat is juist zo verraderlijk. De teksten zijn heel veelzeggend, vooral ook door wat er niet wordt gezegd, maar wel wordt bedoeld", weet Van den Dool uit ervaring. Carver heeft zijn wortels in de mime en kan bo gen op een speciale speelstijl waar in de combinatie van tekst en fy siek van elke speler kenmerkend is. „Dat moet je niet willen na doen. Ik ga bij voorkeur uit van wat de eigen spelers van het Mid delburgs Theater fysiek kunnen bieden in relatie met de tekst", zegt de regisseur. De verweving van beide stukken komt ook tot uiting in de vormge ving. Het publiek mag meeleven met de situatie in beide woonhui zen tegelijk. „Het zouden buren kunnen zijn, maar even zo goed zou het kun nen gaan om de situaties in twee kamers de ver uiteen ergens in de stad liggen. Inkijkjes in levens dus en het speelt in het hier en nu." Zaterdag 18 feb. (première), Minithea ter, Middelburg, 20.30 uur; daart/m zat. 21 april, elk weekend. Zie ook: www.middelburgsminitheater.nl. Scène uit De Verbouwing met Léon Grim, Pim Lokerse en Erica Blommers. boeiende inkijkjes in het leven van mensen die maar voort ploete ren. Ze gaan maar door met te pro beren beter begrepen te worden al weten ze dat het niks wordt." Het verhaal in Fred gaat over Mary en Paula, schoonzusjes die in één huis wonen. Ze zijn niet echt vriendinnnen, maar tot elkaar ver oordeeld. Totdat Mary met ene Ben komt aanzetten. Het is een man die ze ergens heeft opge pikt,want 'een man in huis is ook meer veiligheid'. Het personage Ben duikt ook op als een van de werklieden in de woning van Ylka en Thomas. Zij la ten hun huis verbouwen in de hoop tevens hun huwelijksproble men weg te timmeren. Al maan den zijn ze in de weer, omdat de plannen steeds worden gewijzigd. Scène uit Fred met Roelie van de Velde (I) en Larissa de Keijzer. door Jan van Damme Op het boekenweblog 'zeelandge- boekt' van de PZC worden artikelen geplaatst over Zeeuwse boeken, Zeeuwse tijdschriften en Zeeuwse au teurs. De krant biedt elke woensdag een selectie van wat er op het web- log is gesignaleerd. Han Nabben - zelf ballon vaarder - schreef een boek over ballonnen en lucht schepen: Lichter dan lucht, los van de aarde - Geschiedenis van de bal lon- en luchtscheepvaart in Neder land. Een algemeen boek, waarin Zeeland mondjesmaat figureert. Niet zo vreemd, want ballonvaar- ders mijden het deltagebied. Even een verkeerde wind en je zweeft boven de Westerschelde of, nog er ger, de Noordzee. Toch verdient het boek aandacht in Zeeland. Niet zozeer vanwege de verlichte Middelburger Johan Adriaen van de Perre, die op 5 april 1784 om 14.00 uur vanuit zijn tuin de eerste (onbemande) bal lon in Zeeland liet opstijgen (pag. 46). Ook niet vanwege het Duitse luchtvaartschip Hindenburg, dat op 3 mei 1937 langs Vlissingen voer, en drie dagen later tijdens de landing in New York in brand vloog (pag. 278). Wat Zeeland betreft draait het in dit boek om een bijna vergeten held en politicus (pag. 272). Wie vandaag de naam Sjef van Dongen zegt, loopt kans naar het naar hem genoemde sportpark in Aarden burg te worden verwezen. Of er zal vast iets worden verteld over een coryfee in de gelederen van de toenmalige Katholieke Volkspartij (KVP). Van Dongen (1906-1973) was van 1946 tot 1962 burgemees ter van Aardenburg. Hij was ook Statenlid, gedeputeerde en zat in de Tweède Kamer. Dat hij in zijn jonge jaren even een wereldberoemde poolreiziger was, is veel minder bekend. Hij be gon als 17-jarige op Spitsbergen te werken voor een in Rotterdam ge vestigde mijnbouwmaatschappij. Toen het luchtschip Italia in 1928 boven de Noordpool verongelukte, was Sjef een ervaren poolbewoner. De gouverneur van Spitsbergen vroeg hem met een hondenslee op zoek te gaan naar de overleven den van de Italia. Zo werd Sjef met zijn ploeg plotseling wereld nieuws. Hij schreef later twee boe ken over zijn arctische avonturen: Vijf jaar in sneeuw en ijs en Een Hol- landsche Jongen in het hooge Noor den. De meeste luchtschipbreuke- lingen werden overigens gered door een Russische ijsbreker, en Sjef moest uiteindelijk zelf ook van het ijs worden gehaald. Maar dat mocht de pret niet drukken: hij was een held. Die status ge bruikte hij later als burgemeester om geld in te zamelen voor de bouw van het zwembad en sport park in Aardenburg. Han Nabben: Lichter dan los van de aarde, Geschiedenis van de ballon en luchtscheepvaart in Nederland - Uitgeverij BDU, 300 pag, €49,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15