Slim laveren in krimpende oliemarkt 13 Zeeland blaast partijtje mee in kenniscentrum voor onderhoud van onbemande vliegtuigen woensdag 15 februari 2012 Zeeland Refinery bij Nieuwdorp weet hoofd boven water te houden door Frank Balkenende NIEUWDORP - Met kleine stapjes kun je uiteindelijk een flinke sprong voorwaarts maken. Dat is precies wat Zeeland Refinery NV (de voormalige Total-raffinaderij) in het Sloegebied de laatste jaren doet. Onverstoorbaar stoomt de raffinaderij door om kosten te be sparen en minder milieuvervui lend benzine, diesel, bunkerolie, nafta en lpg te produceren. Elk jaar investeert Zeeland Refi nery zo'n 30 miljoen euro in mo dernisering, milieumaatregelen en verbetering van de veiligheid. Dit jaar is dat bedrag hoger. Twee extra investeringen van elk zes mil joen euro komen er bovenop. „We hebben al veel van dit soort stap pen gezet en nu zetten we er weer twee. We gaan de ovens aanpas sen, zodat we meer warmte uit de rookgassen, kunnen hergebruiken. Iets dergelijks staat ook te gebeu ren met lagedruk stoom. Dat doen we om efficiënter met energie om te gaan", zegt algemeen directeur Nathalie de Muynck, die enkele maanden geleden is aangetreden. Een studie naar koppeling van rest stromen loopt nog. Dat gebeurt sa men met industriële schoonmaker Martens. Er zitten nog meer pro jecten in de pijplijn, maar De Muynck wil niet te loslippig zijn, omdat de aandeelhouders van Zee land Refinery (de oliemaatschap pijen Total en Lukoil) voorstellen nog moeten goedkeuren. De olieraffinaderij verfijnt het raffi- nageproces om efficiënter te produ ceren en zo kosten te besparen. Volgens De Muynck is dat noodza kelijk in een krimpmarkt. Voor je het weet, ga je onderuit. Twee maanden terug bezweek het Zwit serse Petroplus onder zijn hoge schuldenlast en de huidige lage raf finagemarges. Het faillissement be tekende sluiting van de raffinade rijen in Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland, België en Zwitser land. Oliemaatschappij Total sloot eerder al zijn raffinaderij in Duin kerken en delen van een site in Normandië. Alles spelers passen zich aan de markt aan, signaleert De Muynck. „Vooral in Europa overstijgt de raf- finagecapaciteit de vraag. Oorza ken: de crisis en een dalende vraag door het gebruik van zuinigere au Commissaris van de koningin Karla Peijs opent 26 april het nieuwe controlegebouw van Zeeland Refinery. Inzet: directeur Nathalie de Muynck. foto Marcelle Davidse to's en een stagnerende bevolkings groei. Ook gebruiken steeds min der mensen olie als huisbrandstof Doordat het gasnetwerk in Europa verder vertakt, wint gas terrein." Overigens loopt de raffinaderij geen gevaar, onderstreept De Muynck. Zeeland Refinery schrijft zwarte cijfers door weinig tot geen uitval. Omzetbedragen wil de di recteur echter niet prijsgeven. „Dat is bedrijfsgeheim. Ik kan wel zeggen dat we In 2011 een topjaar hadden, zij het zonder de goede marges die we in het verleden had den. We kunnen 9,5 miljoen ton olie per jaar produceren en dat hebben we gehaald. Dat lukt je al leen als je je site goed op orde hebt en je investeert in onderhoud en verbeteringen. Daarvoor heb je gekwalificeerd en gemotiveerd per soneel nodig en gelukkig hebben we dat." De goede resultaten zijn volgens De Muynck verder te danken aan de productiemogelijkheden. Jet- fuel en diesel zijn nog wel een groeimarkt en daar produceren we naar verhouding al veel van." Een ander voordeel is de ligging van de raffinaderij: goed toegankelijk en met prima verbindingen naar het achterland. Eigenlijk alle oliepro ducten worden vanuit Vlissin- gen-Oost met binnenvaartschepen Europa in gebracht. Ook put Zee land Refinery voordeel uit syner gie met de zusterraffinaderij van Total in Antwerpen. De Muynck waarschuwt wel voor al te uitgebreid optimisme. De markt blijft moeilijk en op termijn komen er nieuwe Europese en in ternationale milieuregels voor raffi naderijen. Zo zal het zwavelpercen- tage in zware brandstoffen omlaag moeten. De directeur sluit niet uit dat de concurrentiepositie hier door verder onder druk komt te staan. „Omdat je niet weet of elk land die milieuregels goed contro leert en handhaaft." Voorlopig gaat het crescendo bij Zeeland Refinery, al kan de raffina derij eigenlijk niet failliet, tenzij de aandeelhouders Total (55 procent aandelen) en Lukoil (45 procent aandelen) op de fles gaan. „Dat zal niet gebeuren. Beide voeren een solide langetermijnbeleid." De Muynck voorziet een lichte ba nengroei bij Zeeland Refinery. Vo rig jaar kwamen er twintig vaste krachten bij, dit jaar ook weer zo'n aantal, schat ze in. Momen teel werken 400 vaste krachten en 250 inleenkrachten (contractors) bij de raffinaderij. En dan is er nog goed nieuws voor de operators. Zeeland Refinery opent in april een nieuw controle gebouw, van waaruit de verschil lende fabrieken op het terrein wor den bestuurd. Ook daar zijn mil joenen mee gemoeid. Nieuwbouw was om veiligheidsredenen nood zakelijk. Het oude gebouw dateert van 1973 en staat te dicht bij fa- brieksinstallaties. Commissaris van de koningin Karla Peijs opent 26 april het nieuwe controlege bouw. www.zeelandrejinery.nl MARKT door Frank Balkenende MIDDELBURG - De provincie draagt bijna 100.000 euro bij aan de op zet van een kenniscentrum voor de (verdere) ontwikkeling van on bemande vliegtuigjes. In het project Unmanned Aircraft Systems Maintenance Valley ne men onderzoekscentra, bedrijven en instellingen deel. Dat zijn van uit de provincie Zeeland: Gront- mij Nederland BV in Middelburg, Boerman System Automation in Sint-Annaland en de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Ook een aantal Brabantse bedrijven doet mee. Het kenniscentrum krijgt Woensdrecht als basis. Dat ligt voor de hand, omdat er een (mili taire) vliegbasis is en ook een aan tal leveranciers van de vliegtuigin dustrie is gevestigd. De partners moeten kennis ontwikkelen en toepassen, zodat onbemande vlieg tuigjes betrouwbaarder en markt rijp worden. In feite moet Zuid-West-Nederland een interna tionale 'hotspot' voor hoogwaar dig technologisch onderhoud wor den. Tot nu toe worden de vliegtuigjes, ook wel drones genoemd, vooral gebruikt in de militaire luchtvaart. De Verenigde Staten zetten regel matig drones in voor verkennings missies en aanvallen op grond- en luchtdoelen. Ze maken in Afgha nistan en Pakistan veelvuldig ge bruik van de op de afstand be stuurbare vliegtuigjes. Naast vliegtuigjes worden steeds vaker onbemande helikopters be nut en niet alleen voor militaire doeleinden. Voor de filmindustrie is een drone een ideale manier om opnamen vanuit de lucht te ma ken. Ook andere (civiele) toepassingen zijn mogelijk: toezicht bij evene menten, sproeien van landbouwge wassen, reddingsoperaties of in spectie van dijken, pijpleidingen, hoogspanningskabels en construc ties. Ook bij bosbranden en pa trouilles langs de kust worden de onbemande vliegtuigen ingezet. Het kenniscentrum wordt gesubsi dieerd vanuit het programma Pie ken in de Delta, waaraan Zeeland, Noord-Brabant en het Ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie bijdragen. In dit geval betaalt Noord-Brabant zo'n 220.000 euro en het ministe rie 320.000 bij. Overigens wordt het programma afgebouwd. Dit zijn de laatste subsidies. Aardappelen droog uit de schuur, 40 mm opw) Frites, geschikt: 4,50 - 5,25 (rustig); Export: 4,00 - 5,00 (rustig). Zaaiuien (droog uit de schuur 30%: 0,50 - 1,75; 60%: 0,50 - 1,75. Granen, zaden en Peulvruchten Tarwe, Maai: 188,00; Tarwe, Voer: 186,00; Blauw maanzaad; Kapucijners; Karwijzaad; Brouwgerst: Geen handel; Voergerst: 185,00. (prijzen per 7 000 kg exclusief btw uit op slag collecterende handel Nieuwe oogst (per ton Weide/dijkhooi: 175,00 - 180,00; Veld- beemd, laatste notering, 150,00 - 155,00; Engels Raaigras hooi: 145,00 - 165,00; Rood-Rietzwenk, laatste note ring: 130,00 - 150,00; Tarwestro, kleine balen, droog uit de schuur: 150,00 - 160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit de schuur: 125,00 - 135,00; Gerstestro, grote balen, droog uit de schuur: 100,00 - 120,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZWO: www.zlto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13