Mi Kosten om meter te laten ijken variëren enorm 'Ik ben uitgelachen en weggehoond. Maar feit is wel dat de regels nu toch veranderd worden in het belang van de consument' II Flatbewoners zijn nóg duurder uit last woensdag 15 februari 2012 DEN HAAG - Huishoudens die in een hoge flat wonen en op de eta ge een eigen gasmeter hebben, be talen veel meer voor hun gas dan mensen in laaggelegen gebieden. Datzelfde geldt voor mensen die in de Limburgse heuvels wonen. Bij een verbruik van 1.600 kubieke meter gas per jaar kunnen huis houdens die hoog wonen bijna 160 euro per jaar meer kwijt zijn. Dat zegt Jan Bakker uit Den Haag, oud-ambtenaar van het departe ment van Economische Zaken waar hij nauw betrokken was bij het gasdossier. Volgens Bakker krijgt een huishou den in het Limburgse Vijlen dan 222 kubieke meter méér gas in re kening gebracht dan een huishou den in het laaggelegen Nieuwer- kerk aan de IJssel. Oorzaak: door het verschil in hoogte daalt de luchtdruk en geeft: de gasmeter een hoger verbruik aan. Vijlen ligt op 200 meter boven NAP en is het hoogst gelegen dorp van Neder land. Flatbewoners in hoog gelegen ste den als Maastricht, Heerlen, Kerk- rade en Geleen zijn door deze om standigheden ook duurder uit qua energie. Met de huidige voorwaarden waar onder het gas wordt geleverd kun nen de gedupeerden daar niets te gen beginnen, aldus Bakker. Hij pleit ervoor dat Nederland, net als Duitsland, de gaslevering niet al leen voor temperatuur maar ook voor hoogte corrigeert. door Aly Knol oe van 'het gekeuvel over en weer' geeft een consument uitein- delijk de strijd op met zijn netbeheerder over een zijns in ziens te hoge meterstand en dus energierekening. „Ik heb geen ij king van de meter gedaan, omdat ik het me niet kan veroorloven vanwege mijn inkomen. Maar het blijft wel knagen. Ik wil gewoon uitleg, die ik als leek kan begrij pen." Het is één van de vele hartenkre ten, die Pascal de Jong, verant woordelijk voor energie- en tele- comzaken bij Stichting De Om budsman, de afgelopen weken ont ving. Gasmeters in woningen ge ven niet alleen standaard een te hoog verbruik weer door tempera tuur- en hoogteverschillen. Ze kun nen ook na verloop van tijd min der nauwkeurig worden. Dat geldt vooral ook voor elektriciteitsme ters. Nadat De Ombudsman had ontdekt dat netbeheerders zeer uit eenlopende prijzen berekenen voor het ijken van elektriciteits- en gasmeters, wilde die wel eens weten welke ervaringen consu menten hiermee hebben. „Het leeft", zegt De Jong. „We zitten nu al op enkele tientallen klachten en dat aantal zal zich nog wel verme nigvuldigen. Het raakt mensen ten slotte direct in de portemonnee." De kosten van ijking, die tot bijna 800 euro kunnen oplopen, varië ren enorm, zelfs als de netbeheer ders met dezelfde officiële ijkings- instituten werken zoals KEMA en Centrale IJkinrichting Borculo. Feit is dat de NMa, de Nederland se Mededingsautoriteit, geen zeg genschap heeft over de tarieven en ook brancheorganisatie Netbeheer Nederland niets kan opleggen. Een verklaring voor de verschillen is er niet, zegt men desgevraagd bij Verispect, het vroegere IJkwe zen. De Jong heeft wel een idee. „Wij vermoeden dat de netbeheer ders zelf een eigen bedrag zetten bovenop de prijs van de officiële ijkinstanties. Wij vinden dat die kosten moeten worden geünifor meerd. De consument kan zijn net beheerder immers niet kiezen." De verschillen zijn groot. Zo be taalt iemand in Limburg met net beheerder Enexis 773,50 euro voor een ijking; een Tukker is bij Cogas 'slechts' 320 euro kwijt. Overigens raadt De Jong af om meteen tot ij ken over te gaan als de meterstand plotseling een hoog verbruik aan geeft. Bij ijken wordt het principe 'kosten ongelijk' gehanteerd. Is de meter buiten schuld van de consu ment ondeugdelijk, dan moet de netbeheerder betalen. Blijkt de me ter toch in orde, dan zijn de kos ten voor de consument. Ook hoeft een verdacht hoge stand niet altijd aan de meter liggen. „Het is goed er eerst een installateur bij te ha len. Die kan kijken of er misschien iets mis is met de elektrische appa ratuur. Wij kennen een zaak, waar een oude koelkast en een oude ste reo-installatie de schuldigen ble ken te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11