io gasrekening Gas zet uit als het warmer wordt. Gasmeters in huis registreren daardoor meer dan er feitelijk wordt geleverd. Nederlandse huishoudens hebben ruim vijftig jaar lang vele miljarden euro's te veel betaald voor hun gas. woensdag 15 februari 2012 i«5KsaS9Sm8aSS8!fS55S5^^ v&mmimmmzswmxsfflssmmassmsemimmmsessmsi:- Bedrog in de meter! door Chris van Alem Nederlandse huis houdens hebben tientallen jaren lang miljarden eu ro's te veel betaald voor gas. Vanaf volgend jaar-komt daar een einde aan, dankzij de wijziging van de zogeheten meetcode. Dat betekent een streep door de oneigenlijke gaswinsten waar energiebedrijven en overheid al die tijd van hebben geprofiteerd. „Een einde aan meer dan vijftig jaar gelegaliseerde diefstal", noemt de Eindhovense professor Anton van Putten van AnMar Research Lab het. Hij kaartte de kwestie in 2007 aan bij de overheid. Volgens zijn berekeningen betalen de 7 mil joen Nederlandse huishoudens ie der jaar 369 miljoen euro te veel voor gas. Energiebedrijven brengen al decen nia lang meer gas in rekening bij de huishoudens dan ze feitelijk ver kopen. Dat komt omdat het gas bij binnenkomst in de woning door de warmte uitzet, waardoor de gas meter meer kubieke meters regis treert dan het energiebedrijf heeft geleverd. Gemiddeld wordt daar door jaarlijks 3,25 procent meer gas in rekening gebracht. Energiebedrijven rekenen voor de consument met een gastempera- tuur van 7 graden bij aflevering in de woning, terwijl de feitelijke temperatuur volgens metingen van het onderzoeksinstituut KI- WA Gastee, gemiddeld 15 graden is. Dat laatste was in vakkringen al sinds 1986 bekend. Dat leidt vol gens het rapport van dit instituut tot 'een fout in de volumeherlei ding die in het nadeel is van de af nemer'. Van Putten is niet de eerste die de 'legale diefstal' aankaartte. Volgens de gepensioneerde Haagse ambte naar Jan Bakker, die jarenlang bij het departement van Economi sche Zaken op het gasdossier zat, was in 1957 al bekend dat energie bedrijven op papier meer gas ver kochten dan ze in het leidingnet stopten. Dat blijkt ook uit vakliteratuur uit die periode. In de jaren tachtig wil de de directie van het toenmalig Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) in Utrecht zogeheten tem peratuur corrigerende meters plaat sen om de meetwinsten te elimine ren. Maar de toenmalige aandeel houders - gemeenten in mid- den-Utrecht - werkten er niet aan mee. Jaarlijks wordt 275 miljoen tot 415 miljoen kuub gas in rekening ge bracht die niet is geleverd. Deze meetwinsten leveren energieleve ranciers, netwerkbedrijven en de overheid miljoenen aan extra om zet en inkomsten uit btw en mi lieubelasting (60 miljoen euro per jaar volgens Bakker) op. Consu menten draaien daar alleen voor op; grote bedrijven niet omdat het gasverbruik daar wél nauwkeurig wordt berekend. Vijfjaar geleden besloot toenmalig minister van Economische Zaken, Maria van der Hoeven, tot een on derzoek naar de meetwinsten. Dat leidde tot de conclusie dat het wel meeviel: de gemiddelde consu ment zou er geen financieel na deel van ondervinden en energie bedrijven zouden geen extra win sten maken, volgens de minister. Desondanks vond zij de situatie 'ongewenst'. In Duitsland was de overheid al veel eerder tot dezelfde conclusie gekomen. De regels wer den daar midden jaren negentig al aangepast. In een brief aan de Tweede Kamer, in september 2008, kondigde de minister aan dat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) 'op korte termijn de methode van vo lumeherleiding aan zal passen'. Volgens de woordvoerder van de NMa gebeurt dat op zijn vroegst pas per 1 januari 2013. Energieleve ranciers en netwerkbedrijven zijn verslaafd geraakt aan de meetwin sten en werken met de grootst mo gelijke tegenzin mee. In november 2010 zegde Netbe? heer Nederland, koepel van de net werkbedrijven die de meterstan den opnemen, volledige medewer king toe aan het opstellen van nieuwe regels. Uit briefwisselingen tussen netbe heerders en NMa, daarna, blijkt echter dat de betrokken partijen, vertegenwoordigd in het Gebrui kersplatform Elektriciteitsnetten (GEN), absoluut niet willen mee- 'Een einde aan meer dan vijftig jaar gelegaliseerde diefstal' werken omdat er 'geen enkel draagvlak' voor bestaat. Ook is duidelijk dat de netbeheer ders de aanvankelijk gekozen tem- peratuurcorrectie naar 17 graden wilden terugschroeven naar 13 gra den, waardoor de meetwinsten nog deels in stand worden gehou den. Het liefst stellen de netbeheerders de aanpassing van de regels uit tot dat het grootste deel van de wonin gen is voorzien van een 'slimme meter', die de gastemperatuur au tomatisch corrigeert. Het duurt nog tot 2020 voordat Nederland grotendeels van die meters is voor zien. De NMa is in januari begonnen met raadpleging van alle partijen. Gezien de opstelling van de netbe heerders is verdere vertraging niet ondenkbeeldig. Energieleveran ciers hebben eerder al duidelijk ge maakt dat ze wegvallende meet winsten zullen compenseren met hogere tarieven. Onderzoeker Van Putten heeft geen triomfgevoel. „Ik ben uitgelachen en wegge hoond. Maar feit is wel dat de re gels nu toch veranderd worden in het belang van de consument." Wie schrikt van een onverklaarbaar hoge energierekening, kan zijn meters laten ijken. Maar dat kan honderden euro's gaan kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10