Dubbeldekker NS strak en hip binnenland 17 Zeeland in gevecht om kazerne BUSVAKANTIES Vlaamse loodsen leggen werk neer op Westerschelde Staatsbosbeheer geschokt over dood runderen e reizen Sarantie dinsdag 14 februari 2012 Nederlandse Spoorwegen trots op nieuwe trein vlissingen - Vlaamse loodsen sta ken sinds gisteravond op de Wes terschelde en het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Ze eisen een uitzondering op de door de Belgische regering vastgestelde verlenging van de pen sioenleeftijd. De gevolgen van de staking waren direct merkbaar in Antwerpen en Gent. Het Vlaams loodswezen bedient 72,5 procent van de schepen voor beide zeeha vens, het Nederlandse loodswezen de rest. De Belgische regering ver wijst de loodsen voor een oplos sing naar de Vlaamse overheid, waaronder het loodswezen valt. Vandaag wordt beslist over verlen ging van de acties. door Jeffrey Kutterink den haag - De gemeente Utrecht se Heuvelrug heeft dezelfde infor matie gekregen als Zeeland over de eisen waaraan een nieuwe mari nierskazerne moet voldoen. Maar Utrechtse Heuvelrug heeft zelf be sloten cijfers te veranderen. Dat schrijft minister Hans Hillen (Defensie) aan de Tweede Kamer. D66-Kamerlid Wassila Hachchi had Hillen gevraagd of het klopt dat de gemeente Utrechtse Heuvel rug niet alle informatie heeft gekre gen om aan te kunnen tonen dat de Van Braam-Houckgeestkazeme in Doorn moet blijven. Volgens Hillen heeft Utrechtse Heuvelrug 'alle informatie gekre gen die ze nodig had voor een ge fundeerde onderbouwing van haar initiatief. Het ministerie heeft aan Utrechtse Heuvelrug en Zeeland gemeld hoe veel personeel moet worden on dergebracht en wat het percentage 'boordplaatsers' is voor wie lege ring beschikbaar moet zijn. Ook zijn bijvoorbeeld dezelfde aantal len en categorieën voertuigen op gegeven (inclusief de stallingsruim te) en welke sport- en trainingsfaci- liteiten aanwezig moeten zijn. De gemeente Utrechtse Heuvelrug heeft echter zelf besloten om met betrekking tot de 'boordplaatsers' op de Van Braam Houckgeestka- zeme een lager percentage (35 pro cent) te gebruiken dan Defensie heeft opgegeven (45 procent), schrijft Hillen. De minister verwacht dat Zeeland binnenkort haar plan indient. Dan zal hij een 'zakelijke vergelijking' maken en een besluit nemen of de kazerne in Doorn blijft of naar Vlissingen wordt verplaatst. driebergen - Staatsbosbeheer is ge schokt door de dood van zestien runderen, die onderweg naar het slachthuis in de veewagen zijn ge storven. Zowel de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit als Staatsbosbeheer onderzoeken wat er is gebeurd met de dieren uit na tuurgebied Hellegatsplaten bij Goe- ree-Overflakkee. Het drama speel de zich vorige week al af, maar Staatsbosbeheer heeft het nu naar buiten gebracht. De zestien runde ren werden samen met 22 andere koeien en stieren naar een slacht huis in Dokkum getransporteerd. Na een week waarin de NS spot en hoon over zich heen kreeg vanwege treinen die niet reden, presenteert het bedrijf zijn derde genera tie dubbeldekkers. door Dick Hofland Lange mensen moeten even opletten dat ze hun hoofd niet stoten, maar dan zul len ze zien dat de nieuwe dubbeldekker van de NS een de sign-trein is geworden. Minder zitplaatsen en daardoor meer ruimte, loungebanken, een informeel gedeelte benedendeks en een zakelijk deel boven, met bij passende sfeerverlichting en stilte zones. De tweede klas is blauw, met meer tweezitters dan gebruikelijk, de eerste klas is gevuld met rode stoelen en beide hebben gratis draadloos internet. Alle treinen worden voorzien van de modernste verlichting, scher men met actuele reisinformatie, en een toilet dat ook geschikt is voor rolstoelgebruikers. „Alles om het de reiziger op de lan ge trajecten zo aangenaam moge lijk te maken", zegt Ingrid Thijs- Van buiten vertrouwd geel/blauw, maar van binnen lijken de nieuwe dubbeldekkers van NS meer op rijdende kan toren. foto Lex van Lieshout/ANP sen, directievoorzitter van de NS. De eerste trein moet in maart gaan rijden tussen Amsterdam CS en Den Haag CS. Daarna worden ze geleidelijk op meer trajecten in gezet, voornamelijk nog in de Randstad. De productie in Haarlem wordt daarvoor de komende tijd opge voerd tot een totaal van zestig eind volgend jaar. Het gaat hier niet om nieuwe treinen, maar om omgebouwde stoptreinen. „Die met de groene bankjes", verduide lijkt Thijssen. De NS heeft hiervoor gekozen om dat een volledig nieuwe trein drie keer zo duur zou zijn. Nu stopt de teller, als het goed is, op 235 mil joen euro. „We doen niets aan het casco", legt Thijssen uit. En de 'oude' stop trein heeft volgens haar zijn kwali teiten bewezen. Niettemin wor den de motoren ook gemoderni seerd, zodat ze weer zo'n dertig jaar mee kunnen. De NS is gecharmeerd van de dub beldekker, die al sinds 1985 zijn nut bewijst. Door de komst van de ov-studentenkaart kwamen er in eens zoveel reizigers bij dat de gangbare treinen dat niet meer aankonden. Dan zouden er zulke lange treinen nodig zijn, dat ze niet meer op het perron pasten. De eerste dubbeldekkers, louter stoptreinen, bevielen dermate goed dat de NS ze in de jaren ne gentig ook ging inzetten als interci ty. Evenals de dubbeldeks stoptrei nen werden deze gemaakt en ge kocht in Duitsland. De zogeheten V1RM rijdt momenteel op vrijwel alle intercity-trajecten. De jongste generatie is een volle dig NS-product en moet voldoen aan de nog altijd groeiende stroom reizigers die meer comfort eisen. Van buiten zijn de treinen vertrouwd geel-blauw, maar van binnen lijken ze met hun houten vloer en veel subtiel verwerkte kunst meer op rijdende kantoren. En hoewel deze dubbeldekker vol gens de NS daarom ook 'dubbel lekker' is, durft de leiding op twee vragen geen antwoord te geven: rij den ze op tijd en rijden ze ook in de winter? Aan de dubbeldekkers zelf zal het volgens de directie niet liggen, want de treinen zijn onder 'extre- me' omstandigheden getest en daarbij gaven ze geen krimp. Ze zijn bovendien 9 procent energie zuiniger dan in hun tijd als stop trein. BERLIJN THÜRINGEN DEVON CORNWALL JNDEN Zie www.kras.nl/39300 Zie www.kras.nl/39289 Zie www.kras.nl/39043 CORSICA, SARDINIË ELBA BOEDAPEST BALATONMEER BRETAGNE Zie www.kras.nl/39261 Zie www.kras.nl/39303 Zie www.kras.nl/39297 GegarandeejdeoP^^ li ui Vertrek: 30 apr. t/m 22 sep. 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner geniet in Devon en Cornwall van rotskusten, landhuizen, haventjes vol vissersbootjes, groene heuvels en stadjes als Polperro en Exeter hotel nabij het strand in Torquay géén toeslag voor 1-pets,kamer incl. busreis, verblijf en excursies Vertrek: 19 mei 1/m 8 sep. 7 dgn o.b.v. 6 x ontbijt en 3 x diner verblijf in uitstekende 4-sterren ho tels (beide beoordeeld met 8.3) het culturele hart van Duitsland ligt voor een bodemprijs aan uw voeten! Ontdek o.a. Berlijn, Erfurt, Potsdam, Leipzig en Dresden. incl. busreis, verblijf en excursies Vertrek: 30 mrt. t/m 14 dec. 4 dgn o.b.v. 3 x Engels ontbijt ontdek Londen, de sfad van de Big Ben, Tower Bridge en natuurlijk de Olympische Zomerspelen 2012 tip: kies ook voor onze optionele excursies, zoals een stadstour met NL-sprekende gids voor maar 14 incl. busreis, overtocht en verblijf Vertrek: 14 mei t/m 24 sep. 12 dgn o.b.v. 11 x ontbijt en diner populaire eilandentour, al jaren als eerste uitverkocht! Geniet op Elba, Corsica en Sardinië van bossen, bergen, baaien, een azuurblauwe zee, traditierijke - vissersstadjes en een interessante geschiedenis incl. busreis, verblijf en excursies Vertrek: 19 mei t/m 29 sep. 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner nieuwe reis van KRAS.NL! Met o.a. het unieke Mont St.-Michel, de ha venstad St. Malo, uitstapje naar de invasiestranden van Normandiè, het vissersstadje Cancale met zijn oesterbanken op de kust en Dinan incl. busreis, verblijf en excursies Vertrek: 28 mei t/m 3 sep. 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner ideale combinatie van zon, natuur en cultuur! Met o.a, genieten aan het Balatonmeer, bisschopsstad Veszprém, het kuuroord Héviz, de Witte Burcht1 Székesfehérvar en de vele hoogtepunten Boedapest. incl. busreis, verblijf en excursies waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 u«, a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \S Arke of IS-reiZBP Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringsliosten en, Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7