Impuls Zeeland presteert goed 5600 24I zeeland Kabinet steekt hand uit naar Deltagebied Snelle afhandeling lichte vergrijpen brieven dinsdag 14 februari 2012 Ontwikkelingsmaatschappij haalt doelen verdachten leverde de politie Zeeland in 2011 af bij het Openbaar Ministerie. Een jaar eerder waren dat er nog ongeveer 4800. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De NV Economi sche Impuls Zeeland presteert pri ma. De ontwikkelingsmaatschap pij oversteeg in 2010 haar doelstel ling en ook in 2011 zijn de behaal de resultaten goed. Dat zei gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) gisteren in de statencommissie commissie econo mie en mobiliteit, die het jaarpro gramma 2012 van Impuls Zeeland besprak. Hij antwoordde daarmee op vragen van de commissieleden Chris van Overbeeke (D66) en Ad Dorst (SGP) over meetbare resulta ten van Impuls Zeeland. Impuls zorgde in 2010 (mede) voor de komst van acht nieuwe be drijven naar Zeeland. Daarmee wa ren 86 arbeidsplaatsen en drie mil joen euro aan investeringen ge moeid. Ook zijn 2,5 miljoen euro aan (EU-)subsidies binnenge haald, bijvoorbeeld voor een open- baarvervoersproject, Pieken in de Delta (kennisontwikkeling en -toe passing), restwarmtekoppelingen in het Sloegebied, een masterplan voor de watersport en Cura B, een project om zorginstellingen beter te laten functioneren. Al met al zat Impuls iets boven haar doelstelling. De Reu deelde mee dat de resultaten in 2011 ook goed zijn. Meer kon hij daar nog niet over zeggen. Hij zal de leden van de statencommissie binnen kort de resultaten tonen. Naast promotie en het binnenha len van bedrijven stimuleert en on dersteunt Impuls Zeeland projec ten voor de Zeeuwse (kenniseco nomie. Impuls speelt daarin voor al de rol van proces- en projectma nager. Het bureau richt zich op een aantal sectoren: vergroening van en innovaties binnen bedrij ven, met name in de chemie en (agro)food. Ook logistiek is een speerpunt, evenals de zorgsector. De provincie en de Zeeuwse ge meenten bekostigen de ontwikke lingsmaatschappij. De provincie, de grootste geldschieter, bouwt haar subsidie in de komende vier jaar af. Impuls Zeeland moet daar door twintig procent budget inle veren. In het jaarplan staat dat de ambities daardoor onder druk ko men te staan. Enkele commissiele den vonden dat nogal boud: Im puls heeft dit jaar bijna 1,8 miljoen euro beschikbaar. Dat is 'slechts' 120.000 euro minder dan in 2011. door Jeffrey Kutterink SEROOSKERKE - Het kabinet biedt Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant een helpende hand om te zorgen dat er straks voldoen de zoetwater is en de regio be schermd blijft tegen hoogwater. Die voorzichtige toezegging deed staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) gisteren tijdens een bijeen komst in Serooskerke (Schou- wen-Duiveland). Daar werd hij bij gepraat over de ontwikkelingen in de zuidwestelijke Delta. Ideeën zijn er genoeg om 'de fou ten van de Deltawerken' weg te werken (blauwalg, zandhonger). Door het Volkerak-Zoommeer en de Grevelingen te verzilten verbe tert de waterkwaliteit en ver dwijnt de giftige stinkende blauw alg. Innovatie technieken moeten mBBBSSamaSSSSaSSSmmamSBB&SgSBBKmKKS gaan voorkomen dat zout water uit het Volkerak via de sluizen weglekt. Door aanleg van een getij- dencentrale en een jachthaven van de toekomst moeten economie en toerisme beter floreren. En door betere verbindingen en het maken van bekkens, moet overtollig re genwater in de toekomst snel en veilig kunnen worden afgevoerd. In de regio staan de neuzen dezelf de kant op, maar de hulp van het Rijk is hard nodig. Plannen moe ten worden uitgevoerd in water en op grond van het Rijk. En daar loopt het stroef doordat ministe ries elkaar tegenwerken. Bleker zeg de toe zich in te spannen de stro perigheid te verminderen. Ook wil hij samen met de regio kijken hoe de plannen voor de zuidwestelijke Delta snel kunnen worden uitge voerd. door Emile Calon MIDDELBURG - Nog dit jaar gaat het Openbaar Ministerie op enkele po litiebureaus medewerkers statione ren zodat lichtere vergrijpen direct afgehandeld kunnen worden. Hoofdofficier van justitie Gabriël Munnichs verwacht dat dit nieu we beleid een positief effect heeft op zowel slachtoffers als daders. „Beiden weten namelijk heel snel waar ze aan toe zijn." Momenteel wordt in enkele parket ten in de Randstad een proef ge daan met dit systeem. De resulta ten zijn volgens de hoofdofficier dusdanig bemoedigend dat het ook in andere regio's wordt inge voerd. „Het gaat vooral om het af handelen van lichtere zaken die worden begaan door mensen die nog niet eerder voor zoiets in con tact zijn gekomen met justitie. Er moet ook gedacht worden aan be paalde vormen van geweld en dief stal." De hoofdofficier geeft aan dat die OM-medewerkers niet op alle poli tiebureaus worden gestationeerd. Volgens hem is dat ook niet nodig omdat het met de moderne com municatieapparatuur volstaat hen op enkele bureaus te stationeren; zo kan toch het hele werkgebied worden bestreken. „Zij kunnen ook bijsturen. Bijvoor beeld aangeven dat er voldoende bewijs is verzameld zodat agenten weer een andere klus kunnen op pakken of adviseren nog wat meer onderzoek te doen." Het nieuwe systeem is geen vorm van snelrecht omdat de verdach ten niet voorgeleid worden aan een rechter. Een officier van justi tie zal die verdachten een straf- voorstel doen. Accepteren ze het, dan is daarmee de kous af. Doen ze dat niet, dan moeten de ver dachten op een later tijdstip voor de (politie)rechter komen. Munnichs benadrukt dat het nieu we systeem een einde moet ma ken aan het 'klassieke beeld' dat het Openbaar Ministerie alleen maar actief is op werkdagen van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Het OM moet nog wel afspraken over deze werkwijze maken met de advocatuur, de reclassering en slachtofferhulp. Het is namelijk de bedoeling dat die ook ter plekke betrokken worden bij de afdoe ning van strafzaken. ■OBBffiKga Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Oesterputten Jammer dat Hans Kosten zo pessi mistisch is in het stukje over de nieuwe plannen in Yerseke, onze woonplaats. Als gids voor de VW ervaar ik de situatie bij de oester putten geheel anders. De putten zijn zeer toegankelijk. Het aantal bussen met toeristen neemt elk jaar toe. Die 15.000 mensen mogen gewoon met ons over die putten lo pen en zijn heel enthousiast. Wit gekalkte dakpannen zijn er niet meer. Zoals mossels niet meer met de 'slagrieve' worden gevist en geen mossels meer door de 'kokers' wor den gelost, wordt oesterbroed niet meer met 'pannen' gewonnen. Ge lukkig maar, want zo leuk was dat niet. Het blijft wel leuk om de toe risten daar over te vertellen op die putten en ze te laten zien hoe de bedrijfsvoering nu gebeurt. Daarna oesters proeven in de nieuwe proe- verijen! Heerlijk! Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Verdiepingen Het zal een jaar zijn van feesten; 2014. Zeeuws-Vlaanderen 200 jaar! Maar hoe zal er dat bij de volgende 200 jaar aan toe gaan? Drie verdie pingen van de Westerschelde in 200 jaar. Hebben ze in 2214 de zes de achter de rug en is er een vierde nieuwe zeesluis bij Terneuzen aan een kanaal van 900 meter breed en 35 meter diep? Is er voldoende na tuur gecompenseerd en zijn er ge noeg polders onder water gezet? Hebben krachtige politici de Schel- deverdragen, afgesloten in een don kere nacht, -je kon geen hand voor ogen zien-, consequent uitgevoerd, of hebben andere, gekozen, men sen, de politieke edelheid de nek omgedraaid en de zo geliefde na tuur van het estuarium opgeofferd, als paarlen voor de zwijnen? Mogelijk dat de Westerscheldedijk, door krachtige politici, dan ligt waar nu de rijksgrens loopt. Frans Courtin Kievitstraat 2, Hulst Verkeersmaatregelen Kees Baan schreef over de mogelijk heid in België voor fietsers om door rood te rijden. In Nederland mogen fietsers op veel kruisingen Het lijkt wel of overvallers steeds jonger worden, zegt hoofdofficier van justitie Gabriël Munnichs. Drie minderjari gen die in juli 2011 een buurtsuper in Scharendijke overvielen, kwamen in elk geval niet ver. Daags na de overval huldigde de politie vier mensen die hadden gezorgd dat de overvallers snel werden gepakt, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64