Waskosten hoger dan gedacht binnenland 15 na bommelding 55,- pp Ontvoerd meisje lijkt misbruikt EXCLUSIEF V/RLENTDN V/OORDEEL www.weekendcompany.n® dinsdag 14 februari 2012 Vergoeding ouderen lager dan reële kosten HELMOND Afgebrand theater Helmond gesloopt Het afgebrande theater 't Speelhuis in Helmond is onherstelbaar be schadigd en moet worden ge sloopt. De gemeente vraagt van daag een sloopvergunning aan en wil op 16 april met de sloop begin nen. Cultuurwethouder Jan van den Heuvel heeft dat bekendge maakt. Het karakteristieke theater werd op 29 december verwoest door een grote brand. afgesloten na een bommelding. foto Evert Elzinga/AP woordvoerder. Een team van de Explosieven Opruimingsdienst De fensie (EOD) en de marechaussee onderzochten met speurhonden de bagage van de man, maar een explosief werd niet gevonden. Rond half vijf werden de vertrek hallen weer vrijgegeven, waarna ze snel volstroomden met passa giers, die uren hadden moeten wachten en zo snel mogelijk als nog hun vlucht wilden halen. Het gevolg was dat er aan het einde van de middag lange rijen ontston den bij de balies en bij de pas poortcontroles. Een woordvoerder van de luchtha ven zei dat de hele avond rekening moest worden gehouden met ver tragingen. De passagiers kregen koffie en water aangeboden. De meesten lieten alles gelaten over zich heen komen. Sommigen maakten zich kwaad over het ge brek aan informatie. Een woord voerder van Schiphol zei te ver wachten dat vandaag alles weer normaal is. Het Panoramaterras werd niet vrijgegeven. De techni sche recherche deed de hele mid dag onderzoek op plaatsen waar de man was geweest. zie onze website:hinnenland Chaos op de luchthaven: bekijk vele fo to's en video's Doen van de was in verzor- gings- en verpleeghuis kost volgens Nibud 73 tot 110 eu ro per maand. 9 De overheid ging uit van een bedrag van 20 tot 35 euro. Linkse partijen vinden waskos ten 'exorbitant'. DEN HAAG - Verpleeg- en verzor gingshuizen mogen maandelijks "tussen de 73 en 110 euro aan bewo ners in rekening brengen voor het wassen van hun kleding. Die be dragen zijn reëel, heeft het Nibud berekend. Maar veel bewoners met een laag inkomen kunnen deze kosten niet opbrengen, meldt lan delijke cliëntenorganisatie LOC. Nibud deed in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid onderzoek naar de kosten die met de was in de zorg gemoeid zijn. De hoogte van de rekening wordt vooral veroorzaakt door de eigen personeelskosten, of de kosten van de wasserij waaraan de was wordt uitbesteed, blijkt uit het rapport. Personeel is nodig om de was te sorteren, in de machine te doen, eruit te halen en in de droger te stoppen. De was moet het perso neel vervolgens weer strijken, op vouwen en terugbrengen naar de bewoner. De prijzen zijn daardoor veel ho ger dan altijd gedacht, zegt Marthijn Laterveer, plaatsvervan gend directeur van LOC. „Bij de berekening van zak- en kleedgeld is door de overheid uitgegaan van 20 tot 35 euro voor het wassen van kleding." Dat blijkt drie tot vier maal zo duur te zijn. Hierdoor ra ken veel bewoners financieel in de knel, zegt hij. Het LOC krijgt regel matig bezorgde telefoontjes en meldingen binnen van ouderen of hun familieleden over de hoge re kening voor de was in het tehuis. Bewoners met een laag inkomen krijgen 290 euro zak- en kleedgeld per maand, zegt Laterveer. Daar moet naast de was ook onder meer de aanvullende ziektekosten, de kapper en uitstapjes van wor den betaald. Volgens LOC leeft de helft van de bewoners in verpleeg- en verzorgingshuizen van een mi nimuminkomen. Het zak- of kleedgeld moet om hoog of de was moet weer hele maal betaald worden uit de AW- BZ-geldpot, meent LOC. Nu wordt alleen de was van het bed dengoed en de handdoeken, het 'platgoed', uit de AWBZ betaald. De rest, zoals de eigen kleding, is voor rekening van de bewoners. Sommige ouderenzorginstellingen berekenen de waskosten niet volle dig door aan de bewoners. Maar dan gaat dit wel ten koste van het budget voor de zorg, zegt het LOC. De prijzen die het Nibud heeft be rekend zijn bedoeld als richtlijn. Er zijn verzorgings- en verpleeg huizen die meer dan 200 euro reke nen voor de was. Linkse partijen vinden de kosten van het doen van de was in ver pleeg- en verzorgingshuizen 'exor bitant'. Ook regeringspartij de WD vindt de bedragen 'hoog', maar vindt dat de bewoners en hun belangenorganisaties zelf bete re tarieven moeten onderhande len. De tamarin en de leguaan. RHENEN Aapje in Ouwehands dol op leguaan Een roodbuiktamarin in Ouwe hands Dierenpark in Rhenen heeft een exotisch vriendje opgedaan: het aapje zoekt elke dag het gezel schap van een groene leguaan. De tamarin maakt dagelijks een ritje op de rug van de leguaan. „Het is natuurlijk een onmogelijke liefde tussen een aap en een leguaan, maar het geeft geen problemen", al dus een dierenverzorger. OUDENBOSCH - Het 5-jarige meisje uit Oudenbosch, dat donderdag korte tijd werd ontvoerd door een onbekende automobilist, is ver moedelijk ook misbruikt. De poli tie maakte dat gisteren bekend. De ontvoerder van het vijfjarige meisje is door de politie gezien ter wijl hij zijn slachtoffer uit de auto zette in de straat waar zij woont. Een vrouwelijke politieagent die in de straat postte, zag van een af stand dat de ontvoerder het meisje uit een blauwe Ford Ka zette. De dader reed zo snel weg dat zijn kenteken niet kon worden geno teerd. Het lukte de politie even min de vluchtende man in het vi zier te krijgen en te onderschep pen. Verder ontbrak gisteravond van hem nog elk spoor. De 21-jarige man die vrijdagnacht werd aangehouden in verband met de ontvoering van het meisje is in vrijheid gesteld. Volgens poli tiewoordvoerster Inge Rijgersberg is uit nader onderzoek gebleken dat de man niet betrokken is bij de ontvoering. De ontvoerder heeft waarschijnlijk geprobeerd nog drie andere meis jes uit Oudenbosch en Oud Gastel mee te lokken. Het gaat om twee meisjes van 12 en een meisje van 17 jaar oud. De politie zoekt naar een blanke man van circa 25 jaar. De politie heeft tientallen tips ont vangen. Vanavond is de zaak in Op sporing Verzocht. Rlleen boekbaar op IA 15 februari BOEK NU OP DFOS.NL/VRLENTON Bent u uu1 geliefde vergeten te verrassen? Geen nood! NU SLECHTS URNflF PER PERSDON GRRTIS UERRRSSINC 3.010. VanÊSOT Reserveren via: 0900 700 7 ui I*f 0,25 p Let op! Alleen op 14 februari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5